fit.pl mobile logo

Uczyć, bawiąc

Dziecko to mały człowiek. Nie oznacza to jednak, że jego potrzeby w związku z tym są mniejsze - wręcz przeciwnie
przedszkole2Oprócz miłości, ubrań i mądrych zabawek potrzebuje bodźców, które w odpowiedni sposób mogą ukierunkować jego rozwój. W przeciwnym wypadku traci z wiekiem naturalną chęć nauki.

Wszyscy psychologowie są zgodni, że dzieciństwo to najważniejsze etap w życiu. Od niego zależy w znacznym stopniu dalszy rozwój człowieka. To właśnie ten okres, w którym kształtują się podstawowe funkcje psychiczne i biologiczne. Warto mieć tego świadomość, a wtedy każdy rodzic będzie się starał jak najbardziej wspomóc dziecko w harmonijnym rozwoju.

R jak reforma

Reforma edukacji zakłada pójście do szkół sześcioletnich dzieci. Teoretycznie to niewielka różnica - po prostu młody człowiek rozpoczyna przygodę ze szkołą o rok wcześniej.  W przypadku dziecka okres 12 miesięcy ma duże znaczenie. Coraz częściej mówi się o braku przygotowania intelektualnego i emocjonalnego uczniów do podjęcia edukacji. To jest prosta droga prowadząca do „nerwicy szkolnej”, niestety coraz częściej diagnozowanej. Tak nie powinno być. Nauka i obowiązki szkolne mogą być odbierane przez dziecko pozytywnie. Musi być jednak spełniony jeden warunek
- odpowiednie przygotowanie. To rola nie tylko rodziców, ale przede wszystkim przedszkoli. Poprzeczka została naprawdę wysoko podniesiona.

Z jak zabawa

Uważa się, że zabawa jest dla małego człowieka tym, czym praca dla dorosłego.  W zabawie nie chodzi, więc tylko o uczucie przyjemności, jakie jej towarzyszy. To przede wszystkim czas, kiedy dziecko może się bardzo dużo nauczyć. Świadomość tego faktu jest coraz większa. Przede wszystkim w coraz większej ilości przedszkoli i żłobków zwraca się uwagę na rolę zabawy w edukacji małego człowieka. Jak mówi Dominika Malkiewicz, dyrektor Akademii Elfów: W naszym przedszkolu będziemy głównie wykorzystywać zabawy fundamentalne. Współczesna praktyka dowodzi, że połączenie wesołej zabawy ze stymulacją wszystkich zmysłów ( wzroku, słuchu, węchu, smaku, czucia) zapewnia dziecku wszechstronny rozwój intelektualny. To szczególnie ważne w pierwszych trzech latach życia dziecka. W tym okresie mały człowiek nie jest w stanie zaplanować zabawy ani odtworzyć pewnych mechanizmów z pamięci. Napotykając na przedmiot zaczyna się dopiero zastanawiać nad jego użytecznością. W tym przypadku zabawy fundamentalne spełniają funkcję przygotowawczą, bo przygotowuje dziecko do wejścia w świat, do życia.

[-------]

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Zainteresuj - wówczas zrozumiem”.

Słynne chińskie przysłowie doskonale obrazuje mechanizm nauczania małego dziecka. Nie tylko treść przekazu jest ważna, ale przede wszystkim sposób w jaki jest przekazywana. Pod tym względem przedszkole3zabawy fundamentalne okazują się dla przedszkolaków znakomitą formą przekazu. Młody człowiek jest bardzo specyficznym uczniem. Jego edukacja stanowi dla prawdziwego pedagoga wyzwanie. Nie wystarczy samo wyłożenie tematu, celem nauczyciela powinno być wzbudzenie zainteresowania ucznia. To klucz do sukcesu. Jeśli chcecie zobaczyć, jak takie zajęcia wyglądają w praktyce, dobrym wyjściem jest skorzystanie z dni otwartych, często organizowanych przez przedszkola (jak np. www.akademiaelfow.pl). Dni otwarte to okazja do zadania wszelkich pytań, oraz do zobaczenia, jak zabawy fundamentalne stosowane są w codziennej pracy z dziećmi.

Inteligencja wieloraka

Nauka staje się bardziej skuteczna, gdy łączy różne metody by w maksymalny sposób zaangażować różne rodzaje inteligencji (inteligencję językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną (refleksyjną), ruchową i przyrodniczą). Dzieci mało zdolnych tak naprawdę nie ma. Każde jest na swój sposób niezwykłe. W każdym tkwi ogromny potencjał. Ważne jest nie tylko podejście rodziców, ale również pedagogów. To nie mogą być przypadkowi ludzie. Każde dziecko rodzi się, jako jednostka twórcza. Nieumiejętne nauczanie potrafi jednak tę cechę niemal całkowicie zlikwidować.

Odpowiednia placówka

Rodzic świadomy tego jak ważne są pierwsze lata życia dziecka wybiera z wielką starannością odpowiednie przedszkole lub żłobek. Taka placówka powinna nie tylko odznaczać się rodzinną atmosferą. To ważne, bo dziecko powinno chcieć do niej uczęszczać. Nie wolno jednak zapominać o czynniku edukacyjnym. Odpowiednio prowadzone zajęcia przygotowują dziecko psychiczne i emocjonalnie do kontynuowania edukacji w szkole. Decyzja o wyborze przedszkola powinna być uważnie przemyślana.

Każde dziecko jest zdolną i twórczą jednostką. Potrzebuje tylko tak naprawdę odpowiednich warunków, by się pięknie rozwijać. Tak jak nasionko wymaga żyznej gleby, słońca i wody, tak dziecko musi mieć kochających rodziców oraz odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną w przedszkolu.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl