fit.pl mobile logo

Jaką patelnie wybrać do przyrządzania dietetycznych posiłków?

Patelnia, to jeden z najważniejszych przyborów kuchennych, bez których nie przyrządzimy większości posiłków. Jeśli dbamy o zdrowie i dietę, to tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką patelnię wybrać do naszej kuchni. Czym się kierować podczas zakupów, kiedy producenci prześcigają się w coraz to nowszych technologiach? Co jest ważne – wielkość, materiał, z jakiego jest wykonana, czy grubość dna? A co jeśli chodzi o kuchenkę indukcyjną, jaka patelnia będzie idealna? Jak widać nie jest to taki prosty wybór, jak mogłoby się wydawać. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, przedstawiając różne kryteria wyboru.

Materiał z jakiego wykonana jest patelnia

Materiał, z jakiego wykonana jest patelnia, wpływa na jej funkcjonalność, czas nagrzewania czy możliwość przywierania do niej potraw. Na rynku dostępne są patelnie wykonane z:

Aluminium – szybko się nagrzewa i równie szybko traci temperaturę, lubiane są za lekkość i odporność na uszkodzenia. Po nagrzaniu powyżej 180 stopni Celsjusza niestety wydzielają szkodliwe dla organizmu związki, dokładając do tego równie szkodliwy teflon, którym najczęściej są pokryte, to warto zastanowić się, czy chcemy ich używać.

Stal – jest wyjątkowo trwała, szczególności jeśli jest nierdzewna, dlatego możemy do mieszania używać wszelkiego rodzaju przyborów, bez obawy o jej uszkodzenie. Nie nadają się jednak na kuchenkę elektryczną, ponieważ czas ich nagrzewania sprawia, że jest mało ekonomiczna. Jeśli zależy nam na wyeliminowaniu z diety tłuszczu, to patelnia stalowa również się do tego nie nadaje.

Żeliwo - to bardzo trwały i odporny materiał, który długo się nagrzewa, ale równie długo utrzymuje ciepło. Na patelniach żeliwnych możemy smażyć praktycznie wszystko i to w dość wysokich temperaturach. Jeśli jesteśmy chorzy na anemię, to kupując naturalne żeliwo, możemy się spodziewać, że zawartość żelaza będzie się z korzyścią dla nas wydzielała podczas obróbki termicznej.

Tytan – to najtrwalszy surowiec, z którego wykonywane są ekskluzywne naczynia do gotowania. Jest bardzo odporny na zarysowania. Tańszą wersją są patelnie pokryte jedynie tytanową powłoką – tutaj warto zwrócić uwagę na jej grubość, która będzie stanowić o jej trwałości. Jeśli chcemy sprawić komuś idealny prezent do nowego mieszkania, zestaw patelni tytanowych będzie strzałem w dziesiątkę. W zakupie prezentu pomoże pożyczka przez Internet.

Rodzaj patelni ze względu na zastosowanie

Aktualnie możemy dobrać rodzaj patelni do przyrządzanego przez nas posiłku. Dzięki temu możemy korzystać z ich różnej głębokości czy specjalnych wytłoczeń.

Klasyczna – model uniwersalny, posiadany przez większość z nas w domu. Charakteryzuje się płaskim dnem z podwyższonymi brzegami. W sklepach możemy znaleźć je wykonane z różnych materiałów i różnej wielkości.

Głęboka – idealnie nadaje się do duszenia i przyrządzania większej ilości składników, ponieważ posiada podwyższone brzegi. Do tego rodzaju możemy zaliczyć patelnie saute lub tradycyjnego chińskiego woka.

Grillowa – specjalny rodzaj patelni, która w dnie posiada rowki lub kratkę, dzięki którym powietrze od dołu dociera do smażonej potrawy. Zyskujemy przez to smak, jak przy tradycyjnym grillowaniu. Polecana jest również ze względu, na smażenie bez użycia tłuszczu lub jej całkowitego braku.

Rodzaj stosowanych powłok

Najpopularniejszą powłoką używaną do tej pory jest oczywiście teflon, który niestety przy wielu badaniach potwierdził swoją toksyczność i kancerogenność. Na szczęście zaczęto stosować powłoki ceramiczne i tytanowe, które stanowią znacznie lepszy i zdrowszy wybór.

 

Jak widać mamy bardzo dużo opcji do wyboru, warto wybierać patelnie z grubszym dnem – co najmniej 4 milimetrowym, a jeśli zależy nam na przyrządzaniu zdrowych posiłków lepiej wybierać patelnie grillowaną.

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl