fit.pl mobile logo

Pasja, praca, wiedza - co warto wiedzieć o pracy pielęgniarki i laboranta?

Zawody okołomedyczne cieszą się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym, a także dobrymi zarobkami – trzeba jednak trafić na firmę, która doceni umiejętności pracownika. Praca pielęgniarki lub laboranta jest ponadto niezwykle ciekawa, a także wiąże się z niesieniem pomocy ludziom i wnoszeniem swojego wkładu w rozwój nauki. Zastanawiasz się, czy to zawód dla ciebie? Jakie studia trzeba skończyć i jaką pracę można później znaleźć?

Dla kogo zawód pielęgniarki lub laboranta?

Zawód pielęgniarki nie bez powodu kojarzy się z osobami empatycznymi i wyrozumiałymi, a jednocześnie silnymi i inteligentnymi. Wszystkich tych cech wymaga praca bezpośrednio z pacjentem. To pielęgniarka towarzyszy mu w trudnych chwilach, gdy swoje zadanie zakończył już lekarz. Ale to tylko część obrazu pracy pielęgniarki – są one przecież potrzebne nie tylko na oddziałach szpitalnych, ale także w przychodniach pierwszego kontaktu, punktach szczepień czy punktach poboru materiału do badań. Wykwalifikowane pielęgniarki mogą przeprowadzać część badań, wypisywać niektóre leki, uczyć pacjentów obsługi sprzętu medycznego. Zawód pielęgniarki to świetny wybór dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętą medycyną, epidemiologią i promocją zdrowia. Poszukaj ofert dla siebie na https://www.gowork.pl/praca/pielegniarka;st.

Laborant nie ma natomiast styczności z pacjentem, ale z pobranym z jego ciała materiałem. To niezwykle odpowiedzialna praca – od trafności obserwacji mikroskopowej zależy postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Warto również podkreślić, że właśnie w laboratoriach, nie na salach operacyjnych, dochodziło do większości spektakularnych odkryć w dziedzinie medycyny, epidemiologii czy mikrobiologii. Jeśli więc masz charakter naukowca – lubisz analizować, wyciągać wnioski, formułować i sprawdzać hipotezy – laborant to zawód idealny dla ciebie.

Jakie studia należy skończyć, by pracować jako laborant lub pielęgniarka?

Jeszcze do niedawna wykonywanie zawodów medycznych innych niż lekarz było możliwe po ukończeniu szkoły średniej o odpowiednim profilu. Dziś, z uwagi na istotną rolę, jaką pielęgniarki czy laboranci pełnią w społeczeństwie, muszą oni skończyć studia.

Pielęgniarką możesz zostać po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów I stopnia, trwających nie krócej niż 6 semestrów. W przypadku laboranta wszystko zależy od miejsca pracy – jeśli chcesz być diagnostą laboratoryjnym i od twoich umiejętności zależeć będzie życie ludzi, musisz ukończyć studia wyższe oraz podyplomowe, a także specjalizację. Laborant chemiczny w placówce innej niż medyczna może natomiast rozpocząć pracę, jeśli ma tytuł technika. Przeglądając oferty pracy, zwróć uwagę, na jakie stanowisko dokładnie aplikujesz – sprawdź na https://www.gowork.pl/praca/laborant;st, które wymagania musisz spełniać, a tak zapoznaj się z ofertami pracy dla laborantów z całego kraju.

Perspektywy zawodowe dla pracowników medycznych

Szanse na znalezienie pracy w zawodzie pielęgniarki lub laboranta są ogromne – według Barometru Zawodów, przedstawiciele tych profesji są nieustannie poszukiwani we wszystkich województwach i wszędzie miejsc jest więcej niż chętnych. To z kolei przekłada się na coraz lepsze zarobki – na szczęście minęły już czasy, gdy polskie pielęgniarki musiały wyjeżdżać za granicę. Obecnie to pracownicy dyktują zasady, ponieważ bez nich nie może funkcjonować żaden ośrodek medyczny.

Co istotne, niekoniecznie musisz pracować w szpitalu – pielęgniarki poszukiwane są w przychodniach ogólnych i specjalistycznych, a także do domowej opieki nad pacjentami. Laboranci znajdą zatrudnienie również w firmach wprowadzających do obrotu nowe leki i środki chemiczne – a tak zarobki są już naprawdę imponujące.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl