fit.pl mobile logo

Rodzicielstwo bliskości – TAK czy NIE?

Burzę i kontrowersyjne wypowiedzi wywołała ostanio okładka "Time", na której młoda mama karmi trzyletniego synka. Echem odbiły się zatem pytania wielu rodziców na całym świecie. Kiedy dziecko powinno się usamodzielnić? Jak długo karmić i obdarzać bliskością swoj pociechę? Czy zbyt długie karmienie nie zaburza naturalnych zachowań społecznych u dzieci?
breast-feeding2Rodzicielstwo bliskości zyskuje na świecie coraz więcej zwolenników, jednak zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, gdy kobiety po ciąży dość szybko wracają do pracy, staje się polem nieustających dyskusji i sprzecznych opinii.

Czy zatem jest rodzicielstwo bliskości? To nie tylko przekonanie o słuszności najdłuższego kontaktu matki z dzieckiem, ale przede wszystkim okazywania mu uczuć, bliskości, akceptacji i miłości, także poprzez jak najdłuższe karmienie piersią.

Oburzające dla wielu obserwatorów zdjęcie Jamie Lynne Grumet, która z radością przystawia swojego synka, trzyletniego przedszkolaka do piersi, obrazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii współczesnych poglądów na wychowanie.

W Polsce matki, zwłaszcza te, które wychowywały swoje dzieci jeszcze w czasach komunizmu, zdecydowanie pozytywnie wypowiadają się na temat długiego karmienia piersią. W ówczesnych czasach wiele z nich realizowało bowiem rolę "matki Polki", niepracującej więc spędzającej dużo czasu z dzieckiem.

Wczesne odstawienie od piersi, nawet w sytuacji, gdy kobieta ma jeszcze pokarm i dziecko chciałoby odżywiać jeszcze jej mlekiem, to dziś domena współczesnych, zabieganych i pracujących mam. Kobieta, która przed ciążą realizowała się zawodowo, po ciąży chciałaby jak najprędzej wrócić do pracy i nie ma w tym nic dziwnego, a nowa sytuacja jest najczęstszym motorem podjęcia decyzji o odstawieniu dziecka od piersi. Elegancka bizneswomen z laktatorem lub dzieckiem przy piersi to widok, którego nie promują ani współczesne firmy, ani lekarze, a tym bardziej kobiety, które widząc matkę karmiącą piersią dużego już brzdąca, odczuwają zdziwienie i konsternację.

Choć powstaje coraz wiele instytucji i firm przyjaznych mamom karmiącym, kobietom po prostu nie mieści się w głowie, by kilkuletnie dziecko chętnie ssało matczyną pierś. Zwłaszcza w miejscach publicznych. Tymczasem rodzice nastawieni na wychowanie zgodnie z naturalnymi instynktami i kierujący się miłością do dziecka, wiedzą, jak wielką wartość ma propagowanie bliskości, także tej związanej z karmieniem.

26- letnia Jamie – bohaterka kontrowersyjne okładki Time przekonuje, że choć każdego dnia spotyka się z niechęcią, gdy jej syn sięga po matczyną pierś, ona z pełna świadomością odczuwa radość i spełnienie, że nadal może być tak blisko i dawać mu to co najlepsze, dzięki czemu syn jest zdrowszy niż inne dzieci, lepiej się rozwija i jest znacznie spokojniejszy. Jamie nieuważna, że nie przekracza granice moralnych czy dobrego smaku, dlatego nie przejmuje się negatywnymi komentarzami i napastliwymi spojrzeniami w tłumie.

Karmienie piersią to oczywiście indywidualna sprawa każdej matki, ale Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że im dłużej dziecko będzie przy piersi, tym jest większa szansa, że w przyszłości nie będzie cierpiało na choroby cywilizacyjne, alergie a także łatwiej będzie radziło sobie z chorobami, problemami społecznymi. Zwolennicy rodzicielska bliskości uważają, że karmienie wedle potrzeb dziecia, pomaga w przyszłości kształtować nieprzeciętną sprawność intelektualną dziecka.

Sceptycy i przeciwnicy twierdzą, że prócz zalet długie karmienie ma swoje wady. Ich zdaniem godzi w moralność dziecka, nasuwa także  podteksty seksualnie i zaburza prawidłową granicę pomiędzy niemowlęctwem a wczesnym dzieciństwem.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl