fit.pl mobile logo

Kuchnia małego alergika

Kiedy u swojego malca zaobserwujesz pierwsze objawy alergii pokarmowej sprawdź czy nie jest to przypadkiem uczulenie na gluten  
Najważniejszym, a zarazem pierwszym etapem jej leczenia jest właściwe rozpoznanie substancji uczulającej.

Z roku na rok alergia pokarmowa, zwana inaczej nietolerancją pokarmową dotyka coraz więcej małych dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty. Stąd u dzieci, które za wcześnie dostawały do jedzenia takie produkty jak: mleko krowie, jaja kurze, cytrusy, truskawki, ryby i owoce morza, czekoladę, orzechy, kakao, bułkę czy kaszę mannę ryzyko wystąpienia alergii jest większe. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka pierwsze symptomy występowania nietolerancji pokarmowej nie zwlekaj, ale czym prędzej postaraj się rozpoznać sprawcę alergii. Badania dowodzą, że jednym z najczęstszych alergenów - zaraz po mleku - jest właśnie gluten. Dlatego też lekarze nie zalecają podawania glutenu nawet do 12 miesiąca życia dziecka.

Gluten jest to białko roślinne występujące w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, owies. Możemy go zatem znaleźć w pieczywie, makaronach, ciastach, kaszach, płatkach śniadaniowych jak również w produktach uznawanych z pozoru za bezpieczne, np. w parówkach, wędlinach, jogurtach, serach, niektórych słodyczach, lodach, koncentratach spożywczych czy w suszonych owocach. Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko nie chce jeść takich produktów lub po ich spożyciu odczuwa dolegliwości takie jak: bóle brzucha, biegunka, wymioty, katar oraz pokrzywka skórna, jest to prawdopodobnie uczulenie na gluten. Jednak przed wprowadzeniem w życie jakichkolwiek zmian pamiętaj, że często nie jest łatwo rozpoznać substancje uczulającą. Przechodząc na jakąkolwiek dietę istotne jest wcześniejsze uważne obserwowanie dziecka oraz konsultacja ze specjalistą, który prawdopodobnie zleci test z krwi malucha. Jeżeli badania wykażą, że nasz malec jest uczulony na gluten, konieczne jest jego całkowite wyeliminowanie z diety dziecka.

A czym można zastąpić gluten? Na półkach sklepowych jest wiele produktów bezglutenowych takich jak: pieczywko, makarony, kasze, herbatniki. Ich znakiem rozpoznawczym jest symbol przekreślonego kłosa, który znajduje się na opakowaniu. Produkty takie znajdziesz również w sklepach ze zdrową żywnością. Uczulonemu na gluten dziecku możesz podawać produkty z ziemniaków, kukurydzy, ryżu, gryki czy soi. Kiedy maluch podrośnie warto również wprowadzić do jego diety bezglutenowy sos sojowy, np. Kikkoman. Do produkcji owego sosu zamiast ziaren pszenicy użyto ziaren ryżu.

Wprowadzenie do jadłospisu dziecka diety bezglutenowej początkowo może wydawać się trudne. Jednak na jej efekty warto czekać, gdyż z alergii na gluten dzieci zazwyczaj z wiekiem wyrastają.

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl