fit.pl mobile logo

Lęk separacyjny – czyli strach przed osamotnieniem

Strach i lęk są naturalnym mechanizmem obronnym ludzkiego organizmu, dopóki  organizm ma nad nim kontrolę. Patologiczne lęki dziecięce mają różne podłoża i przyczyny, wiele z nich jednak nie zanika a zaczyna mieć wpływ na zachowanie i kształtowanie osobowości dziecka. Jednym z najczęściej spotykanych w rozwoju małego dziecka jest lęk separacyjny  

Badania wskazują, że u 50% dzieci w wieku 9-17 lat jest diagnozowane jako klinicznie lękowe. Lęk separacyjny inaczej (SAD) jest to zespół lęku przed separacją, odłączeniem od rodziny, a w szczególności od rodziców.

Lęk objawia się nadmiernym zamartwianiem przed pozostaniem bez opiekunów, do których są przywiązane. Lęk ten uzewnętrznia się takze poprzez strach przed zgubieniem i pozostawieniem bez opieki mamy lub taty.

Przyczyny lęku separacyjnego
Zaburzenia lękowe sięgają zawsze podłoża biologicznego lub psychologicznego. W pierwszym przypadku mogą być biologiczną tendencją do przeżywania lęku bądź w drugim – nabywać go w procesie doświadczenia i wyuczonych zachowań z otoczenia.

Dziecko może nabyć taki lęk od środowiska, kótre nadmiernie reaguje lękowo w stosunku do niego. SAD może także być powodem traumatycznego wydarzenia, którego dziecko nie może zapomnieć.


Jak zdiagnozować SAD?

Najbardziej rozpoznawalnymi objawami lęku separacyjnego u dzieci są:

- objawy paniki lub wybuchy złości w sytuacji separacji od bliskich.
- nadmierna „przylepność”, nawet, gdy dziecko jest w domu z rodzicami
- odmawianie spania samemu w łóżeczku
- niepokój o rodzinę, bliskich w sytuacji rozdzielenia, np. wyjazdu dziecka
- lękliwość i niechęć do pozostawania samemu
- bóle mięśni i napięcie mięśni
- bóle brzucha, wymioty, bóle głowy w sytuacji, gdy rodzic chce zostawić dziecko z innym domownikiem, bądź rodziną
- powtarzające się koszmary senne, w których najczęstszym tematem jest pozostawienie dziecka samego

Lęk separacyjny diagnozowany jest najczęściej przez psychiatrę dziecięcego lub psychologa. Leczenie polega na psychoterapii dziecka poprzez pracę z rodzicami i całą rodziną. W skrajnych i bardzo nasilonych przypadkach lekarz może zaproponować, wspomagające leczenie farmakologiczne.

Wczesna diagnoza i właściwe leczenie pomogą przywrócić dziecku prawidłowy obraz siebie jako członka rodziny, który w tej strukturze społecznej jest bezpieczny oraz pomogą prawidłowe się rozwijać i przystosować do życia wraz z rówieśnikami.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl