fit.pl mobile logo

Utrzymaj odpowiednią wagę dzięki tym nawykom!

Chcesz schudnąć i cieszyć się smukłą sylwetką? Nie wystarczy tylko przejść na krótko na dietę. Po uzyskaniu wymarzonej wagi, musić pamiętać o kilku nawykach, które pozwolą Ci utrzymać wagę i uniknąć mefektu jo-jo. Poniżej prezentujemy 10 nawyków, które bez diety pozwolą Ci cieszyć się smukłą sylwetką

Jedz powoli i dobrze przeżuwaj

Badania pokazują, że osoby, które jedzą szybko przybierają znacznie szybciej na wadze, niż osoby, jedzące powoli i dokładnie przeżuwające każdy kęs posiłku. Powolne jedzenie i dokładne żucie powoduje, że szybciej pojawia się u nas uczucie sytości. Jedząc wolniej, szybciej odczuwamy się najedzeni, niż jedząc szybciej. Aby nawyk powolnego jedzenia wszedł nas w krew, możemy zacząć od policzenia ile razy żujemy każdy kęs i stopniowo zwiększać liczbę, jeśli czujemy, że przeżuwamy nie wystarczająco dobrze kawałków jedzenia.

Pij wodę regularnie

O korzyściach picia wody nie trzeba dużo mówić. Wypicie szklanki wody przed posiłkiem pozwala nasycić żołądek. Dzięki temu zjadamy mniej, bo szybciej czujemy się najedzeni. Badanie wykazało, że ludzie, którzy wypili pół litra wody na 30 minut przed posiłkiem, zjadali mniej niż ci, którzy tego nie robili. Badanie, które trwało 12 tygodni, wykazało również, że badani, którzy pili wodę przed posiłkami, stracili o 44% więcej w porównaniu do tych, którzy tego nie robili.

Niezdrowe jedzenie podawaj na czerwonym talerzu

Wielu osobom może wydawać się to śmieszne, ale eksperyment przeprowadzony przez dietetyków w USA, wykazał, że osoby spożywające posiłki na czerwonych talerzach, zjadali znacznie mniejsze porcje, niż osoby jedzące na talerzach w innych kolorach. Prawdopodobną przyczyną może być to, że postrzegamy kolor czerwony jako sygnał stopu, zatrzymania się. Tak więc nasza podświadomość, hamuje nas w nadmiernym spożywaniu posiłków.

Unikaj słodkich napojów

Cukier to najwiekszy winowajca szeregu problemów zdrowotnych: od cukrzycy i otyłości po choroby serca. Picie tylko jednej puszki napoju gazowanego, która zawiera około 52 g cukru, spowoduje przekroczenie zalecanego dziennego limitu cukru o 37,5 g dla mężczyzn i 25 gramów dla kobiet. Zamiast tego lepiej sięgać po zdrowe napoje,  takie jak zielona herbata, kawa lub świeżo wyciśnięty sok owocowy.

Jedz więcej niż 3 posiłki dziennie

jedzenie

Zamiast jeść 3 duże posiłki w ciągu dnia, zdrowsze jest zjedzenie 6 mniejszych posiłków. Dzielenie posiłków skraca odstęp pomiędzy tradycyjnym posiłkiem w formie śniadania, obiadu i kolacji. Faktem jest, że im dłużej czeka się na posiłek, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przejadacie się. Według dietetyka Cleveland Amy Jamieson-Petonic: "Po około 3 godzinach bez jedzenia, poziom cukru we krwi zaczyna spadać. A po 4 godzinach twoje ciało już przetrawiło wszystko, co wcześniej spożyłeś. Kiedy nie zjesz nic przez 5 godzin, twój poziom cukru we krwi zacznie gwałtownie spadać, a ty rzucisz się na wszystko, byle tylko zaspokoić głód.

Nie rozpraszaj się podczas jedzenia

Rozpraszanie uwagi podczas jedzenia, sprawia, że zjadamy znacznie mniej, niż podczas jedzenia i oglądania telewizji/czytania gazety/grania w gry. Skupiając swoją uwagę tylko na tu i teraz, jesteśmy w stanie zjeść 10% posiłku niż osoby, które podczas jedzenia były rozproszone zewnętrzymi bodźcami.

Jedz dwa jajka dziennie

Badanie opublikowane w International Journal of Obesity pokazało, że połączenie niskokalorycznej diety odchudzającej z jajkami, może zwiększyć szanse na zmniejszenie masy ciała. Warto spożywać jajka na śniadanie. Wynika to z faktu, że wysoka zawartość białka w jajach zapobiega odczuwaniu głodu przez dłuższy czas.

Jedz śniadanie codziennie

Bardzo czesto rano zapominamy o zjedzeniu śniadania lub zjadamy na pierwszy posiłek niewystarczające porcje. Taka praktyka jest szkodliwa dla naszego stanu zdrowia. Śniadanie zapewnia wystarczającą energię do rozpoczęcia dnia, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwiększenia masy ciała i rozwój chorób serca. Badania pokazały, że śniadanie pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała. Oczywiście śniadanie powinno być odpowiednio skomponowane.

Jesteś głodny? Sięgnij po gumę miętową

Żucie gumy miętowej bez cukru może powstrzymać głód. Smak mięty działa uspokajająco nasze nasze kubki smakowe, dzięki czemu ogranica uczucie głodu. Badania przeprowadzone na University of Rhode Island wykazały, że osoby żujące gumę przed lunchem, zjadały na niego znacznie mniejsze porcje. Również w ciągu dnia nie spożywali większej ilości jedzenia.

Jedz w dobrze oświetlonym miejscu

Wydaje Ci się, że oświetlenie nie ma wpływu na ilość spożywanych kalorii? Naukowcy udowodnili, że jedzenie w dorze oświetlonym pomieszczeniu pozwala na dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców  z różnych amerykańskich uniwersytetów okazało się, że osoby spożywające  posiłki w jasnych miejscach  spożywali o 39% mniej kalorii niż ludzie, którzy jedli w słabo świetlonych miejscach.

 


A Ty wolisz stosować diety czy wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych? Daj nam znać w komentarzach :)

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
marlena87

Dzieki tym poradom rzeczywiscie udalo mi sie zrzucic zbedne kilogramy :)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl