fit.pl mobile logo

Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?

Dietetyka to profesja bardzo rozległa, dlatego też wiele osób nie do końca jest zorientowane do kogo udać się ze swoim problemem. Na rynku jest wiele firm, które nie są warte uwagi lub ich pracownicy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Dlatego też przed udaniem się po poradę lub leczenie warto sprawdzić stopień wykształcenia oraz dyplomy dietetyków. Dodatkowo w czasie wizyty należy zadać pytanie dotyczące ciągłego podnoszenia kwalifikacji i udziału w kursach danego lekarza, by zweryfikować jego aktualną wiedzę.

Kto to jest dietetyk kliniczny?

Dietetykiem klinicznym nazywamy osobę o odpowiednim wykształceniu, która jest skupiona na wpływie diety na stan zdrowia pacjenta. Lekarz ten zajmuje się leczeniem chorób metabolicznych poprzez opracowanie planu żywienia, a także prowadzi indywidualne edukacje dietetyczne. Prawidłowe nawyki wprowadzone pod nadzorem takiej osoby mogą pomóc w leczeniu wielu chorób nazwanych cywilizacyjnymi jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań, a środki farmakologiczne bardziej wydajnie działają, co z kolei pozwala na stosowanie ich w mniejszych ilości. Dietetyk kliniczny zawodowo ocenia stan odżywiania pacjenta, zasady żywienia chorych, zależności i wpływ farmakologi na spożywanie konkretnych produktów. Dodatkowo interesuje się sposobami zapobiegania zaburzeniom poprzez jedzenie odpowiednich składników.

Jaki zakres działania ma dietetyk kliniczny?

Informacje o kompetencjach i umiejętnościach, jakie powinien posiadać dietetyk kliniczny, zawiera Europejska Klasyfikacja zawodów ESCO. Należą do nich m.in. opracowywanie strategii leczenia chorób stanowiących zagrożenie dla zdrowia człowieka, przeprowadzanie interwencji w celu poprawy sytuacji żywieniowej, przestrzeganie wytycznych klinicznych, umiejętność poradzenia sobie w sytuacjach spowodowanych nagłym przypadkiem, stawianie diagnozy dietetycznej, doradztwo w kwestii przygotowywania posiłków, identyfikowanie korzyści dla zdrowia wynikające ze zmiany sposobów odżywiania, identyfikowanie przypadków zaburzeń równowagi żywieniowej, korzystanie z kompetencji klinicznych, kształcenie w kwestii zdrowia, monitorowanie stanu odżywiania poszczególnych osób, opracowywanie planów dietetycznych, podejmowanie odpowiedzialności za własne działania, przeprowadzanie badań w zakresie żywienia, przestrzeganie przepisów, udzielanie porad w kwestii żywienia, wspieranie osób w zmienianiu stylu żywieniowego, wykazywanie się empatią, zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów korzystających z opieki zdrowotnej itd. Każde z tych wytycznych spełnione jest przez lekarzy w krakowskiej klinice SIM-MED, dlatego też warto zainteresować się skorzystaniem z ich usług dietetycznych.

Gdzie szukać dobrego dietetyka klinicznego i jakie wykształcenie powinien mieć?

Dietetyka to obszar bardzo rozległej wiedzy, co powinno być poparte jej odpowiednim zdobyciem. Aby posiadać kwalifikacje z tej dziedziny i zostać dietetykiem klinicznym należy mieć wykształcenie wyższe w tym kierunku. Zarówno studia magisterskie, jak i podyplomowe będą przygotowywały do zawodu, ale również odpowiednie kursy kwalifikacyjne. Dodatkowo każdy ceniący się lekarz będzie podnosił poziom swojej wiedzy oraz ją aktualizował poprzez spotkania, szkolenia, warsztaty czy też konferencje naukowe. Dzięki takiej podstawie nie ominą go żadne ważne informacje ani wyniki nowych badań, poszerzających aktualne informacje lub ją zmieniające.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl