fit.pl mobile logo

Rodzinne zabawy na zdrowie!

Spędzacie całe lato w mieście? A może jedziecie na krótką wycieczkę z biura podróży i nie macie pomysłu na resztę wakacji? Lato spędzone w domu może być naprawdę udane – wystarczy odrobina fantazji i motywacja do ruszenia się poza własne cztery kąty. Podpowiadamy co można w robić, gdy za oknem dopisuje pogoda


Na zielonej trawie

Naukowcy twierdzą, ze spędzanie od dwóch do trzech godzin dziennie na świeżym powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wady wzroku u dzieci, a światło słoneczne przeciwdziała powstawaniu krótkowzroczności. To tylko jedna z zalet przebywania z maluchem na świeżym powietrzu. Wyprawa na łono natury to również świetna zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku. Nasza propozycja to słońce, wielki koc na zielonej trawie i kosz wypełniony smakołykami, czyli jednym słowem – piknik! Bardzo fajnym pomysłem jest zorganizowanie wyprawy na zieloną polanę na sportowo. Na przykład cała rodzina może dotrzeć do wybranego miejsca pieszo, na rolkach lub na rowerach zamiast pokonywać trasę samochodem. Samo piknikowanie można urozmaicić na wiele sposobów. Dzieci będą zachwycone kolorowymi kanapkami i sałatkami, udekorowanymi w pomysłowy sposób, szczególnie jeśli zostaną podane na barwnych talerzykach.

Zamiast słodyczy i gazowanych napojów najlepiej jest zaserwować całej rodzinie świeże warzywa i owoce oraz soki i herbatę – będzie zdrowo i smacznie. Dobrze jest zapewnić dzieciom dodatkowe atrakcje i zabrać ze sobą piłki, rowery czy zestaw do gry w badmintona lub frisbee. W przerwie od sportowych aktywności maluchy na pewno chętnie zagrają w karty, kalambury lub gry planszowe. Przy większej grupie osób można pokusić się o zorganizowanie takich zabaw zespołowych jak zbijak, ciuciubabka, stary niedźwiedź mocno śpi, chowanego, „jakie mleko daje krowa”, ciepło- zimno lub po prostu rozegrać mecz w piłkę nożną. Ruch na świeżym powietrzu jest szczególnie ważny dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Jest to dla nich okres bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, ale również budowania sprawności motorycznej. Super zajęciem dla dziecka będzie również wyprawa z lupą i aparatem do pobliskiego parku lub lasu. Dziecko może nie tylko robić zdjęcia, ale również bawić się oglądając przez szkiełko powiększające listki, owady czy inne stworzonka. Przyda się również woreczek lub sakiewka do której będzie można chować znalezione „skarby” – kamyczki, liście, czy patyczki.

Kemping za domem

Jeśli mamy do dyspozycji ogródek na tyłach domu, a pogoda dopisuje, nasz maluch może rozbić sobie w nim namiot, który stanie się miejscem zabaw dla niego i jego rówieśników. Co więcej, rodzice będą mogli być spokojni o to gdzie i z kim przebywa ich dziecko oraz co robi. Taka atrakcja zachęci malucha do oderwania się od telewizora, konsoli z grami lub ekranu komputera. Można dodatkowo zaproponować naszemu szkrabowi zbudowanie szałasu lub pomóc w budowie domku na drzewie. Maluchy chętnie biorą udział w konkursach i rywalizują między sobą, dlatego warto dać im ku temu okazję, organizując na przykład zawody w rzucaniu do celu. Jako cel mogą posłużyć puste opakowania i puszki, o które łatwo w każdym domu. Tego typu zabawa jest grą zręcznościową, która uczy precyzji i dokładności. Na początek powinniśmy razem z dzieckiem przygotować materiały potrzebne do zorganizowania konkurencji:

- 6 pustych puszek po konserwach
- kolorowe kartki papieru
- 5 - 6 białych kartek papieru
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
- dwustronna taśma klejąca
- kolorowe pisaki
- rolki foli samoprzylepnej
- linijka, ołówek, gumki

Dokładne instrukcje jak przygotować piramidę z puszek i jak ją udekorować można znaleźć na stronie Zigos Klub w zakładce „Zigos zrób to sam”, gdzie znajduje się również sporo innych ciekawych pomysłów na gry i zabawy.

Woda, woda, woda!

W upalne dni nic nie sprawia tyle radości co czas spędzony nad wodą, w wodzie lub na …wodzie. W mieście oczywiście można pójść na basen. Jeśli wybierzemy obiekt odkryty warto pamiętać o kremie z filtrem. Wspaniałą przygodą, nie tylko dla malucha, ale również dla całej rodziny będzie rejs statkiem – na przykład po Zegrzu, Wiśle czy innych polskich rzekach i jeziorach. Innym pomysłem jest spływ kajakowy, który na pewno przypadnie do gustu trochę starszym dzieciom.

Najważniejsze by mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie przerażona, gdy wsiądzie do niewielkiej łódki. Spływy kajakowe są organizowane po Wiśle, Pilicy, Bugu, czy takimi szlakami jak: Krutynia, Rospuda, Biebrza, Czarna Hańcza, Pisa, Łyna, Brda bądź Wda. Wystarczy wybrać najdogodniejszą lokalizację i pomysł na całodzienną wycieczkę gotowy. Relaks na plaży nad pobliskim jeziorem również może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto wybierać miejsca, które oferują liczne atrakcje, jak na przykład rowery wodne, łódki czy boisko do gry w siatkówkę.

W trakcie wakacji można skorzystać również z takich programów, jak „Lato w mieście” lub półkolonie. Warto jednak pamiętać, że czas spędzony z rodzicami jest dla dziecka niezastąpiony, a wspomnienia związane ze wspólnym budowaniem domku na drzewie lub piknikowaniem już zawsze będą wywoływały uśmiech na jego twarzy.

A może plac zabaw?

Plac zabaw choć może wydawać się najbardziej oczywistym i najprostszym wyborem to dla dziecka jest fascynującym miejscem, w którym może poznać rówieśników i świetnie się z nimi bawić. Zanim wybierzemy konkretne miejsce warto rozejrzeć się po pobliskich placach zabaw i wybrać taki, który jest bezpieczny, urozmaicony i w interesującej okolicy. Dobrze, by w pobliżu znajdowała się toaleta, sklep, czy restauracja, w której można coś przekąsić lub napić się w upalny dzień. Część placów zabaw w wielu miastach i miasteczkach straszy przerdzewiałymi huśtawki, niszczejącymi zjeżdżalniami czy porośniętymi chwastami piaskownicami.

fot. materiały pras.

red. m.k

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl