Sporty ekstremalne – czym są i dlaczego ludzie je uprawiają

Sporty ekstremalne, oprócz dawki ogromnych emocji, pozwalają sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Ryzyko sprawia, że ten sport traktujemy jak prawdziwe wyzwanie. Gęsia skórka, powiększone źrenice i szybkie bicie serca, to uzależniający stan, spowodowany działaniem adrenaliny
2021-10-08 00:00
Udostępnij
Sporty ekstremalne – czym są i dlaczego ludzie je uprawiają

Mimo różnic w definiowaniu można przyjąć wspólne stanowisko, określające sporty ekstremalne jako aktywności uprawiane w trudnych warunkach i obarczone pewnym ryzykiem. Warto nadmienić, że podjęcie się uprawiania ekstremalnych aktywności wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania i sprawności fizycznej. Bowiem nie każdy, kto chciałby na przykład skakać ze spadochronem, może sobie na to pozwolić.

Wiele aktywności wymaga uważnej pracy ze swoim ciałem lub umiejętności technicznych, aby sprawnie operować sprzętem oraz sprawności fizycznej i zręczności, ponieważ konieczne jest wykonywanie różnych akrobacji i figur. Dla entuzjastów adrenaliny sporty ekstremalne polegają na dobrej zabawie i przekraczaniu własnych granic.

Czynnikiem determinującym przynależność do sportów ekstremalnych może być miejsce realizacji oraz sprzyjające warunki pogodowe i klimatyczne, albo po prostu weryfikacja przez towarzystwo ubezpieczeń. Przykładem takiej atrakcji jest trekking górski, który zalicza się do sportów ekstremalnych, jeśli jest uprawiany powyżej 3500 m.n.p.m. Z tego powodu także powstał podział na sporty ekstremalne i te o wysokim ryzyku. I tak na przykład do sportów ekstremalnych zalicza się sporty lotnicze z wyłączeniem baloniarstwa, sportu spadochronowego i paralotniarstwa. – wyjaśnia Anna Pieczara z serwisu Prezentmarzeń.

Sporty ekstremalne nie są dla każdego, z uwagi na to osoba je uprawiająca powinna odznaczać się nadzwyczaj silną odpornością psychiczną i umiejętnością radzenia sobie ze stresem w sytuacjach nietypowych. Jednak dobra kondycja psychiczna to nie wszystko - wybierając odpowiednią dla siebie dyscyplinę, należy także ocenić swoje możliwości. Nie każdy, kto ma lęk wysokości, musi rezygnować z ekstremalnych sportów i nie każdy, kto ma lęk przed wodą, musi do niej wskakiwać. Różnorodność sportów ekstremalnych pozwala wybrać sport odpowiadający posiadanym predyspozycjom.

Sporty ekstremalne to rozrywka przede wszystkim dla tych, którzy żyją w ciągłej pogoni za adrenaliną i silnymi emocjami. To okazja, aby przezwyciężyć swoje słabości i wyznaczać nowe granice możliwości. Wyróżniamy trzy główne kategorie sportów ekstremalnych: lądowe, wodne i powietrzne.

Lądowe sporty ekstremalne

Wśród ekstremalnych przeżyć, których można doświadczyć na lądzie, wymienić należy sporty motorowe, motocrossowe i górskie. Zazwyczaj nie wymagają odrywania się od ziemi, a jeśli już jest to konieczne, trwa tylko chwilę. Ta ostatnia grupa jest dość różnorodna, zalicza się do niej bowiem m.in. wspinaczkę i jej odmianę, czyli alpinizm (wspinaczkę w górach wysokich), kolarstwo oraz sporty zimowe. Mówiąc o ekstremalnych sportach lądowych, warto wspomnieć, że istnieje także podział na sporty ekstremalne zimowe i letnie.

Wodne sporty ekstremalne

W wodzie lub na wodzie – w taki sposób można realizować ekstremalne sporty wodne. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się m.in. windsurfing, nurkowanie, spływy wodne i kitesurfing. Niektóre z nich są szczególnie widowiskowe, ponieważ opierają się na akrobacjach i figurach wykonywanych nad powierzchnią wody.

Powietrzne sporty ekstremalne

To kategoria, która najczęściej przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad klasyfikacją ekstremalnych sportów. Do tej licznej grupy zalicza się skoki – ze spadochronem, typu dream jump, bungee czy paralotniarstwo. Choć wcześniej wspomniana wspinaczka zaliczana jest do sportów lądowych, to wspinaczka wysokogórska i skałkowa często znajduje się także w tej kategorii.

Niektórzy uprawiają sporty ekstremalne na co dzień, inni głównie w okresie wakacyjnym lub zimowym. Nawet najbardziej doświadczeni i przygotowani entuzjaści tego typu zajęć muszą jednak liczyć się z ryzykiem wystąpieniem kontuzji czy urazami. Z uwagi na to warto posiadać również odpowiednie ubezpieczenie.