fit.pl mobile logo

FAKTY I MITY DIETETYCZNE - czyli co w trawie piszczy

Domowe desery są lepsze od tych kupnych? Dieta bezglutenowa pozwoli Ci schudnąc? Wyeliminowanie tłuszczy to klucz do sukcesu w odchudzaniu? Z najpopularniejszymi faktami i mitami dietetycznymi rozprawia się Grzegorz Rejmer, trener personalny

Mit 1 - Nie można jeść po 18ej.

Wiele osób uważa, że obiad po zmroku to jeden z głównych grzechów odchudzania. Czy na pewno tak jest?
Fakt - Włoscy naukowcy porównali godziny spożywania posiłku (10 i 18). Okazało się, że nie było znacznej różnicy w utracie kilogramów, ale zaobserwowano, że te osoby, które jadły obiad później, straciły więcej tłuszczu.
Spożywanie zbyt dużej liczby kalorii powoduje przyrost masy ciała, niezależnie od tego, kiedy jesz.

Mit 2 - Nie można jeść glutenu

Fakt - Należy pamiętać, że dieta bezglutenowa jest potrzebna wyłącznie osobom chorującym na celiakię, czy cierpiącym na alergię lub nietolerancję pokarmową na gluten.

W rzeczywistości rezygnacja z glutenu ( o ironio!), często prowadzi do gorszych wyborów żywieniowych. Przemysłowe produkty bezglutenowe mają zazwyczaj więcej kalorii, mniej błonnika i witamin z grupy B.

Więcej korzyści uzyskasz, gdy zamiast stosowania diety bezglutenowej zaczniesz urozmaicać swój jadłospis. Poza wszędobylską pszenicą zamiast np. płatków owsianych - zjedz płatki jaglane. Świetnie sprawdzi się także kasza gryczana i jaglana, amarantus, komosa ryżowa.

Mit 3 - Domowy deser jest lepszy od "kupnego"

Fakt - Zdrowy deser pozostaje.. wciąż deserem. Jeśli do przygotowania zdrowego deseru użyjesz np. syropu i suszonych daktyli to wciąż będzie miał cukry proste.

Tylko nie zrozum mnie źle - uważam, że warto szukać składników o wyższej wartości odżywczej, a mniej kalorycznych. Ludzka psychika jest jednak skomplikowana.

Zdrowego deseru zjesz więcej, bo czujesz się usprawiedliwiony/a, a nie tędy droga bo wyjdzie na to samo jakbyś zjadł/a zwykły deser. Wszystko jest dla ludzi, więc jedzmy z rosądkiem :)

Pamiętaj -> deser to wciąż deser.

Mit 4 - Jedzenie tłuszczy powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej

Fakt - Tkanka tłuszczowa powstaje z nadmiaru spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania. O wiele zdrowiej jest zjeść tłuste awokado, niż pieczywo  ponieważ węglowodany w dużej mierze podnoszą poziom insuliny, a pomimo, że ta pozwala budować mięśnie to w nadmiarze stymulowana ( poprzez węglowodany ) utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej.

Wniosek? Nie bój się jeść tłuszczu, a najwięcej węglowodanów jedz w okresie okołotreningowym.

Mit 5 - Im mniej kilokalorii zjem tym szybciej schudnę

Bardzo często popełniany błąd!

Fakt - Przy niskiej podaży kalorii organizm wchodzi w tzw. tryb oszczędzania - tkanka tłuszczowa zostaje magazynowana na "gorsze czasy". Waga zaczyna rosnąć, kształt sylwetki zmienia się - na gorsze.

Można być najedzonym i szczupłym! Aby chudnąć trzeba jeść i trenować. Sama głodówka na długą męte może skończyć się wieloma dolegliwościami, skutkami ubocznymi, oraz efektem jo-jo, a tego nikt nie chce - więc ciesz się jedzeniem, ale pamiętaj o treningu! :)

Garstka kolejnych faktów i mitów już niebawem, a Was zapraszam do dyskusji.

grzegorz

Znacie jakieś ciekawe bombowe mity z branży fitness ? Chętnię je rozbroje ;)

Autor: Grzegorz Rejmer, Trener Personalny
Zajzryj na facebook na Trening z Grzechem , po jeszcze więcej motywacji.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl