Rekordowy Turniej "Gramy o złotą piłkę"

24 maja br. na stadionie Legii Warszawa zakończyły się rozgrywki jubileuszowego, 50. Turnieju Gramy o Złotą Piłkę im. Aleksandra Zaranka. Do Turnieju zgłosiła się rekordowa liczba 93 zespołów. Rekordowe było również zaangażowanie sponsorów i zainteresowanie mediów
fit.pl
2010-05-28 00:00
Udostępnij
uczestnicy-turnieju-na-boisku-2Zakończyła się, 50., jubileuszowa edycja Turnieju Gramy o Złotą Piłkę im. Aleksandra Zaranka, organizowanego przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do Turnieju zgłosiła się rekordowa liczba 92 zespołów. Spotkania rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych wśród chłopców i dziewcząt. Najlepsze z drużyn chłopców, które rywalizowały ze sobą od ponad dwóch miesięcy na warszawskich boiskach, spotkały się w poniedziałek na głównej płycie nowego stadionu Legii Warszawa.

 

Tuż przed rozpoczęciem spotkań finałowych odbył się mecz osób niepełnosprawnych, którego patronem była Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko". Naprzeciwko siebie stanęły drużyny słabowidzących i słabosłyszących. Po zaciętym spotkaniu wygrali ci pierwsi, różnicą czterech bramek (7:3) Rywalizacja niepełnosprawnych dzieci przyniosła sporo emocji. Po każdej udanej akcji od licznie zgromadzonej publiczności otrzymywali oni gromkie brawa.

Tuż po tym spotkaniu odbyła się oficjalna rozgrzewka z udziałem wszystkich zawodników Finału. Trening poprowadzili członkowie Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy na czele z byłym reprezentantem Polski oraz zawodnikiem m.in. Legii Warszawa, Dariuszem Dziekanowskim, który jest prezesem Stowarzyszenia.

- Bardzo się cieszę, że jestem na takim stadionie i trenuję razem z Dziekanem - mówił jeden z uczestników.

Na trybunach nie zabrakło również dawnych gwiazd futbolu. W loży honorowej zasiedli m.in. Andrzej Strejlau, Edmund Zientara, Władysław Stachurski oraz Wojciech Gąssowski.

Po zakończeniu wszystkich meczów, na stadionie pojawili się zawodnicy Legii Warszawa, którzy wrócili z turnieju w Chicago. Mimo widocznego na twarzach zmęczenia, do pamiątkowych zdjęć chętnie pozował Wojciech Szala, Jakub Rzeźniczak oraz trener Stefan Białas.

Zwycięzcami Turnieju zostały: SP 109 (Włochy) z rocznika 1999-2000, SP 289 (Holandia) z rocznika 1997-1998 oraz Fuks (Meksyk) z rocznika 1994-1996.

Zwycięzcy pojadą na Słowację

Wszystkie zespoły z miejsc 1-4 otrzymały nagrody wśród których znalazły się gry komputerowe Pro Evolution Soccer, ufundowane przez firmę CD Projekt, darmowe przejazdy na torze gokartowym imola&more... w Piasecznie, darmowe wypożyczenie filmów w Beverly Hills Video, piłki od sieci Decathlon, nagrody od wytwórni Wielkie Joł, czy przepyszna pizza w Dominium Pizza. O wodę dla każdego z uczestników zadbał Żywiec Zdrój. Nagrody przygotowała także Legia Warszawa, Polski Związek Piłki Nożnej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz wydawca magazynu Futbol i Futbol News - będą to pamiątki i publikacje sportowe.

Nagrody zwycięzcom wręczali m.in. legenda Legii - Edmund Zientara, były trener reprezentacji Andrzej Strejlau, zastępca dyrektora WOSiR Marek Pietruszka i skaut Chelsea Londyn Janusz Olędzki.

Nagrodą główną dla trzech najlepszych drużyn chłopców w każdym roczniku jest dwudniowy wyjazd na wycieczkę do Tatralandii na Słowacji.

Wyniki:
Rocznik 1999-2000

Mecz o trzecie miejsce: SP 100 (Brazylia) - SP 289 (Hiszpania) 5:2

Mecz o pierwsze miejsce: SP 109 (Włochy) - SP 260 (USA) 6:1

 

Rocznik 1997 - 1998

Mecz o trzecie miejsce: Żagle 6 (USA) - Żagle 5 (Nigeria) 10:1

Mecz o pierwsze miejsce: SP 289 (Holandia) - Chłopcy z Bielan (Niemcy) 5:3

 

Rocznik 1994 - 1996

Mecz o trzecie miejsce: Olimpia (Słowacja) - Jaździocha (Japonia) 9:3

Mecz o pierwsze miejsce: Fuks (Meksyk) - Gimnazjum 44 (Serbia) 8:6

 

Kim był Aleksander Zaranek?

Aleksander Zaranek, sędzia piłkarski, był pierwszym działaczem piłkarskim w Warszawie i województwie mazowieckim, który po wojnie organizował mecze drużyn warszawskich. Całe swoje życie związał z klubem ,,RKS Okęcie". Około 1965 - 1966 r. był pomysłodawcą i pierwszym organizatorem turnieju ,,Gramy o Złotą Piłkę". Zawody początkowo były rozgrywane na błoniach stadionu X-lecia.

W latach 70-tych Aleksander Zaranek sędziował spotkania oraz zajmował się wszystkimi sprawami organizacyjnymi (boiska, upominki, sprzęt sportowy) związanymi z turniejem. Walczył o każdy skrawek ziemi na błoniach. Był wielkim zwolennikiem i orędownikiem sportów młodzieżowych. W 1972 r. organizatorem turnieju został Stołeczny Ośrodek Sportu w którym pracował w tym czasie Aleksander Zaranek. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji jest kontynuatorem tradycji SOS. Od 2002 roku turniej „Gramy o Złotą Piłkę", stworzony specjalnie dla dzieci, nosi imię Aleksandra Zaranka.