fit.pl mobile logo

Jaki sprzęt przydaje się podczas profesjonalnej fizjoterapii?

Rekonwalescencja po wypadku lub operacji, mięśniowe dolegliwości bólowe, czy rozmaite choroby – to wszystko powody, dla których warto poddać się fizjoterapii. Nie ma jednak mowy o profesjonalnej fizjoterapii bez odpowiedniego sprzętu. Jaki sprzęt powinien się znaleźć w każdym gabinecie fizjoterapii? Czy możliwe jest przechodzenie fizjoterapii we własnym domu? Co bezwzględnie trzeba zakupić, aby móc efektywnie ćwiczyć we własnym mieszkaniu?

Sprzęt dla fizjoterapeuty – czego nie może zabraknąć w gabinecie?

Pomimo że niemal każdy fizjoterapeuta jest wyspecjalizowane w konkretnych dziedzinach, większość z nich zajmuje się na co dzień bardzo różnorodnymi problemami. Dlatego też potrzebnych jest im wiele sprzętów, o zróżnicowanym przeznaczeniu. Niemniej jednak nawet fizjtoerapeuta zjamujacy się tylko wąskim zakresem schorzeń powinien bezwzględnie wejść w posiadanie niektórych urządzeń, przyrządów i innych sprzętów. Niezbędny sprzęt dla fizjoterapeuty stanowią:

 • łóżko fizjoterapeutyczne
 • mata do ćwiczeń
 • piłka rehabilitacyjna
 • obciążniki

Komfort pacjenta i fizjoterapeuty

Jeśli fizjoterapia ma przynieść oczekiwane rezultaty, powinna być prowadzona w komfortowych warunkach. W przeciwnym razie fizjtoerapeuta może nie mieć możliwości wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów, natomiast pacjent szybko zniechęci się do ćwiczeń. Absolutnie podstawowy sprzęt dla fizjoterapeuty to łóżko fizjoterapeutyczne czy też rehabilitacyjne. Mowa o pozbawionej barierek czy krawędzi leżance z regulowaną wysokością. Regulowana powinna być również górna część łóżka, na której znajduje się głowa pacjenta, aby można ją było układać w odpowiednich pozycjach. W tej części znajduje się także otwór na twarz dla komfortu pacjenta leżącego na brzuchu. Niewątpliwie trudno mówić o komforcie w gabinecie fizjoterapeuty, jeśli nie ma w nim maty do ćwiczeń. Jest ona niezbędna, aby pacjent mógł komfortowo wykonywać ćwiczenia na podłodze.

Sprzęt niezbędny do ćwiczeń

W najlepiej wyposażonych klinikach fizjoterapeutycznych zwykle znajdziemy dziesiątki rozmaitych przyrządów. Jednak wystarczy podstawowy sprzęt do fizjoterapii, aby móc otworzyć fachowy gabinet. Bez wątpienia niezbędne są obciążniki, przydatne w zasadzie w każdego rodzaju rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, że zupełnie innego obciążenia potrzebuje senior będący w rehabilitacji po złamaniu nogi, a innego sportowiec dochodzący do pełnej sprawności fizycznej po kontuzji. Dlatego też w gabinecie powinny się znaleźć obciążniki o zróżnicowanych nominałach. Niewątpliwie warto zainwestować w hantle, najlepiej winylowe, ponieważ wygodniej wykonuje się z nimi ćwiczenia dynamiczne. W gabinecie nie powinno również zabraknąć kettlebells, niezbędnych w wielu procesach fizjoteraperutycznych osób z urazami górnych części ciała. Szeroki wybór hantli oraz kettlebells znaleźć można w sklepie trainingshowroom.com. Fizjtoerapeuta powinien posiadać w gabinecie również piłkę rehabilitacyjną. Mowa o dużej, dmuchanej piłce, niezbędnej do wykonywania dziesiątek ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Profesjonalna fizjoterapia domowa – czy jest możliwa?

Czy można poddać się fizjoterapii domowej i uzyskać zadowalające efekty? Czy ćwiczenia bez obecności fizjtoerapeuty mają jakikolwiek sens? Wydaje się, że odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Większość ćwiczeń można wykonywać samodzielnie w domu, o ile dysponuje się właściwym sprzętem do fizjoterapii. Natomiast stała obecność specjalisty nie jest potrzebna. Wystarczy, że wskaże on, jakie ćwiczenia wykonywać. Ażeby fizjoterapia domowa przebiegła zgodnie z planem, powinieneś wyposażyć się we wspomnianą wcześniej piłkę do ćwiczeń oraz obciążniki. Nie musisz jednak kupować niezliczonej liczby hantli. Znasz swoje możliwości, zatem możesz kupić konkretne hantle lub kettlebells odpowiadające Twoim siłom fizycznym. Co jeszcze powinieneś mieć na wyposażeniu? Wskazane są następujące przyrządy:

 

 • roller
 • masażer
 • guma do ćwiczeń

Roller i masażer to przyrządy, które do pewnego stopnia zastępują rehabilitanta. Dzięki nim wykonasz masaż poszczególnych części ciała. W ten sposób rozciągniesz i rozgrzejesz mięśnie. Pozbędziesz się również rozmaitych dolegliwości bólowych. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli jesteś pod stałą opieką fizjoterapeuty, przyda Ci się roller. Wielu rehabilitantów zaleca codzienne korzystanie z rollera jako uzupełnienie fizjoterapii.

Guma do ćwiczeń to akcesorium przydatne w zasadzie w każdej fizjoterapii. Jest ona rozciągliwa, jednak w różnym stopniu, w zależności od tego, który model wybierzesz. Dobierając odpowiednią dla siebie gumę, weź pod uwagę swój stan zdrowotny i siłę fizyczną. Guma służy do ćwiczenia nóg, rąk, ale też brzucha. Przy jej pomocy można wykonywać mnóstwo różnorodnych ćwiczeń. Profesjonalna guma do ćwiczeń stanowi obciążenie, dzięki któremu pracują ćwiczone mięśnie.

Profesjonalna fizjoterapia w wielu przypadkach jest niezbędna, aby wrócić do pełni zdrowia. Warto dobrze się do niej przygotować, aby przejść przez cały proces jak najszybciej. Wymieniony powyżej sprzęt do fizjoterapii to absolutnie podstawowe wyposażenie. W zależności do konkretnego rodzaju prowadzonej fizjoterapii potrzebne mogą być również inne przyrządy i akcesoria.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl