fit.pl mobile logo

Kwas alfa-liponowy - jego rola w czasie odchudzania i w przebiegu cukrzycy

Kwas alfa liponowy cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. To związek organiczny, który działa w organizmie jak silny przeciwutleniacz. Badania sugerują, że może odgrywać znaczną rolę w utracie wagi, cukrzycy i w innych chorobach, jednak wiele osób zastanawia się, czy istotnie jest skuteczny. W niniejszym artykule omówimy, co to jest kwas alfa liponowy, jakie są jego zalety i jak go stosować

Co to jest kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy (ALA) to związek organiczny występujący we wszystkich ludzkich komórkach. Jest wytwarzany wewnątrz mitochondrium - znanym również jako „elektrownia komórkowa” - gdzie pomaga enzymom przekształcać składniki odżywcze w energię. Co więcej, ma silne właściwości przeciwutleniające. Podczas gdy większość innych przeciwutleniaczy jest rozpuszczalna albo w wodzie, albo w tłuszczach, kwas alfa liponowy rozpuszcza się w obu, dzięki czemu może działać w każdej komórce lub tkance organizmu (dla przykładu witamina C jest rozpuszczalna tylko w wodzie, a witamina E - tylko  w tłuszczach).

Kwas alfa liponowy - właściwości

Właściwości przeciwutleniające kwasu alfa liponowego łączy się z kilkoma korzyściami, w tym regulowaniem poziomu cukru we krwi, regulowaniem stanów zapalnych, spowolnieniem starzenia się skóry i wspieraniem funkcji nerwów. Ludzie wytwarzają kwas alfa liponowy tylko w niewielkich ilościach. Dlatego wiele osób decyduje się na spożywanie określonych pokarmów lub suplementację, aby zoptymalizować jego poziom w organizmie. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak czerwone mięso i podroby, są doskonałym źródłem kwasu alfa liponowego, ale zawierają go również produkty roślinne, takie jak brokuły, pomidory, szpinak, ziemniaki i brukselka.

Jak stosować kwas alfa liponowy?

Należy pamiętać, że pokarmy nie dostarczają wystarczających ilości ALA, dlatego, jeśli zdiagnozowano u ciebie zaburzenia wymagające suplementacji kwasu alfa liponowego, wybierz preparat o przedłużonym uwalnianiu. Dlaczego? „Długie, stopniowe uwalnianie w przypadku ALA jest bardzo istotne z uwagi na fakt, że substancja ta charakteryzuje się wyjątkowo krótkim okresem półtrwania w organizmie. Zastosowanie tradycyjnej formy kwasu alfa liponowego skutkuje spadkiem jego poziomu w ciągu godziny od wartości sprzed zażycia preparatu” - czytamy na stronie Mito-Med.pl. W preparatach o przedłużonym uwalnianiu substancja czynna uwalniana jest dopiero w jelitach, jest więc odporna na działanie soku żołądkowego, co gwarantuje efektywne wykorzystanie substancji przez organizm i zapobiega przedwczesnemu wydalaniu. Należy zaznaczyć, że bezpieczna dawka kwasu alfa liponowego wynosi 200 mg na dobę, a inne suplementy oraz produkty spożywcze i leki zaburzają działanie kwasu alfa liponowego. Z tego powodu preparat trzeba zażywać zawsze osobno, na jedną godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Taki preparat można kupić na Mito-Pharma.pl.

Kwas alfa liponowy a utrata masy ciała

Badania wykazały, że kwas alfa liponowy może wpływać na utratę wagi na kilka sposobów, choć w istocie jego związek z odchudzaniem jest poniekąd dodatkową korzyścią ze stosowania. Dlaczego? Badania na grupie kobiet z otyłością, którym podawano równocześnie kwas liponowy oraz placebo wykazały, że poprawia metabolizm glukozy i tłuszczu, czego efektem jest zamiana przez organizm cukrów i tłuszczów na energię zamiast magazynowania ich w postaci tłuszczu. Dodatkowo kwas ALA zmniejsza uczucie głodu. Sam w sobie nie działa zatem jako środek na odchudzanie, ale za to „pomaga” na swój sposób: utrata masy ciała jest więc niejako „skutkiem ubocznym” zażywania suplementu z kwasem alfa liponowym.

Kwas alfa liponowy a cukrzyca

Kluczową cechą niekontrolowanej cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi. Nieleczona może powodować problemy zdrowotne, takie jak utrata wzroku, choroby serca  i niewydolność nerek. Kwas alfa liponowy stał się popularny jako potencjalna pomoc w cukrzycy, ponieważ wykazano, że obniża poziom cukru we krwi zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. W niektórych krajach jest nawet rekomendowany jako preparat wspomagający leczenie pacjentów z cukrzycą. Badania wykazały, że ALA działa podobnie jak insulina: poprawia wykorzystanie glukozy w komórkach. U diabetyków z cukrzycą typu 2 kwas liponowy korzystnie wpływał na wskaźniki metaboliczne, znacznie obniżając BMI, HbA1C, cholesterol całkowity, cholesterol HDL i trójglicerydy. Ponadto wykazano wpływ kwasu liponowego na zwiększenie poziomu glutationu jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Sam ALA, będąc przeciwutleniaczem, sprawdza się jako środek w leczeniu powikłań po cukrzycy (retinopatia, neuropatia, choroby sercowo-naczyniowe).

Podsumowując, kwas alfa liponowy został powiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Prócz wymienionych wyżej, może zmniejszać starzenie się skóry, poprawiać pamięć, regulować ciśnienie krwi, wspierać dobrostan serca i utratę wagi oraz pełnić wiele innych korzystnych funkcji w całym organizmie. Ze względu na silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, kwas liponowy jest ciągle badany w kontekście wielu innych dolegliwości, jest z tego tytułu substancją godną uwagi.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl