fit.pl mobile logo


Zawód masażysta

Masażem zajmują się specjaliści zatrudnieni zarówno w szpitalach, klubach sportowych czy salonach odnowy biologicznej. W tym zawodzie również ważne jak praktyka jest przygotowanie teoretyczne, a zwłaszcza znajomość anatomii i technik masażu
Masażem zajmują się specjaliści zatrudnieni zarówno w szpitalach, klubach sportowych czy salonach odnowy biologicznej. Niektórzy terapeuci przychodzą do chorego do domu. Bez względu jednak na to, gdzie odbywa się pierwszy zabieg, zawsze powinien zacząć się od rozmowy wyjaśniającej stan zdrowia, styl życia oraz ogólne samopoczucie osoby pragnącej poddać się masażowi.

Przed zabiegiem nie należy przyjmować zbyt obfitych posiłków. Z masażu trzeba zrezygnować, jeśli na skórze pojawią się stany zapalne lub uszkodzenia mechaniczne. Terapeutę powinno się poinformować o tym, czy ostatnio nie miało się żadnych złamań kończyn, operacji lub czy nie podejmowało się innego rodzaju leczenia. Zachowanie masażysty i nastrój jaki wytwarza zależy od jego osobowości; najczęściej masaż odbywa się w przytulnym pomieszczeniu, w którym słychać delikatne dźwięki muzyki. Otoczenie powinno sprzyjać całkowitemu odprężeniu. Po pierwszym zapoznaniu się z pacjentem masażysta prosi o rozebranie się i ułożenie na specjalnym stole.

Aby zapewnić pacjentowi maksimum intymności, masażysta zwykle opuszcza w tym czasie pokój zabiegowy. Można rozebrać się całkowicie lub pozostać w niezbyt zakrywającej ciało bieliźnie. Tak czy i inaczej przez cały czas masażu pacjent przykryty jest prześcieradłem, a odkrywa się jedynie masowane fragmenty ciała. Nie leży się zatem nago przez cały czas trwania zabiegu. Bardzo ważne jest, żeby podczas zabiegu być rozluźnionym. Podczas masażu ogólnego masażysta zaczyna zwykle od pleców i przesuwa się do górnej części ciała; ten sam kierunek zachowuje również przy masażu części przedniej. Poświęca on szczególną uwagę miejscom dotkniętymi dolegliwościami. W tym momencie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak ból jest zbyt mocny, koniecznie trzeba o tym poinformować masażystę. Pełny masaż całego ciała trwa co najmniej 45 minut, a może się przedłużyć nawet do 1,5 godziny. Po jego zakończeniu pacjent powinien przez jakiś czas pozostać sam, aby mógł dojść do siebie.

Jeśli lubisz ludzi, łatwo nawiązujesz z nimi kontakt, chętnie im pomagasz - masz szansę zostać dobrą masażystką. Aby nabrać wprawy, potrzebujesz kilku miesięcy praktyki.

W tym zawodzie potrzebne są:
 • zdolności manualne i dobra koordynacja ruchowa - sprawne ręce to skarb masażystki,
 • takt i duża kultura osobista - masażystka i pacjent są w bliskim kontakcie fizycznym, trzeba rzeczywiście intuicji i wyczucia, by nie naruszyć intymności pacjenta,
 • odpowiedzialność i poczucie etyki zawodowej - profesjonalnie wykonany masaż może szybko przynieść ulgę pacjentowi, ale wykonany mimo przeciwwskazań może zaszkodzić, dobra masażystka przedkłada zdrowie pacjenta nad swój zarobek, nie przecenia swoich umiejętności, umie odmówić wykonania zabiegu i nie boi się tego zrobić, nawet wbrew woli szefa,
 • dobry stan zdrowia - ta praca wymaga wysiłku, jest wykonywana na stojąco, dbałość o własną kondycję jest niezbędna.

Jego wykonywanie wykluczają:
 • choroby kręgosłupa,
 • tendencja do pocenia się dłoni,
 • choroby obniżające sprawność rąk, na przykład schorzenia reumatyczne,
 • żylaki,
 • zaburzenia psychiczne

W tym zawodzie również ważne jak praktyka jest przygotowanie teoretyczne, a zwłaszcza znajomość anatomii człowieka i technik masażu. Tej wiedzy nie zdobędziesz sama, musisz potwierdzić ją dyplomem. Do jego otrzymania wiodą trzy drogi. Możesz ukończyć Policealne Studium Fizjoterapii, Akademię Wychowania Fizycznego lub kurs zawodowy. Wybierając kurs bądź ostrożna: firma, która oferuje, że nauczy cię kilku technik w trakcie jednego kursu, jest niewiarygodna. Szukaj kursów pod patronatem poważnych instytucji, na przykład AWF-u. Perspektywy znalezienia pracy - bardzo duże. Zawód ten daje różne możliwości: możesz wykonywać inną pracę i dorabiać sobie masażami jako wolny strzelec, lub zatrudnić się w salonie odnowy biologicznej, fitness klubie, placówkach służby zdrowia.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl