fit.pl mobile logo

Pierwsza pomoc na wakacjach

Nie możemy zapobiec urazom u dzieci zwłaszcza podczas wakacyjnych szaleństw. Pokus jest wiele: chodzenie po drzewach, zjazd ze ślizgawki do wody, bieg po górach, może skończyć się niewinnym siniakiem, skaleczeniem bądź poważną kontuzją. Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy naszemu maluchowi, aby zachować miłe wspomnienia wspólnej wyprawy?  

Małe skaleczenia zwykle są niegroźne i wystarczy je przemyć i nakleić plaster. A co zrobić przy poważniejszych urazach? Przypominamy sposoby na wakacyjne kłopoty malucha.

Uszkodzenia skóry

Tak jak skaleczenia i zadrapania mogą ulec zakażeniu. Opatrywanie ran skóry zawsze należy zacząć od ich oczyszczenia, zdezynfekowania i zaklejenia plastrem opatrunkowym albo zabezpieczenia go jałową gazą lub bandażem. Jeśli takie uszkodzenie nastąpiło w wyniku zabawy ze zwierzęciem, a dziecko nie było szczepione przeciw tężcowi, to konieczna jest wizyta u lekarza. W ranie może gromadzić się ropa, a wtedy należy fachowo naciąć skórę i oczyścić miejsce.


Siniaki i guzy

Siniaki powstają w wyniku stłuczeń i upadków: krew z pękniętych naczyń krwionośnych wchodzi pod skórę i zmienia barwę wraz z kolejnymi etapami gojenia. Zmiany na skórze są częstymi towarzyszami naszych ruchliwych pociech, najlepszą receptą są miejscowe, zimne okłady, które zmniejszają krwawienie podskórne i obrzęk. Na początku miejsce po stłuczeniu jest czerwone i nabrzmiałe, następnie lekko opuchnięte i sinoniebieskie a następnie zielonkawe, w zależności od intensywności stłuczenia miejsca.


Uderzenia głowy

Jeśli nasze dziecko uderzy się w głowę, pierwszą pomoc należy uzależnić od stopnia uszczerbku. W przypadku uderzenia z wystąpieniem krwawienia, najlepiej zatamować krwotok, założyć opatrunek i skonsultować się z pediatrą, gdyż w tym przypadku mogą pojawić się objawy dodatkowe: ból głowy, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia mowy i świadomości. Jeśli uderzenie było lekkie wystarczy zastosować zimne okłady i odpoczynek..

Skręcenia stawów

Podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportu nie trudno o kontuzję np. skręcenie stawu. Najczęściej takie dolegliwości nie są poważne. Przede wszystkim skręcone miejsce należy ochłodzić (mogą pojawić się obrzęki i siniaki), obolałe miejsce oraz unieruchomić np. opaską uciskową, bandażem elastycznym lub temblakiem w przypadku skręcenia stawu ręki.


Odparzenia i pęcherze

Są typowymi efektami niewygodnego obuwia lub przegrzania w nim stopy. Nogę należy wymoczyć w czystej wodze z dodatkiem soli, następnie nakłuć zdezynfekowaną igłą pęcherz. Gdy tylko pozbędziemy się płynu, należy zakleić miejsce opatrunkiem.
 

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Agata Janiak

takie upadki, skaleczenia, stłuczenia lub starte kolana to na wakacjach pewnik i standard. moje dzieciaki potrafią tak szaleć, że prawie całe wakacje z plastrem na kolanie przechodzą ;) na szczęście mam pomocnika w domowej apteczce, czyli żel help4skin, którym smaruje się skaleczenie czy ranę i dzięki niemu szybciej ona się goi. po tym można nałożyć opatrunek. moim dzieciom już wiele razy pomógł.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl