fit.pl mobile logo

Balonikowanie żołądka – nieinwazyjny zabieg w leczeniu otyłości

Otyłość jest ogromnym problemem zdrowotnym i cywilizacyjnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Szacuje się, że w Europejskim Regionie WHO ponad 150 milionów dorosłych (20% populacji) i 15 milionów dzieci i nastolatków (10% populacji) jest otyłych.

 Problem nadwagi i otyłości występuje w różnych grupach społecznych. Czynników wywołujących jest wiele, począwszy od chorób związanych z układem hormonalnym, zaburzeń genetycznych, ale również brak samodyscypliny i niezdrowe jedzenie, czy też brak aktywności fizycznej. Znanych jest wiele sposobów na walkę z otyłością, jak zmiana trybu życia i diety, metody farmakologiczne i chirurgiczne. Właściwie te ostatnie – metody chirurgiczne - gwarantują największą skuteczność i spadek masy ciała. Pacjenci coraz częściej decydują się na zabieg tzw. balonikowania żołądka.

Balonikowanie żołądka - nieinwazyjna, skuteczna metoda walki z otyłością
Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem patologicznej otyłości. Na przestrzeni lat powstało wiele technik operacyjnych, jak plastyka i resekcja żołądka, opaskowanie żołądkowe, zabiegi wyłączenia żołądkowego (żółciowo-trzustkowe). Alternatywą dla tych inwazyjnych zabiegów jest balonikowanie żołądka, cieszące się wysoką skutecznością, a polega na wprowadzeniu do żołądka balonu, który uciskając ściany żołądka powoduje uczucie sytości. Metoda została po raz pierwszy zastosowana w Ameryce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jest metodą małoinwazyjną, ponieważ wykorzystuje się technikę endoskopową. Specjalny, pusty, silikonowy balon wprowadzany jest do żołądka, przez jamę ustną i przełyk, za pomocą endoskopu pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza. Więcej www.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-otylosci-balonem-zoladkowym/

Balon po umieszczeniu w żołądku wypełniany jest solą fizjologiczną, powietrzem lub specjalnym żelem. Objętość balonu jest dostosowywana indywidualnie, ale zawsze celem jest częściowe wypełnienie pojemności żołądka balonem, tak, aby pozostała wolna część na spożywany pokarm. Poprzez swoją obecność, balon powoduje uczucie sytości. Pacjent spożywa mniejszą ilość pokarmu, ponieważ nie odczuwa głodu.

Zabieg balonikowania żołądka wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym dożylnym, ale może też odbyć się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle procedura trwa ok. 20 – 30 minut. Pacjent po kilkugodzinnej obserwacji po zabiegu może wrócić do domu. Musi być poinformowany o możliwych dolegliwościach związanych z obecnością ciała obcego (balonu), jakimi są nudności, wymioty, pobolewania brzucha czy biegunka. Mijają one po kilku dniach. Balon pozostaje wewnątrz żołądka maksymalnie sześć miesięcy. Po tym okresie zostaje usunięty również metodą endoskopową. Jednak jeśli istnieją odpowiednie wskazania, po usunięciu można wprowadzić kolejny, nowy balon, również na okres nie dłuższy niż pół roku.

Istotne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń dietetycznych po takim zabiegu. Pacjent musi wiedzieć, że należy spożywać pokarmy często (średnio co dwie godziny), w małych ilościach. Pokarm powinien mieć niski indeks glikemiczny, być lekkostrawny. Należy unikać produktów wzdymających, alkoholu.

Według dostępnych danych, skuteczność leczenia otyłości metodą balonikowania żołądka jest wysoka. Po półrocznej kuracji stwierdzano spadek masy ciała od 9 do nawet 24 kilogramów. Ta metoda jest nierzadko sposobem przygotowania pacjenta do inwazyjnych, chirurgicznych metod leczenia otyłości. Balonikowanie zaleca się osobom z dużą nadwagą, ponieważ szybko i bezpiecznie pomaga osiągnąć efekty. Jednak nie każdy może się poddać takiemu leczeniu, dlatego zawsze należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem. Profesor Wiesław Tarnowski, chirurg bariatra, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, w wywiadzie dla portalu poradnikzdrowie.pl, zwraca uwagę na fakt, iż ludzie otyli żyją średnio o 10 lat krócej, niż osoby z prawidłową wagą. Dlatego należy walczyć z otyłością jak najwcześniej, nie doprowadzać do sytuacji, gdy lekarz może jedynie zająć się leczeniem następstw otyłości.

Źródła: who.un.org.pl; www.tourmedica.pl , „Podstawy chirurgii"PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl