Jaki sprzęt przydaje się podczas profesjonalnej fizjoterapii?

Rekonwalescencja po wypadku lub operacji, mięśniowe dolegliwości bólowe, czy rozmaite choroby – to wszystko powody, dla których warto poddać się fizjoterapii. Nie ma jednak mowy o profesjonalnej fizjoterapii bez odpowiedniego sprzętu. Jaki sprzęt powinien się znaleźć w każdym gabinecie fizjoterapii? Czy możliwe jest przechodzenie fizjoterapii we własnym domu? Co bezwzględnie trzeba zakupić, aby móc efektywnie ćwiczyć we własnym mieszkaniu?
2020-10-02 00:00
Udostępnij
Jaki sprzęt przydaje się podczas profesjonalnej fizjoterapii?

Sprzęt dla fizjoterapeuty – czego nie może zabraknąć w gabinecie?

Pomimo że niemal każdy fizjoterapeuta jest wyspecjalizowane w konkretnych dziedzinach, większość z nich zajmuje się na co dzień bardzo różnorodnymi problemami. Dlatego też potrzebnych jest im wiele sprzętów, o zróżnicowanym przeznaczeniu. Niemniej jednak nawet fizjtoerapeuta zjamujacy się tylko wąskim zakresem schorzeń powinien bezwzględnie wejść w posiadanie niektórych urządzeń, przyrządów i innych sprzętów. Niezbędny sprzęt dla fizjoterapeuty stanowią:

  • łóżko fizjoterapeutyczne
  • mata do ćwiczeń
  • piłka rehabilitacyjna
  • obciążniki

Komfort pacjenta i fizjoterapeuty

Jeśli fizjoterapia ma przynieść oczekiwane rezultaty, powinna być prowadzona w komfortowych warunkach. W przeciwnym razie fizjtoerapeuta może nie mieć możliwości wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów, natomiast pacjent szybko zniechęci się do ćwiczeń. Absolutnie podstawowy sprzęt dla fizjoterapeuty to łóżko fizjoterapeutyczne czy też rehabilitacyjne. Mowa o pozbawionej barierek czy krawędzi leżance z regulowaną wysokością. Regulowana powinna być również górna część łóżka, na której znajduje się głowa pacjenta, aby można ją było układać w odpowiednich pozycjach. W tej części znajduje się także otwór na twarz dla komfortu pacjenta leżącego na brzuchu. Niewątpliwie trudno mówić o komforcie w gabinecie fizjoterapeuty, jeśli nie ma w nim maty do ćwiczeń. Jest ona niezbędna, aby pacjent mógł komfortowo wykonywać ćwiczenia na podłodze.

Sprzęt niezbędny do ćwiczeń

W najlepiej wyposażonych klinikach fizjoterapeutycznych zwykle znajdziemy dziesiątki rozmaitych przyrządów. Jednak wystarczy podstawowy sprzęt do fizjoterapii, aby móc otworzyć fachowy gabinet. Bez wątpienia niezbędne są obciążniki, przydatne w zasadzie w każdego rodzaju rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, że zupełnie innego obciążenia potrzebuje senior będący w rehabilitacji po złamaniu nogi, a innego sportowiec dochodzący do pełnej sprawności fizycznej po kontuzji. Dlatego też w gabinecie powinny się znaleźć obciążniki o zróżnicowanych nominałach. Niewątpliwie warto zainwestować w hantle, najlepiej winylowe, ponieważ wygodniej wykonuje się z nimi ćwiczenia dynamiczne. W gabinecie nie powinno również zabraknąć kettlebells, niezbędnych w wielu procesach fizjoteraperutycznych osób z urazami górnych części ciała. Szeroki wybór hantli oraz kettlebells znaleźć można w sklepie trainingshowroom.com. Fizjtoerapeuta powinien posiadać w gabinecie również piłkę rehabilitacyjną. Mowa o dużej, dmuchanej piłce, niezbędnej do wykonywania dziesiątek ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Profesjonalna fizjoterapia domowa – czy jest możliwa?

Czy można poddać się fizjoterapii domowej i uzyskać zadowalające efekty? Czy ćwiczenia bez obecności fizjtoerapeuty mają jakikolwiek sens? Wydaje się, że odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Większość ćwiczeń można wykonywać samodzielnie w domu, o ile dysponuje się właściwym sprzętem do fizjoterapii. Natomiast stała obecność specjalisty nie jest potrzebna. Wystarczy, że wskaże on, jakie ćwiczenia wykonywać. Ażeby fizjoterapia domowa przebiegła zgodnie z planem, powinieneś wyposażyć się we wspomnianą wcześniej piłkę do ćwiczeń oraz obciążniki. Nie musisz jednak kupować niezliczonej liczby hantli. Znasz swoje możliwości, zatem możesz kupić konkretne hantle lub kettlebells odpowiadające Twoim siłom fizycznym. Co jeszcze powinieneś mieć na wyposażeniu? Wskazane są następujące przyrządy:

 

  • roller
  • masażer
  • guma do ćwiczeń

Roller i masażer to przyrządy, które do pewnego stopnia zastępują rehabilitanta. Dzięki nim wykonasz masaż poszczególnych części ciała. W ten sposób rozciągniesz i rozgrzejesz mięśnie. Pozbędziesz się również rozmaitych dolegliwości bólowych. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli jesteś pod stałą opieką fizjoterapeuty, przyda Ci się roller. Wielu rehabilitantów zaleca codzienne korzystanie z rollera jako uzupełnienie fizjoterapii.

Guma do ćwiczeń to akcesorium przydatne w zasadzie w każdej fizjoterapii. Jest ona rozciągliwa, jednak w różnym stopniu, w zależności od tego, który model wybierzesz. Dobierając odpowiednią dla siebie gumę, weź pod uwagę swój stan zdrowotny i siłę fizyczną. Guma służy do ćwiczenia nóg, rąk, ale też brzucha. Przy jej pomocy można wykonywać mnóstwo różnorodnych ćwiczeń. Profesjonalna guma do ćwiczeń stanowi obciążenie, dzięki któremu pracują ćwiczone mięśnie.

Profesjonalna fizjoterapia w wielu przypadkach jest niezbędna, aby wrócić do pełni zdrowia. Warto dobrze się do niej przygotować, aby przejść przez cały proces jak najszybciej. Wymieniony powyżej sprzęt do fizjoterapii to absolutnie podstawowe wyposażenie. W zależności do konkretnego rodzaju prowadzonej fizjoterapii potrzebne mogą być również inne przyrządy i akcesoria.