fit.pl mobile logo

Najlepsza płodność od… kuchni

Odkrycie naukowców to nadzieja dla milionów par na całym świecie. Nie wymaga poważnych nakładów finansowych, a niedługo ma szansę stać się usankcjonowaną formą terapii współdziałającą z powszechnie znanymi Co to za lek? Odpowiednia dieta. Tylko tyle i aż tyle
dieta plodnosciBadania prowadzone w ciągu ostatnich kilku lat w wielu ośrodkach naukowych na świecie, dostarczyły wiele dowodów na to, że kondycja naszego organizmu uzależniona jest od jakości tego co jemy. Naukowcy z Harvard School of Public Health poszli o krok dalej. Zaintrygowani potencjalną możliwością rozwiązania problemu o światowym zasięgu, postanowili sprawdzić, czy istnieje realna zależność między dietą przyszłych rodziców a ich płodnością.

Mając niezbite dowody na to, iż sposób odżywiania okresie około koncepcyjnym ma znaczenie dla skuteczności starań pary, badacze opracowali tzw. dietę płodności. Dokładne wskazówki, jak jeść i jak nie jeść opisali w książce "The Fertility Diet". Również wyniki badań opublikowane pod tytułem „Fertility and Sterility” w 2009 i 2010 roku wykazały, że mężczyźni, którzy dostarczali swojemu organizmowi mało antyoksydantów, a spożywali więcej produktów pochodzenia zwierzęcego i mleka mieli większe problemy z jakością nasienia, niż ci, którzy wykazali odwrotne tendencje dietetyczne.

Tanio i skutecznie

Autorzy publikacji zwracają uwagę czytelników na fakt, że proponowana dieta płodności ma istotną nad in vitro przewagę – jest mało kosztowna, dostępna dla większości i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Głównym przekazem jest fakt, iż niedobory składników odżywczych wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a więc mogą również utrudniać zapłodnienie. Czasem jednak sztuka komponowania właściwej, zgodnej z wytycznymi naukowców, diety przychodzi nam z trudem.

Dieta płodności
 
Kwas foliowy zielone warzywa, botwina i buraki, pomidory, pomarańcze, banany, awokado, drożdże piwne, wątroba, żółtka jaj, produkty zbożowe z pełnego przemiału, rośliny strączkowe, a także w orzechy i słonecznik.
Wit. B12 podroby, jajka, mięso, ser, ostrygi
Wit. B6 ryby, drób, mięso, ziemniaki, awokado oraz banany
Wit E, C cynk cebula, brukselka, kapusta, kalafior, sałata, szpinak, brokuły, zielony groszek, kalarepa, pomidory, natka pietruszki, jabłka, soja i ziemniaki.
Oraz
jaja, chude mięso, produkty zbożowe z pełnego przemiału owoce cytrusowe, czarne i czerwonych porzeczki, truskawki, jagody czarnego bzu, maliny, jeżyny i jabłka
 
Magnez gorzkie kakao, gorzka czekolada, kasza gryczana, rośliny strączkowe, orzechy, płatki owsiane, groch, zielone warzywa liściaste, a także ryby (makrela, dorsza)
Żelazo podroby zwierzęce, suszone morele, rodzynki, warzywa strączkowe, czerwone mięso, chleb pełnoziarnisty, żółtka jaj
Selen ryby morskie, nieoczyszczona sól morska i kopalna, wątroba wołowa lub cielęca, nerki i serce, nieoczyszczone produkty zbożowe i mąki z pełnego przemiału, drożdże, czosnek, grzyby i pomidory

Dieta płodności, to nie tylko zbiór „witaminowych nakazów”, ale i obszerna i cenna wiedza o tym, jakie czynniki mogą przeszkodzić nam w doczekaniu się upragnionego potomstwa. Na czele stoi konieczność ograniczenia przez panów alkoholu, gdyż obniża on poziom testosteronu i ruchliwość plemników. Palenie papierosów ma wysoce negatywny wpływ na płodność zarówno kobiety i mężczyzny. Konieczność zwiększenia aktywności i umiejętnego radzenia sobie z negatywnymi skutkami życia w stresie to już warunki konieczne, aby uznać, że świadomie staramy się w dzisiejszych czasach o dziecko.

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl