Stwórz dziecku dobre miejsce do nauki!

Twoje dziecko ma problemy z nauką, koncentracją i niechętnie odrabia lekcje? Być może nie czuje komfortu podczas nauki, a jego kącik edukacyjny nie zachęca do wysiłku intelektualnego  
fit.pl
2014-02-06 00:00
Udostępnij
Stwórz dziecku dobre miejsce do nauki!
child learningMożesz pomóc dziecku zorganizować odpowiednie miejsce, by mogło spokojnie odrabiać lekcje, uczyć się i rozwijać swoje naukowe zainteresowania. Jak to zrobić? Jakimi zasadami się kierować, by Twój dorastający uczeń chętnie rozkładał książki na biurku?

Prócz odpowiedniej diety, ruchu i ćwiczeń pomagających skoncentrować się dziecku, ważna jest atmosfera i miejsce, gdzie codziennie spędza czas nad książkami.

Czasami przeszkadzać lub przyciągać mogą drobiazgi, na które być może nie zwracamy uwagi np.: oświetlenie, muzyka, mało przytulna część wydzielona pokoju. Przyjrzyj się wspólnie z dzieckiem co można ulepszyć i poprawić w jego świątyni nauki, by jeszcze bardziej wzrosła jego efektywność i chęć uczenia się.

Atmosfera i detale

Nie pozwól, by wydzielona część pokoju, gdzie najczęściej uczy się dziecko, kojarzyła mu się ze stresem, porażką, trudem i ciężka pracą. Negatywne emocje powodują złe nastawienie, które na pewno nie zachęci go do pracy a wręcz przeciwnie, będzie skutecznie odstraszać i oddalać.

Wspólnie zdecydujcie, co mogłoby się znaleźć na biurku, szafce, półce lub w rogu biurka. Wesoły, kolorowy globus, śmieszne plakaty, naklejki, kosz na śmieci z głową tygrysa lub wasze szalone zdjęcie a nawet pluszowy kwiatek – wystarczą małe drobiazgi, by biurko i kącik do nauki Twojego dziecka zupełnie zmienił swoje oblicze.

W pogotowiu tylko potrzebne rzeczy

Pamiętaj, by dziecko miało na biurku tylko potrzebne rzeczy, których akurat potrzebuje do nauki danego przedmiotu. Reszta akcesoriów, przyborów oraz książek niech będzie schowana w odpowiednim dla siebie miejscu. Bałagan i nadmiar nie sprzyja koncentracji oraz burzy mózgów, a raczej rozprasza i zniechęca!

Postawa

Przy biurku najlepiej się siedzi, dlatego zadbaj, by uczące się przy biurku dziecko miało wygodne i dopasowane krzesło oraz odpowiednią wysokość biurka do swojego wzrostu i postury, dzięki czemu zapewnisz mu zdrowy i prosty kręgosłup! Prawidłowa postawa siedzącego dziecka przy biurku umożliwia dobre krążenie krwi i swobodny dopływ płynu mózgowo-rdzeniowego. A dobrze ukrwiony i dotleniony mózg ułatwia myślenie oraz koncentrację.

ss 101615976Oświetlenie

Światło w pokoju oraz przy biurku jest bardzo ważne, dla skupienia i oczu dziecka. Najlepsze do nauki oraz oczu jest światło żarówki. Jarzeniówki oraz świetlówki o białym świetle bardziej męczą wzrok i mogą one również wywoływać efekt drgań.

Jeśli dziecko pracuje przy komputerze a za oknem jest ciemno, światło przy biurku powinno być zapalone, oko przy zgaszonym świetle i tym emitowanym przez monitor komputera bardziej się męczy.

Eliminujcie zakłócenia

Włączony telewizor, zbyt głośna muzyka, ciągłe pytania i kontrole ze strony domowników, mogą skutecznie zaburzać system nauki dziecka. Wspólnie zastanówcie się jak temu zapobiec.
  • ustalcie godziny, kiedy dziecko się uczy i nie obciążajcie go dodatkowymi obowiązkami
  • ściszcie muzykę, jeśli jest za głośno oraz ograniczajcie dostęp do telewizora, wasz ulubiony serial, reklamy lub zbyt głośny film mogą odciągnąć uwagę dziecka od nauki.

Pamiętajcie, że uczące się dziecko nie musi być szczelnie izolowane od reszty domowników i ich zajęć. Ważne, by jednak konsekwentnie pozbywać się złych przyzwyczajeń i nawyków, dać dziecku odpowiedni przykład i wspierać jego działania oraz motywować. Reszta to już dzieło waszego małego naukowca!

www.fit.pl