fit.pl mobile logo

Rodzeństwo wspiera rozwój dziecka

Dzięki rodzeństwu dziecko rozwija się szybciej i łatwiej radzi sobie z trudnościami. Wsparcie starszego brata czy siostry, pomoc w podstawowych czynnościach to najlepsza terapia wychowawcza dla najmłodszego dziecka  
siblings2Każdy człowiek od wieków rozwija się dzięki wzorcom i naśladownictwu. Także małe dziecko, które dopiero wkracza w świat społeczności i kultury, czerpie wzorce od najbliższych czyli rodziców, a także rodzeństwa. Dziecko świadomie bądź nieświadomie naśladuje poszczególne czynności i zachowania, jakie obserwuje w rodzinie.

To właśnie naśladownictwo jest głównym motorem działań każdego malucha dla jego harmonijnego psychospołecznego rozwoju.

Ile razy Twoje dziecko chciało zakładać Twoje buty, jeść i pić dokładnie tak samo i w tej samej filiżance, co Ty lub jego starsza siostra? Maleć potrzebuje wzorców, a najłatwiej czerpie je, gdy ma szersze pole wyboru.

To właśnie dzięki obserwacji zachowań brata czy siostry maluch szybciej niż pierwsze dziecko uczy się mówić, chodzić, posługiwać przyborami i przedmiotami codziennego użytku, jak sztućce, szczotka do zębów, ręcznik. Szybciej także zaczyna mówić, korzystać z toalety widząc, jak jego brat już samodzielnie używa mywalki i wc. Dzięki rodzeństwu młodsze dziecko szybciej także rozpoczyna przygodę umiejętnościami, takimi jak rysowanie, bieganie, oraz samodzielnie jedzenie posiłków.

Starsze rodzeństwo odgrywa ważną rolę nie tylko w procesie socjalizacji, ale również w rozwoju psychicznym. Między starszym a młodszym rodzeństwem  (gdy tylko oboje dorastają) zaczyna się budową więź oparta na wzajemnej pomocy, ale również na rywalizacji i wsparciu.

[-------]

Starsze dziecko automatycznie zaczyna opiekować się drugim,  troszczyć o jego potrzeby, bronić przed atakami w piaskownicy. Takie zachowanie rodzenstwo(1)w rodzinach pełnych pozytywnych emocj i prawidłowo funkcjonujących jest również podyktowane narzuceniem tego wzorca przez rodziców, którzy kierując sie uczuciami miłości i opieki względem osoby bliskiej, przekazują dziecku takie wartości.

Prócz miłości i akceptacji wśród zachowań między rodzeństwem naturalnie dominuje rywalizacja o względy rodziców. Zazdrość o dobra materialne np. zabawki, czy terytorium (to mój pokój, moje miejsce obok taty) powoduje spięcia i przejściowe konflikty pomiędzy młodszym a starszym dzieckiem. Jest jednak procesem naturalnym, który warto kontrolować.

Zazwyczaj jednak starsze rodzeństwo stanowi dobry przykład dla młodszego. Jeśli starsze dziecko osiąga sukcesy, dobrze uczy się w szkole, przedszkolu, jest towarzyskie i nie ma kłopotów z pokonywaniem wielu trudności, młodszy także będzie chciał pójść w jego ślady.

Jak wspierać rozwój rodzeństwa?
  • Po pierwsze nie rób ze starszego dziecka niańki, ono musi mieć czas na swój rozwój i autonomię jako dziecko, pokaż jak ważne jest pomaganie, niech czuje się potrzebny i ważny podczas.takich prostych czynności, jak zdejmowanie zabawek z wyższej półki, podawanie przedmiotów, pomoc w zawiązaniu butów, czy przyniesieniu ubranek.
  • Chwal dzieci jednocześnie i po równo, jednak nie każde z nich ma świadomość, że jest wyjątkowe.
  • Tak organizuj towarzystwo dzieciom, by zarówno młodsze dziecko, jak starsze bawiło się z rówieśnikami w swoim wieku.
  • Nie faworyzuj jednego dziecka, bo wtedy drugie będzie czuło się gorsze i między rodzeństwem zacznie dochodzić do konfliktów i agresywnych zachowań.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę WWW.IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl