Trening personalny - na czym polega i co ma wpływ na jego cenę?

Obecnie treningi personalne stają się coraz bardziej popularne. Nie każdy jednak wie na czym taki trening polega i czego powinien oczekiwać czy też wymagać. Jak wygląda współpraca z trenerem i dlaczego ceny treningów personalnych wyglądają tak, a nie inaczej? 
fit.pl
2014-05-07 00:00
Udostępnij
Trening personalny - na czym polega i co ma wpływ na jego cenę?


Czym jest trening personalny?

Trening personalny to nic innego jak indywidualne zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zazwyczaj taki trening trwa ok. 60 minut. Powinien on być jednak poprzedzony rozmową/konsultacją, która pozwoli trenerowi poznać swojego klienta oraz umożliwi dopasowanie odpowiedniego planu zarówno żywieniowego jak i treningowego. Podczas takiej rozmowy trener zaznajamia się z obecnym stanem fizycznym klienta, przebytymi lub obecnymi kontuzjami i chorobami, jak również stara się poznać jego preferencje i możliwości treningowe oraz nawyki żywieniowe. Pierwsze konsultacje zazwyczaj są bezpłatne, jednak kiedy w grę wchodzi ustalenie konkretnego planu treningowego, wtedy już zazwyczaj zaczyna się współpraca z trenerem personalnym.

Skąd bierze się cena treningu personalnego? 

Często słyszę, że na treningi personalne mogą sobie pozwolić tylko bogaci ludzie, że jest to ekskluzywna usługa. Początkowo moi klienci również nie zdają sobie sprawy z tego,
jak ważna jest rola trenera personalnego. Często mylą go z instruktorem siłowni, który ma za zadanie sprawować opiekę nad klientami w klubie oraz służyć pomocną radą. Praca trenera personalnego jest jednak dużo bardziej wymagająca i niesie ze sobą większą odpowiedzialność niż praca instruktora siłowni czy fitness.

Kompetencje dobrego trenera osobistego nie kończą się na znajomości ćwiczeń na maszynach czy wolnych ciężarach na siłowni. Powinien on znać wiele metod treningowych, a przede wszystkim mieć dużą wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki czy fizjologii wysiłku. Ponieważ często trenerzy personalni oferują usługi związane z dietetyką, powinni również szkolić się w tym zakresie.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się treningi prozdrowotne, tzw. medical czy therapy fitness, tak więc znajomość elementów fizjoterapii coraz częściej wymagana jest od trenerów. Dobry trener powinien mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie klienta i wiedzieć w jaki sposób ćwiczyć z daną osobą, żeby nie wyrządzić jej krzywdy i nie pogorszyć obecnego stanu.

Reasumując praca trenera personalnego to nie tylko 60 minut, które poświęca Tobie na sali, ale jego wiedza i doświadczenie zdobywane na warsztatach, kursach, szkoleniach i wiele godzin spędzonych na doszkalaniu się w czasie wolnym, poza faktyczną pracą z klientami.

Cena treningu personalnego i co ma na nią wpływ?

Zastanawiałeś się kiedyś ile pieniędzy wydajesz na wizyty u lekarza, związane z kontuzjami rehabilitacje czy różnego rodzaju farmaceutyki i produkty lecznicze? Ile jesteś w stanie wydać na zabieg w gabinecie kosmetycznym czy wizytę w SPA? Ile mógłbyś zapłacić za dobre samopoczucie, poprawę nie tylko swojego wyglądu, piękne i jędrne ciało, ale również pozbycie się bólów kręgosłupa i innych dolegliwości? Zastanów się ile warte jest dla Ciebie Twoje zdrowie i czy nie wolałbyś następnym razem, zamiast kolejnej wizyty w gabinecie lekarskim czy terapeutycznym, spotkać się z trenerem i po prostu zapobiec pogarszaniu się stanu zdrowia. 

Ceny treningów personalnych są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj wahają się w granicach od 50 do kilkuset złotych za godzinę. Czasami nawet powyżej tysiąca. Wpływ na cenę treningu ma wiele czynników. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń i rodzaju współpracy jak również od kwalifikacji trenera. Zazwyczaj stawka za godzinę zmniejsza się wraz z wydłużeniem okresu współpracy. Poza tym, chyba oczywiste jest, że potrzeba czasu zanim pojawią się efekty, tak więc zamiast kupna kilku treningów, warto rozważyć kilkumiesięczny pakiet treningowy.

Karnet na siłownię czy pakiet treningów personalnych?

Często spotykam się z opiniami, że karnet na siłownię jest bardziej opłacalny, ponieważ zwyczajnie jest dużo tańszy niż pakiet wykupiony u trenera. Ale czy na pewno? Faktem jest, że za miesięczny karnet w klubie zapłacimy mniej, ale jakie będą tego efekty? Jeśli nie mamy pojęcia na temat metod treningowych, nie wiemy jakie ćwiczenia są dla nas odpowiednie i co przyniesie efekt, możemy chodzić na siłownię, płacąc sto złotych miesięcznie, ale zajmie nam nawet kilka lat, zanim osiągniemy wymarzony cel. Pod warunkiem, że będziemy wystarczająco zmotywowani i nie zamienimy wcześniej naszego karnetu na bilet do kina albo wakacje nad morzem.

Zakładając, że wydajemy miesięcznie około 150zł na karnet w klubie fitness, w ciągu roku nasze konto uszczupli się o niecałe dwa tysiące. Wydając tyle samo na pracę z trenerem personalnym, osiągniemy efekty szybciej i z pewnością będą one długotrwałe. Tak więc nawet jeśli cena treningu osobistego jest wysoka, co nie jest do końca trafnym stwierdzeniem, skorzystanie z takich usług ma bardzo często większy sens, niż zakup tańszego karnetu w klubie czy na siłowni.

Co daje współpraca z trenerem personalnym, a czego nie zapewni nam członkostwo w klubie fitness?
  • Trening jest przygotowany tylko dla Ciebie. Ćwiczenia są dopasowane do Twoich potrzeb, zainteresowań, preferencji oraz celu. Trener bierze pod uwagę Twój styl bycia i życia, wszystkie kontuzje, choroby, dyspozycyjność czasową. Pracując przez ostatnie lata jako instruktorka fitness, wiem jak tworzone są zajęcia grupowe. Na pewno zbyt „ogólnie”, żeby przynieść oczekiwane efekty. 
  • Porady żywieniowe, które z pewnością pomogą i przyspieszą osiąganie celów. 
  • Dobry trener osobisty ma dla Ciebie czas również poza treningami. Zawsze możesz zadzwonić lub napisać, kiedy pojawią się różne wątpliwości. Trener podpowie Ci co zrobić, zmotywuje, wesprze i podniesie na duchu. Poza tym zawsze łatwiej jest zrezygnować z wizyty na siłowni czy zajęciach fitness niż z umówionego treningu, kiedy wiesz, że trener na Ciebie czeka.
  • Trener personalny dostosuje się do Twoich możliwości czasowych, tak więc nie musisz się już martwić, że nie zdążysz na ulubione zajęcia w klubie fitness. Jeśli jesteś zabieganą osobą, trener wstanie o 5 rano, żeby przeprowadzić z Tobą trening przed pracą lub zostanie do późnych godzin wieczornych, żeby spotkać się z Tobą po długim dniu.
  • Wiedza i doświadczenie Twojego opiekuna są bezcenne. Zdobywa on wiedzę przez wiele lat, cały czas się szkoli i szuka nowych rozwiązań, żeby mógł jak najlepiej dbać o swoich klientów.
  • Trener nie pozwoli Ci odpuścić nawet kiedy masz gorszy dzień i pojawiają się chwile słabości i zwątpienia. Dobry trener Cię wysłucha, zrozumie i pomoże przełamać własne słabości.

Tak więc przed zakupem kolejnego karnetu na siłownię, zastanów się, jak duża jest Twoja wiedza i jak silna jest Twoja motywacja, i czy pozwolą Ci one osiągnąć wymarzone cele? Czy może lepiej zainwestować w siebie i oddać się w ręce profesjonalisty, który poprowadzi Cię przez kolejne miesiące i pozwoli nie tylko zmienić stan Twojego ciała, ale również ducha, dzięki czemu, będziesz mógł sprawnie cieszyć się kolejnymi latami swojego życia.

Marta Jarosz

www.studiosolution.pl/