Moczenie nocne u dzieci to nie tylko brak umiejętności kontroli pęcherza podczas snu. Dość często mokry problem może pojawić się nagle, jako efekt problemów psychologicznych, lęków i braku stabilizacji  
fit.pl
2011-03-03 00:00
Udostępnij
sad babyMoczenie nocne początkowo to objaw nieprzyzwyczajonych mięśni zwieraczy do kontroli pęcherza. Moczenie nocne może przytrafić się dziecku w wieku do drugiego roku życia. Gdy jednak dotyczy starszych dzieci może oznaczać głębsze, psychiczne lęki i problemy, z którymi nie może sobie poradzić.

Moczenie nocne można podzielić na dwa rodzaje:
  • moczenie pierwotne
  • moczenie wtórne

Pierwotne oznacza przejściowy etap oddawania moczu w wyniku braku uświadomienia kontroli nad pęcherzem, z czasem, w miarę prawidłowego rozwoju i braku problemów zdrowotnych, dziecko naturalnie uczy się oddawać mocz w chwili, gdy jego pęcherz napełni się.

Wtórne, dotyczy sytuacji, kiedy dziecko osiągnęło wiek pełnej kontroli nad swoją fizjologią, ale z różnych przyczyn fizycznych lub psychicznych, nie potrafi kontrolować oddawania moczu.

Przyczyny

Ta przykra dolegliwość może dotyczyć dzieci z problemami fizjologicznymi: chory pęcherz lub drogi moczowe, nieprawidłowy rozwój dróg moczowych,infekcja, cukrzyca.

W większości przypadków ten przykry problem dotyczy dzieci wrażliwych z problemami lękowymi. Zmiana miejsca zamieszkania, brak jednego z rodziców, pojawienie się nowego członka rodziny (siostry, brata), zmiana szkoły, konflikty rodziców, rozwód – wszystkie te wydarzenia mogą w znacznej mierze przyczynić się do wystąpienia problemu lub go nasilić.

W wielu przypadkach moczenie nocne częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Aż 2/3 borykających się z tym problemem dzieci to chłopcy. Naukowcy jeszcze nie potrafią jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego ta dolegliwość częściej przytrafia się chłopcom, medycyna a obecne odwołuje się genetyki, uznając tę dolegliwość za przypadłość dziedziczną.

[-------]

moczenie nocne1(1)Jak leczyć?

Każdy niepokojący sygnał a także nagłe moczenie u dziecka, które nie miało już problemów z oddawaniem moczu powinno odwiedzić specjalistę. Początkowo lekarz zaleca wszystkie niezbędne badania, które mogą wykluczyć problemy fizjologiczni. Jeśli dziecko z punktu widzenia medycznego jest zdrowe, lekarz na pewno skieruje dziecko do psychologa.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Bardzo ważną rolę podczas terapii, a także w czasie jeszcze nie zdiagnozowanych przyczyn problemu odgrywają rodzice. To oni mogą utwierdzić dziecko w przekonaniu, że jego zachowanie jest złe lub wesprzeć i pomóc ostatecznie pożegnać się z problemem, wszystko zależy od podejścia.

W trosce o zdrowie dziecka i suche łóżko przyda się cierpliwość, umiejętność rozmowy z maluchem oraz wsparcie.

Uświadomienie dziecku, że to co się mu przytrafia nie jest czymś nagannym, a wynikiem przejściowych zmian, które wspólnie można pokonać, daje zdecydowanie szybsze efekty.

Rodzice mogą zachęcić dziecko do prowadzenia kalendarzyka z kolorowymi naklejkami, które pomogą rozróżnić dni, w których dziecku udało się sucho przespać noc. Taki kalendarzyk daje możliwość zaobserwowania, z jakich powodów zmienia się amplituda mokrych nocy i jak często występuje problem. Może się okazać, ze dziecko ma problem z utrzymaniem moczu, gdy następnego dnia tata wyjeżdża do pracy za granicę lub np. gdy maluch musi iść do nowego przedszkola. Przyczyn może być wiele, ale obserwacja zachowania dziecka na poszczególne sytuacje może znacznie ułatwić diagnozę problemu i dostosować najlepszą terapię.

Rodzice powinni wykazać się ogromną cierpliwości i nie karcić, wszelkiego rodzaju ośmieszanie I negowanie zwłaszcza przy rodzinie  i obcych może poskutkować pogłębieniem problemu oraz nasileniem innych dolegliwości, co więcej w przyszłości może się obawiać poczuciem niskiej wartości, kłopotami z samooceną a także depresją.

www.dziecko.fit.pl