fit.pl mobile logo

Okulary czy gogle, co lepiej sprawdzi się na ośnieżonym stoku?

Sezon narciarski w pełni, więc tłumnie ruszamy w kierunku zimowych kurortów. Jazda na nartach czy snowboardzie to idealny pomysł na aktywne spędzanie czasu w okresie zimowym. Co lepiej sprawdzi się na stoku – gogle czy okulary?

Nie tylko osoby posiadające wadę wzroku powinny wyposażyć się w gogle lub okulary odpowiednie do jazdy na nartach, ale każdy, kto w bezpieczny sposób chce korzystać z zimowych atrakcji.

- Szczerze mówiąc, to jest nie tylko dylemat narciarzy, ale wszystkich osób, aktywnie spędzających czas na stokach narciarskich – uważa stylista opraw okularowych i optometrysta Olaf Tabaczyński. - Dobre widzenie na stoku jest ważne nie tylko ze względu na nasz komfort, ale również na bezpieczeństwo. Powinniśmy zwracać uwagę na innych użytkowników stoków i nie narażać ich na niepotrzebne sytuacje czy wypadek. Zdarzenia, które mogą przekreślić wiele, również nasz wymarzony wyjazd – dodaje ekspert.

Jakie cechy powinny posiadać właściwie dobrane akcesoria?

- Warto odpowiednio wcześniej wybrać się na zakupy i uwzględniając np. dopasowanie kształtu kasku, wybrać konieczny sprzęt. Okulary czy gogle dobieramy do wielkości oraz kształtu głowy. Wzajemne relacje między akcesoriami np. kask – gogle /okulary pozwalają skorelować wymiary oraz odległości tak, aby uzyskać ten właściwy dla nas komfort użytkowania - wyjaśnia Olaf Tabaczyński. Wybierając okulary/gogle, warto pamiętać, że najważniejsze jest to, aby ochroniły one nasze oczy przed czynnikami zewnętrznymi tj. słońcem, śniegiem, wiatrem - nie zmniejszając przy tym zakresu i komfortu widzenia.

- Zwróćmy również uwagę na jeden z ważnych parametrów - na cyfrę VLT, czyli Visible Light Transmission. VLT określa ona barwę oraz przepuszczalność światła widzialnego dochodzącego do naszych oczu przez okulary czy gogle. Dla osób wybierających akcesoria do „amatorskiej” jazdy odpowiednie będzie VLT wynoszące około 50 %. Na bardziej odkryte stoki, gdzie słońce jest również mocniejsze, polecam te z cyfrą 25%. Tutaj zwracam uwagę, że warto zainwestować w gogle np. z wymienną szybką. Wtedy możemy dopasować jej parametry, nie tylko do pogody – bardziej pochmurnej czy słonecznej - ale również do pory dnia na stoku. Niektórzy z nas uwielbiają również jazdę przy oświetlonych stokach o zmierzchu czy wieczorem - wtedy VLT powinno być wysokie. Nowoczesne rozwiązania posiadają szyby fotochromatyczne automatycznie przyciemniające się na słońcu, antifog – gwarantujące klarowny obraz bez względu na panujące warunki czy temperaturę, czy polaryzację gdzie jazda staje się komfortem – bez oślepiających refleksów śniegu, słońca i innych lśniących powierzchni czy tak ważną ochronę z filtrami UV - wyjaśnia ekspert.

Jazda na nartach a wada wzroku

To, że mamy wadę wzroku, nie powinno powstrzymywać nas od korzystania z ekscytującego sportu jakim jest narciarstwo czy snowboard. - Nie zjeżdżajmy tylko w okularach służących do korekcji wzroku – apeluje Olaf Tabaczyński. Niezbędna do pełnego czerpania radości z jazdy w górach jest świadomość, że każdy element naszego wyposażenia – w tym gogle czy okulary - są na swoim miejscu bez względu na sytuację. Podczas zjazdów nie chcemy martwić się przecież o ciągłe poprawianie źle dopasowanych gogli. - Podczas niekontrolowanego ślizgu lub nagłego manewru takie rozwiązanie pośrednio uchroni nas przed urazem, lecz wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo a tym samym komfort oraz satysfakcję. Tutaj mamy dwa rozwiązania. Pierwsze i najbardziej popularne – gdzie specjalne soczewki w formie wkładki korekcyjnej umieszczane są od wewnętrznej strony gogli. Istnieje też druga opcja, gdzie gogle nakładamy bezpośrednio na nasze własne okulary korekcyjne. Wtedy konsekwencją jest to, że tego typu gogle są nieco większe. W tym zakresie warto zasięgnąć profesjonalnej porady u specjalisty. Optometrysta doradzi nam idealne rozwiązanie takich soczewek korekcyjnych odpowiednio do różnych konstrukcji i potrzeb wzroku – uczula ekspert.

Czy warto inwestować w dodatki?

Większość z nas jest świadoma tego, że zainwestowanie w dobrej jakości akcesoria przełoży się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. - Koszt takich okularów waha się między 300 a 700 złotych. Oczywiście w zależności od budżetu, na rynku są też dostępne bardziej luksusowe i zaawansowane opcje czy funkcjonalności. Osoby potrzebujące bardziej spersonalizowanych rozwiązań, takich jak gogle z wbudowanymi wkładkami z soczewkami progresywnymi, muszą przygotować się na poniesienie wyższego kosztu za wykonaną usługę – wyjaśnia optometrysta Olaf Tabaczyński.

Możliwości wyboru akcesoriów jest wiele, to od nas zależy, które z nich wybierzemy. Fani narciarstwa oraz snowbard’ingu powinni poświęcić odpowiednią ilość czasu na skompletowanie sprzętu. Gdy zakończymy przygotowania do jazdy na stoku zostanie nam już tylko czerpanie przyjemności z ulubionego sportu. Profesjonalne dodatki zadbają o nasz komfort i sprawią, że jeszcze przez wiele dni będziemy wspominać wspaniałe i piękne dni spędzone na szlakach.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl