fit.pl mobile logo

Małe przysmaki - duży problem

Jak zmienić przyzwyczajenia żywieniowe Twojego dziecka? Zamiast tradycyjnej eliminacji zastosuj zasadę: mniej, rzadziej i zdrowiej  
parowki dzieckoTwoje dziecko na pewno każdego dnia ma swoją ulubioną listę smakołyków, która mogłaby zastąpić tradycyjny jadłospis. Być może są na niej produkty, które rzeczywiście są wartościowe, głównie jednak dzieci a także rodzice nie zdają sobie, że karmią dzieci pustymi kaloriami, cukrem i substancjami chemicznymi. Jak tego uniknąć?

Mniej znaczy lepiej

Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować ulubionych produktów, i potraw, kótre na początku sami wprowadziliśmy do diety dziecka. Ważne żeby jednak dawkować je z umiarem i głową a w miarę możliwości zastępować zdrowszymi wariantami.

Parówki, chipsy, frytki, cola czy krem czekoladowy, to małe grzeszki, które czasem mogą nieźle namieszać w jadłospisie malucha, gdy tylko pojawiają się w nadmiarze. Popsute, zęby, problemy z trawieniem, nadwaga to tylko część niemiłych niespodzianek, które czekają dzieci uzależnionych od tego typu jedzenia, warto zatem z głową dawkować ulubione smakołyki naszej pociechy.

Paluszki rybne


Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść żadnej innej ryby niż tej, pod postacią paluszków, od czasu do czasu pozwalaj na ten przysmak. Powoli eliminują go, np. przyrządzająć samodzielnie paluszki z ryby, którą lekko przyprawisz.

Ryba to doskonałe źródło witamin i kwasów omega-3 tak ważnych dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, jednak paluszki rybne często zawierają różnie rodzaje ryby, nie zawsze morskie, które mrożone i zmielone z panierką, to raczej źródło pustych kalorii i niezdrowych nasyconych tłuszczów. Jeśli wybierasz już gotowe, kupione w sklepie, koniecznie czytaj etykiety.

Staraj się częściej przyrządzać dla całej rodziny pieczoną lub grillowaną rybę w ziołach z cytryną, jeśli dziecko zauważy że wszyscy  tak zajadają się tym przysmakiem, na pewno samo wreszcie przekona się do jej delikatnego smaku.

[-------]

Parówki

musli przedszkolakDzieci uwielbiają parówki, zamiast tradycyjnej wędliny. Nie tylko są łatwe pogryzienia, (dzieci nie lubią męczyć się przy jedzeniu), ale także dobrze przyprawione i lekko słonawe.

Walory smakowe niestety sugerują, że często prócz mięsa niewiadomego pochodzenia i gorszej jakości (najczęściej to wkład z odpadów mięsnych) w parówkach znaleźć można glutaminian sodu, który może wywoływać alergie i kłopoty trawienne oraz szkodliwe fosforany.

Kupując dziecku parówki, wybieraj cielęce lub drobiowe i przeznaczone dla dzieci, dzięki temu jest większa szansa, że nie będą specjalnie doprawiane i uzupełniane sztucznymi konserwantami i polepszaczami smaku.

Słodkie płatki

Oczywiście przysmakiem na śniadanie dla wielu dzieci są kolorowe, słodkie kulki. Niestety im bardziej słodkie i smaczne, tym miej mają wartościowych składników i witamin. Rodzice łudzą się, że ich dzieci każdego dnia otrzymują solidną dawkę witamin tymczasem serwują swoim pociechom mieszankę: cukru, soli, środków spulchniające i zapachowych. Lepsze dla dzieci są tradycyjne musli, by było smaczniejsze można uzupełniać je i komponować samodzielnie z suszonych owoców, płatków i otrębów kupionych oddzielnie. Zdecydowanie więcej w nich błonnika, witamin a także zdrowszej porcji węglowodanów na rozpoczęcie dnia.

Frytki i chipsy

Nie ma chyba dziecka , które nie przepadałoby za frytkami czy chipsami Oczywiście te kupne, to głównie źródło soli i tłuszczów nasyconych, a także substancji konserwujących. Jeśli dziecko przepada za tym smakołykiem możesz samodzielnie przyrządzić dziecku frytki. Nie tylko ze świeżych ziemniaków i na domowym tłuszczu (do smażenia możesz zużyć oleju rzepakowego lub z pestek winogron) są zdrowsze. Po odsączeniu tłuszczu lub upieczeniu w piekarniku masz pewność, że większość składników, takich jak: skrobia ziemniaczana i witaminy znajdą się na talerzu dziecka.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl