fit.pl mobile logo

Świąteczny stół mamy i dziecka

 O czym pamiętać przygotowując wigilijny jadłospis dla przyszłych mam, kobiet karmiących, niemowląt i najmłodszych dzieci?Już niedługo wszyscy będziemy cieszyć się świąteczną atmosferą i magicznymi chwilami spędzanymi w gronie najbliższych. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dajemy sobie chwilę wytchnienia, poświęcamy więcej uwagi bliskim, cieszymy się z prezentów, zarówno tych, które sami dostajemy, jak i z tych, którymi obdarowujemy rodzinę i przyjaciół. Gwiazdkowe spotkania odbywają się przy stołach zastawionych tradycyjnymi potrawami, które wszyscy uwielbiamy. Kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią oraz najmłodsze dzieci, przed którymi otwiera się świat nowych smaków, to wyjątkowa grupa o szczególnych potrzebach, która w tym czasie także może cieszyć się zdrową, odpowiednio zbilansowaną, a przede wszystkim smaczną i bezpieczną żywnością.

Wigilia przyszłych mam

Wyjątkowe 1000 pierwszych dni w życiu człowieka, rozpoczyna się z chwilą poczęcia. Już od tego momentu zaczyna kształtować się metabolizm dziecka. Otwiera się okno możliwości, w którym kobieta, poprzez odpowiedni sposób żywienia, ma wpływ na kształtowanie zdrowia swojego dziecka w przyszłości. Również w trakcie świąt przyszłe mamy powinny pamiętać o potrzebach organizmu w tym szczególnym okresie i zadbać o dostarczenie mu wartościowych składników odżywczych. Na wigilijnym stole honorowe miejsce zajmują ryby, najczęściej karp i śledź. Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny, spożywać obydwa gatunki. Śledź jako tłusta ryba morska dostarcza przyszłym mamom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tak ważnych dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Kobiety w ciąży powinny unikać ryb szczególnie zanieczyszczonych rtęcią, a śledź jest jednym z tych gatunków, które posiadają jej najmniej, podobnie jak mintaj i łosoś norweski. Mięso karpia także dostarczy sporych ilości pełnowartościowego białka, składników mineralnych, takich jak potas, fosfor i magnez oraz witamin z grupy B oraz A, D, E. Ryby przyrządzane z myślą o ciężarnych powinno się piec, dusić, gotować bądź przygotowywać na parze. Nie powinno się ich smażyć. Święta Bożego Narodzenia to także dania z kapusty takie jak: bigos, czy pierogi z kapustą i grzybami. Niestety dania te są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia. Kobiety w ciąży powinny jeść jak najwięcej surowych warzyw, ponieważ w takiej postaci dostarczają organizmowi najwięcej witamin i błonnika. Najlepiej będzie, gdy kapustę białą i pekińską, które są bogatym źródłem witaminy C, podamy pod postacią świeżej surówki. Buraki to podstawowy składnik wigilijnego barszczu, stanowią źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu – przyszłe mamy mogą delektować się zarówno barszczem, jak i gotowanym burakami w surówce.

Gdy w trakcie świąt karmisz piersią

Po narodzinach dziecka, mama nadal chce dostarczyć mu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, kluczowe dla budowy układu odpornościowego przeciwciała i zaspokoić jego zapotrzebowanie na energię. Dlatego podaje mu pokarm, który najlepiej spełnia te wszystkie zadania – swoje mleko. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jako mama karmiąca zadbaj, by Twoja dieta była lekkostrawna, zdrowa i urozmaicona, także w czasie świąt. To oznacza, że z wigilijnych dań rybnych powinnaś wybrać rybę gotowaną, pieczoną, przygotowywaną na parze lub rybę w galarecie. Uważaj na dania z grzybami, nie powinnaś jeść ich zbyt wiele, ponieważ są ciężkostrawne, a jeśli dodatkowo nie jesteś pewna źródła ich pochodzenia, lepiej z nich zrezygnuj. Jako mama karmiąca uważaj również na potrawy wigilijne przygotowywane z nasion strączkowych: fasolę z sosem czy kapustę z grochem. Nasiona strączkowe są źródłem cennych kwasów tłuszczowych, błonnika czy witamin, jednak są ciężkostrawne i mogą być przyczyną wzdęć. Nie wyobrażasz sobie Wigilii bez czerwonego barszczu? Możesz spokojnie delektować się jego smakiem. Jeśli chcesz go zakwasić lepszym wyborem niż ocet będzie sok z cytryny lub sok jabłkowy.

Święta niemowlęcia

Nie wcześniej niż przed ukończeniem 17. i nie później niż po ukończeniu 26. tygodnia życia dziecka można rozpocząć przygodę z nowymi smakami i wprowadzać produkty uzupełniające. Jeżeli Święta Bożego Narodzenia przypadają na etap rozszerzania diety dziecka, pamiętaj o stosowaniu kilku zasad: najpierw podawaj warzywa (akceptacja smaku warzyw jest trudniejsza i trwa dłużej niż akceptacja smaku owoców), a nowe pokarmy podsuwaj pojedynczo w małych porcjach np. podając jedną łyżeczkę.

Pamiętaj, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia. Jak podaje Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci” , niemowlęta i małe dzieci są wyjątkowo narażone na toksyczne działanie metali, których nawet niewielkie ilości mogą powodować niekorzystne zmiany, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym. Bezpiecznym wyborem żywność, która należy do kategorii produktów szczególnego przeznaczenia żywieniowego. Takie produkty spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa określone prawem krajowym i Unii Europejskiej, posiadają w swym składzie wyłącznie surowce bezpiecznego pochodzenia i są oznaczone wskazaniem wieku np. po. 6., po 9., po 12. miesiącu życia.

Świąteczne wskazówki

• Jeżeli jesteś w ciąży, wyeliminuj z jadłospisu smażone ryby i ciężkostrawne potrawy z kapusty. Zastąp je pieczoną, duszoną bądź przygotowaną na parze rybą i surówką z białej kapusty. Bez obaw zajadaj się barszczem czerwonym lub gotowanymi buraczkami.
• Jeśli karmisz piersią, unikaj dań przygotowanych z nasion strączkowych i grzybów.
• Po okresie ciąży i wyłącznego karmienia piersią, kontynuuj ochronę i podawaj dziecku bezpieczną żywność o optymalnym składzie, zawierającą surowce od zaufanych dostawców, spełniającą o wiele surowsze normy bezpieczeństwa niż dla żywności ogólnej i oznaczoną wskazaniem wieku.
 

www.dziecko.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Bronislaw Wysocki

Mam pytanie. Czy można pozwalać dużo słodkiego dziecku na święta?

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl