Trening interwałowy o wysokiej intensywności (High Intensity Interval Training ), czyli HIT, to trend zdobywający coraz większą popularność. Do treningu nie potrzebujesz żadnego sprzętu, a czas wysiłku zwykle nie przekracza 20 minut  
fit.pl
2013-09-25 00:00
Udostępnij
Trendy fitness: trening HIT


HIIT to forma treningowa wykorzystująca efekt niepełnego wypoczynku, co oznacza, że przez cały czas trwania treningu należy wykonywać mocne wysiłki fizyczne, przerywane mniej intensywną aktywnością fizyczną.

Trening HIT coraz częściej wykorzystywany jest w treningu personalnym. Dzięki temu trening nie trwa długo, a klient osiąga swoje cele. A wiadomo, że zadowolony klient, to klient który wróci.

Co da ci HIIT?
  • jego stosowanie pozwala na spalenie nawet do 3 razy większej ilości tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym mniejszym wydatku energetycznym, w o połowę krótszym czasie
  • kolejną zaletą jest to, że HIIT „nakręca” metabolizm organizmu już po pierwszym razie,
  • podwyższony metabolizm utrzymuje się nawet do kilku godzin po treningu,
  • trening interwałowy nie powoduje tak ogromnego palenia tkanki mięśniowej, jaka następuje w przypadku aerobów, gdyż HIIT trwa krócej,
  • 20 minut poprawnego technicznie i wysiłkowo HIIT spala tyle kalorii, co 60 minut treningu aerobowego,
  • tkanka tłuszczowa zostaje spalana w czasie pracy mięśni, a jeszcze większą ilość podczas regeneracji potreningowej – tym samym im większy wysiłek mięśni, tym
  • wyższa regeneracja mięśni. Wniosek: większe szanse na skuteczne pozbycie się tkanki tłuszczowej niż w przypadku ćwiczeń aerobowych, których tempo utrzymuje się na niskim i średnim poziomie

Badania angielskich naukowców udowodniły takie same właściwości zdrowotne treningu wytrzymałościowego iinterwałów. Trening interwałowy wymaga od nas jednak poświęcenia dwa razy mniej czasu, co dla niektórych może być kluczowym argumentem w wyborze tych ćwiczeń.



Trening HIIT zwiększa także pojemność oksydacyjną mięśni szkieletowych, czyli to jak efektywnie nasze mięśnie wykorzystują transportowany przez krew tlen, co bezpośrednio wpływa na wydajność ćwiczeń. Efekty takie można osiągnąć stosując już umiarkowane interwały – na przykład 15 - 60 sekund wysokiej intensywności, przeplatanych sesjami 2 – 4-minutowymi w umiarkowanym tempie.

Interwały może stosować praktycznie każdy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej.

Trening HIT świetnie sprawdza się nie tylko w treningu personalnym, ale również w profesjonalnym sporcie, w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, hokej, koszykówka.

Badania pokazują, że stosujac metodę intensywnego treningu HIT unikamy efektu jojo, bo mimo diety mięśnie nie ulegają redukcji; spalamy dużo energii podczas treningu, bo jest on bardzo intensywny oraz mamy do czynienia z efektem dodatkowego spalania tkanki tłuszczowej.

Przykład treningu HIIT:
  • Rozgrzewka – wszystkie rodzaje skłonów, wymachy kończyn, krążenia ramion, marsz (rozgrzewka wlicza się w czas 25 minut).
  • Interwał – 30 sekund truchtu, po czym 20 sekund sprintu lub 90 sekund truchtu i 20 sekund sprintu. Niektórzy zalecają minutę intensywnych ćwiczeń np. biegu, a następnie minutę średnio szybkiego marszu. Początkującym zaleca się powtórkę od 3 do 5 interwałów, a po około jednym do dwóch tygodni zwiększamy trening o jeden interwał.
  • Regulacja oddechu i streching.

Trening interwałowy można urozmaicać i stosować w takich dziedzinach sportu jak: pływanie, jogging, jazda na rowerze stacjonarnym jak i w plenerze, stepper, bieżnia itd., czyli wszystkie ćwiczenia, którymi można podnieść tętno.



Trening HIT może być wykorzystywany również w treningu funkcjonalnym.Trening funkcjonalny można zdefiniować jako zestaw ruchów, bądź ćwiczeń które pozwalają nam wykonywać nasze codzienne zadania z lepszymi rezultatami, lub wydajnością.  A trening HIT angażuje do wysiłku więcej mięśni niż tradycyjny trening. HIT włącza w wysiłek 80% mięśni, w tym mięśnie górnej części ciała, a jazda na rowerze lub jogging, oba wykonywane w średnim tempie, angażują jedynie 40% mięśni z wyłączeniem mięśni górnych partii ciała.

Trening HIT można wykonywać na urządzenia do treningu funkcjonalnego, na przykład brama CLOCK. Jedna sesja treningu może wykorzystać dodatki do bramy, na przykład CrossCore, Drabinę Jakuba, piłki lekarskie, kettlebells czy lina.

Od teraz trening nie będzie nudny, rozmaite ćwiczenia, krótki trening, a przede wszystkim szybkie efekty, sprawią, że klienci klubu fitness będą zadowoleni i będą wracali do klubu.

www.fit.pl