fit.pl mobile logo

Nastolatek na siłowni

Wśród ćwiczących jest coraz więcej młodzieży. Z jednej strony jest to bardzo pozytywne zjawisko, ale z drugiej strony nastolatkowie muszą zdać sobie sprawę, że w wieku rozwojowym konieczny jest rozsądek
silkaMłodzi ludzie chcący dbać o swoje ciała bardzo często trafiają na siłownię i rzucają się na wszystkie przyrządy nie zwracając uwagi na to, że zanim osiągną wymarzoną sylwetkę mogą sobie zrobić krzywdę. Zbyt szybkie tempo, za duże obciążenia, niewłaściwa dieta w połączeniu z wysiłkiem to najczęstsze pułapki, w które wpadają młodzi. Jak ich uniknąć?

Młody człowiek przychodzący na siłownię musi pamiętać, że nie może ćwiczyć jak dorosły. Większość ludzi w wieku kilkunastu lat nadal rośnie, kościec jest miękki, a kręgosłup nie jest obudowany otrzymującymi go mięśniami. Dlatego też ćwicząc jak dorośli młody człowiek może zrobić krzywdę. Pół biedy jeśli przez kilka dni będą męczyły go zakwasy. Jednak zbyt intensywne ćwiczenia, które nie są dostosowane dla młodego organizmu, mogą się skończyć naderwaniem ścięgien. Taka dolegliwość objawia się silnym bólem, który często mylony jest z zakwasami, niemożnością poruszenia ręką czy nogą. Ćwiczącemu wydaje się, że to tylko chwilowy ból mięśni, a gdy poćwiczyć jego kondycja się poprawi. Nic bardziej mylnego. Można sobie zrobić krzywdę, która przez lata będzie miała wpływ na samopoczucie.

Kiedy więc zacząć ćwiczyć na siłowni? Trudno jednoznacznie określić wiek, gdyż wpływa na to kilka czynników. Między innymi zależy to od ogólnej kondycji i stanu zdrowia młodego człowieka. Znaczenie ma tez fakt czy w przeszłości nastolatek ćwiczył czy jest to jego pierwszy kontakt ze sportem. Ci którzy ćwiczyli będą gotowi do większych obciążeń. Na przykład 13-latkowi wolno ćwiczyć z obciążeniami, ale jedynie w granicach 50% tego na co go stać. Nastolatkowie nie powinni stosować obciążenia kompresyjnego, czyli takiego który znajduje się ponad ciałem, wszystko jedno czy się siedzi czy się leży.

Trening na siłowni jest wskazany w przypadku kilkunastoletnich chłopców, którzy za szybko urośli. Muszą oni wzmacniać mięśnie podtrzymujące kręgosłup, by lepiej amortyzować jego pracę.

Nastolatkowie powinni ćwiczyć na specjalnych maszynach uznanych przez Ministerstwo Zdrowia za maszyny rehabilitacyjne. Ich konstrukcja sprawia, że ćwiczący nie obciąża kręgosłupa. Posiadają one profilowane siedzenie, zapewniające prawidłową pozycję.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl