fit.pl mobile logo

Naprotechnologia – cud narodzin czy skuteczna diagnostyka?

Jej zwolennicy twierdzą, że skutecznie leczy niepłodność, inni, że jest tylko doraźną metodą pozwalającą zbadać przyczynę niepłodności. Niezależnie od opinii naprotechnologia pomaga parom uwierzyć w naturalne siły prokreacyjne
Czym jest naprotechnologia?

Naprotechnologia czyli z jęż. ang. Natural Procreative Technology jest metodą naturalnej prokreacji, polegająca na monitorowaniu comiesięcznego cyklu kobiety w celu zdiagnozowania najlepszego moment rozrodczego dla danej pary. Należy pamiętać, że ta metoda nie jest alternatywą dla zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), choć często jest właśnie z nią mylona.

Naprotechnologia opiera się na modelach płodności Thomasa Hilgersa, który postawił tezę, że większość przypadków niepłodności, niewyjaśnionej na gruncie podłoża medycznego, jest całkowicie uleczalna. Na podstawie długotrwałych analiz cyklu kobiety (przynajmniej 24 miesięcznej) pod względem zmienności temperatury, śluzu, samopoczucia można ocenić, co może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Dzięki Monitorowaniu typowych objawów dni płodnych i ich powtarzalności lekarz naprotechnolog ustala rodzaj leczenia (hormonalnego lub chirurgicznego) lub określa najlepszy dla pary moment współżycia. Dzięki tej metodzie wielu parom już przed przed upływem dwóch lat, a nawet 24 miesięcy udaje się począć upragnione dziecko.

home couple baby

Zaufać naturze

Naprotechnologia ma tę przewagę nad innymi metodami leczenia niepłodności, że jest naturalnym sposobem obserwowania kobiecego ciała bez inwazyjnej ingerencji lekarskiej. Sprawdza się jednak w przypadku, gdy po długotrwałej analizie, badaniach ze strony partnera i partnerki oraz wykluczeniu wszelkich chorób i nieprawidłowości wpływających na płodność, para stosuje się do zaleceń naprotechnologa. Jeśli jednak pomimo wielu prób, kobieta nadal nie może zajść w ciążę, być może prócz bariery i przymusu psychicznego, problem jest znacznie bardziej złożony.  Być może jakość plemników lub środowisko pochwy nie sprzyja zapłodnieniu (odczyn śluzu szyjkowego zabija plemniki). Wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu pozaustrojowego tzw. inseminacji - (to najprostsza z technik wspomagania rozrodu). Zabieg jest bezbolesny i polega na umieszczeniu nasienia w macicy kobiety za pomocą specjalnego cewnika. Nasienie może pochodzić od męża/partnera - lub dawcy (z banku nasienia).

Skuteczność?

Skuteczność naprotechnologii mierzy się obecnie w prawie 97 proc. udanej diagnostyki, niestety ta nie przekłada się na taką samą ilość ciąż. Często jest  to związane np. ze słabą kondycją plemników partnera, która uniemożliwia zapłodnienie. Dlatego szacuje się, że w Polsce z naturalnych metod poczęcia urodziło się praktycznie tyle samo dzieci, co tych poczętych metodą in vitro.

Kiedy naprotechnologia nie pomaga?

Naprotechnologia nie jest w stanie pomóc w przypadku:
  • mechanicznej niepłodności kobiecej (kobieta nie jajeczkuje, nie ma macicy, jajowodów);
  • nieodwracalnych zmian wewnątrz macicznych (uszkodzenie macicy, jajników, zniekształcenia anatomiczne zarówno u kobiety i mężczyzny);
  • zdiagnozowana niepłodność u mężczyzny spowodowana niewielką ilością zdrowych i aktywnych plemników;
  • uszkodzenia jąder spowodowane chorobami takimi, jak:świnka, rzeżączka;
  • nieprawidłowej budowy prącia;
  • skręceniem jąder.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl