Nie tylko w szkole, na studiach, ale też w pracy umiejętność szybkiego i efektywnego przyswajania wiedzy jest na wagę złota. W jaki sposób rozplanować naukę? Jak powtarzać materiał? Co jeść, co pić i czym się wspomagać?  
fit.pl
2010-10-04 00:00
Udostępnij
Nauczyć się uczyć !
learningchild2Indywidualizm też w nauce

Nikt nie uczył nas „jak się uczyć”, a rady znajomych i przyjaciół nie zawsze są pomocne.

Każdy z nas jest inny. Samoświadomość pomaga na lepsze dopasowanie metod nauki. Wzrokowcy uczą się czytając, patrząc na schematy i tabele. Słuchowcy preferują głośne czytanie, słuchanie wykładów i zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę w grupie, podczas burzliwych dyskusji. Kinestetycy uczą się w ruchu, spacerując czy też np. budując modele.

Najlepsza pora na przyswajanie wiedzy? „Sowy” łatwiej koncentrują się wieczorami, a „skowronki” bladym świtem. Czyli zamiast ślęczeć nad książkami do późna, lepiej, żeby „skowronek” wstał kilka godzin wcześniej. Dla „Sowy” z kolei zarwana noc może być bardziej efektywna.

Wszystkiego nie da się opanować od razu, pomimo najszczerszych chęci i największych zdolności. Jedną porcję wiedzy warto zmieścić w przedziale od pół godziny do godziny. Warto mieć plan tego, czego chcemy się nauczyć danego dnia. Na początek warto zacząć od najtrudniejszych zagadnień.

Przedzielając podobne partie materiału jak najbardziej odmiennymi zapobiegniemy znudzeniu i rozproszeniu uwagi. Kucie na pamięć, to zwykła strata czasu. Uporządkowanie wiedzy jest zwyczajnei bardziej opłacalne. Najlepiej tworzyć logiczne powiązania między poszczególnymi partiami materiałów, pamiętając o powtórkach, ale po dniu przerwy. Mózg musi mieć czas na przetworzenie przyswojonych informacji.

 Jedzenie, picie, wspomaganie

Warto zadbać, aby nie w diecie nie zabrakło produktów pomagających układowi nerwowemu sprawnie pracować. Trzeba pamiętać o dostarczaniu składników takich jak: węglowodany, wapń, potas, magnez, cynk, żelazo oraz witaminy: C, B1, B5, B6 i E (pomagają opanować objawy stresu).

Ponieważ kawa odwadnia, należy uzupełniać płyny w organizmie, najlepiej niegazowaną wodą mineralną w proporcjach 1 do 3. To właśnie odwodnienie powoduje kłopoty z koncentracją i zaniki pamięci. Dlatego nadmiar kawy warto zastąpić suplementami diety.

Opanowanie stresu i emocji na egzaminach

Trzęsące się ręce, miękkie kolana, pustka w głowie. To typowe objawy stresu. Jak z nimi walczyć? Najlepiej nie walczyć i nie denerwować się dodatkowo negatywnymi emocjami. Wystarczy całą swoją uwagę przekierować na czekające na nas zadanie czy pytanie egzaminacyjne i spróbować maksymalnie się na nim skoncentrować. Proste? Nie do końca, warto trenować tę umiejętność, żeby w zetknięciu z bardzo ważnym dla nas projektem nie poddać się działaniu stresu.

www.fit.pl