fit.pl mobile logo

Monika Pyrek

O swoim treningu, diecie i sposobach na utrzymanie dobrej formy specjalnie dla portalu Fit.pl opowiada druga tyczkarka świata Monika Pyrek.
pyrek1O swoim treningu, diecie i sposobach na utrzymanie dobrej formy specjalnie dla portalu Fit.pl opowiada druga tyczkarka świata Monika Pyrek.

W minionym właśnie letnim sezonie Monika Pyrek uległa tylko rewelacyjnej Rosjance Jelenie Isinbajewej. Jej tegoroczne osiągnięcia to m.in. srebrny medal na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy, wygrana w Pucharze Europy i rekord tej imprezy (4.75), a w efekcie drugie miejsce w rankingu IAAF oraz drugi wynik w tabelach światowych. Aktualna wicemistrzyni świata i Europy w skoku o tyczce znalazła chwilę, by opowiedzieć czytelnikom portalu Fit.pl o tym, jaki jest jej sposób na utrzymanie mistrzowskiej formy.

- Jak udaje się Pani utrzymać tak rewelacyjną formę przez długi, męczący sezon?

- O to już dba mój trener. Na jego głowie spoczywa opracowanie planu treningu tak, aby szczyt formy przypadł na Mistrzostwa w danym roku. Jednak plan taki jest długoterminowy i sięga aż do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2008 roku. Dyskutujemy razem nad organizacją zgrupowań i zawodów. Po nieudanych zawodach zastanawiamy się, co zrobiliśmy źle, czego zabrakło, a po udanym konkursie spisujemy dobre elementy treningu. I tak z roku na rok zbieramy doświadczenia, aby rok olimpijski był perfekcyjny.pyrek2

- Jak wygląda taki trening?

- Trening tyczkarzy i tyczarek jest treningiem bardzo wszechstronnym. Najważniejsze jest zachowanie pewnej harmonii. W centrum jest technika skoku, a do niej musi być dopasowany, wyważony trening biegowy, siłowy, gimnastyczny i akrobatyczny. Trening biegowy to nauka rytmu rozbiegu, trening siłowy to ćwiczenia ze sztangą, z naciskiem na barki, mięśnie brzucha i grzbietu. Trening gimnastyczny to sprawność ogólna, salta i specjalnie dopasowane ćwiczenia na drążku, przypominające ewolucje, które wykonujemy w trakcie skoku.

- Czy któryś z tych elementów lubi Pani w szczególny sposób?

- Nie ma treningu, który szczególnie bym lubiła. Dużo radości sprawiają mi skoki i trening gimnastyczny, gdy podczas trudnej ewolucji pokonuję barierę strachu. Za to wiem, co sprawia mi dużą trudność. Moją udręką są biegi długodystansowe.

- Czy oprócz tego dba Pani w jakiś specjalny sposób o swoją sylwetkę?

- Sportsmenki kojarzą się z potężnymi kobietami, z muskułami jak u mężczyzn. Te czasy już minęły. Obecnie każda zawodniczka dba o to aby wyglądać kobieco. Często po zakończonym treningu zostaję dłużej aby zrobić ćwiczenia typowe dla kobiet. Trochę więcej brzuszków, ćwiczeń na uda i pośladki.pyrek3

- Czy jako sportowiec musi Pani stosować jakąś specjalną dietę?

- Przez długie lata nie przykładałam wagi do odżywiania się według konkretnej diety. Zawsze byłam szczupła, a nawet za szczupła. Od dziecka byłam niejadkiem. Zdaniem mojego trenera i lekarza ciągle jestem w niedowadze. Może to zabrzmi śmiesznie, ale mimo usilnych starań nie mogłam przytyć. Gdy pojawił się problem niedoboru żelaza podporządkowałam się zaleceniom lekarzy. Obecnie moja dieta to przede wszystkim krwisty stek przynajmniej raz w tygodniu, dużo szpinaku i innej zieleniny w różnych postaciach, od czasu do czasu wątróbka. Do tego ukochana kuchnia włoska - szczególnie mozzarella i makarony. Ale przede wszystkim staram się jeść posiłki o stałych porach i z rzadka opychać się na noc słodyczami. Udało się przytyć 2 kilo, ale równie ciężko je utrzymać.

- W jaki sposób udaje się Pani zachować tę pogodę ducha, którą prezentuje Pani na co dzień?

- Najważniejsze w tej całej zabawie jest to, żeby sprawiała radość i satysfakcję. W moje karierze sportowej był czas zwątpienia i znudzenia. Ale na nowo odnalazłam sens uprawiania sportu. Nie ma już w moim treningu słowa „muszę”, dominuje słowo „chcę”. Na nowo sprawia mi radość każda pokonana wysokość. A wszystkim pracuje się lepiej gdy uśmiech gości na twarzy.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.monikapyrek.pl

Spisał: Tomasz Kolasa


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl