fit.pl mobile logo

Przyjaciel zamiast hamburgera

Powszechnie wiadomo, że przyjaciele i koledzy mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Przeprowadzono badania i obserwacje, które wykazują, że od kontaktów z rówieśnikami zależy też ci i ile dziecko je
Powszechnie wiadomo, że przyjaciele i koledzy mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Przeprowadzono badania i obserwacje, które wykazują, że od kontaktów z rówieśnikami zależy też ci i ile dziecko je

Myśląc o oddziaływaniu kolegów na swoją pociechę rodzice obawiają się najczęściej najgorszego: że towarzystwo okaże się nieodpowiednie i że pod jego wpływem dziecko przestanie się uczyć, a może nawet zacznie palić lub spożywać alkohol. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nad znaczeniem wpływu rówieśników na dziecko powinni zastanowić się również ci rodzice, których dziecko ma problemy z nadwagą. Chodzi tu jednak o działanie pozytywne.
three-young-friends
Najnowsze badania wpływu więzi społecznych najedzenie u dzieci dr Sarah-Jeanne Salvy opublikowane w piśmie "Annals of Behavioral Medicine"udowadniają, że kontakty z rówieśnikami mogą być substytutem jedzenia z nudów.

"Zidentyfikowanie odpowiednich substytutów jest pierwszym krokiem do zredukowania niektórych zachowań, w tym wypadku objadania się. Dotychczasowe próby odnalezienia takich substytutów zakończyły się niepowodzeniem, lecz o ile nam wiadomo, w żadnych badaniach nie wzięto pod uwagę wpływu relacji społecznych" - mówi dr Salvy.

Podczas swoich badań Salvy obserwowała zachowanie 54 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich uczestniczyła w badaniach wraz ze swoim najbliższym kolegą lub koleżanką, druga natomiast z nieznajomym rówieśnikiem. Zadaniem młodych uczestników było zbieranie punktów w grze komputerowej, z których jedne miały być potem wymienione na jedzenie, a inne na czas zabawy z kolegą lub z przydzielonym rówieśnikiem.

Badaczka zaobserwowała, że gdy w grze trudniej było zdobywać punkty wymieniane na zabawę, dzieci z drugiej grupy (w parze z nieznajomym rówieśnikiem) koncentrowały się na zbieraniu punktów wymienianych na jedzenie, a gdy trudniej było zapracować na jedzenie, wówczas gromadziły punkty na zabawę z rówieśnikiem. Co ciekawe, dzieci, które mogły spędzić czas z najbliższym kolegą w obu przypadkach starały się zebrać jak najwięcej punktów, które można byłoby wymienić na wspólną zabawę, rezygnując tym samym z jedzenia.

"W oparciu o wyniki naszych i innych badań można powiedzieć, że częste kontakty z kolegami i zawarte przez dziecko przyjaźnie zapobiegają nadmiernemu objadaniu się i jednocześnie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi społecznemu.
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl