fit.pl mobile logo

Radość oczekiwania i… konieczność odchudzania czyli otyłość u ciężarnych

  Dbanie o smukłą sylwetkę w stanie błogosławionym jest, wydawałoby się, ostatnią rzeczą, jaką należałoby się martwić – jedzenie za dwoje nabiera wszak dosłownego znaczenia. Dopisujący apetyt i niecodzienne zachcianki kulinarne nie budzą podejrzeń, a bliscy chętnie rozpieszczają smakołykami, które mają umilić ciężarnym ten, choć z pewnością piękny, to jednocześnie uciążliwy czas buzujących hormonów i zmiennych nastrojów. W przypadku kobiet naturalnie szczupłych, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z BMI, drobne przybranie na wadze nie jest niczym niezwykłym, ani problematycznym. Jednakowoż u osób z nadwagą lub otyłych, ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych zaburzeń.
Przerażające statystyki

Mówi się dziś o prawdziwej światowej epidemii otyłości. WHO alarmuje, iż w ciągu ostatnich 20 lat liczba chorych zwiększyła się trzykrotnie. W Polsce nie jest lepiej. Według badań WOBASZ, ponad 27% dorosłych Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. Biorąc pod uwagę, że dekadę temu otyłych było w naszych kraju 20%, tendencja jest wyjątkowo niepokojąca. Badania UNICEF-u potwierdzają te zatrważające statystyki – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a dorośli w tym niechlubnym rankingu bynajmniej nie pozostają w tyle. Światowa Organizacja Zdrowia regularnie informuje o stale rosnącej liczbie śmiertelnych skutków tej choroby – z powodu powiązanych z nią dolegliwości i powikłań, do których prowadzi, co roku umiera ponad 2,5 miliona ludzi, głównie w krajach bogatego, rozwiniętego Zachodu. Dlaczego tak się dzieje? Zawrotne tempo życia generuje brak czasu na własnoręczne przygotowywanie posiłków, dzięki czemu tak wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju fast-foody oferujące gotową, silnie przetworzoną żywność. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej (któż miałby na nią czas) tworzy zabójczą dla naszej sylwetki i zdrowia kombinację, której bezpośrednim efektem jest tycie. Otyłość to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób, na którą cierpią ludzie niemal w każdym wieku. Jest ona zaś szczególnie groźna w przypadku kobiet w ciąży oraz tych, które ciążę planują.

Otyłość a ciąża

Niedogodności wynikające z nadwagi, takie jak osłabienie, zadyszka, nadmierne obciążenie stawów czy ból kręgosłupa są czymś zgoła oczywistym, jednak w połączeniu z dolegliwościami towarzyszącymi ciąży, stają się w istocie nie do zniesienia. Ale to nie wszystko. Jak dowodzą specjaliści z Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów, otyłość w znacznym stopniu wpływa na kobiecą gospodarkę hormonalną, która ma ogromny wpływ również na planowanie ciąży. Zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, a nawet bezpłodność – nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko występowania poważnych zaburzeń ginekologicznych, które utrudniają, a czasem wprost uniemożliwiają zajście w ciążę. Z kolei kobiety już będące w stanie błogosławionym narażone są przez otyłość na szereg komplikacji zagrażających ich życiu oraz życiu dziecka. Gdy mamy do czynienia ze znacznie przekraczającym normę BMI, ryzyko nadciśnienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, cukrzycy oraz stanu przedrzucawkowego wielokrotnie wzrasta. Podobnie jak groźba poronienia czy urodzenia dziecka z poważnymi chorobami, takimi jak rozszczep kręgosłupa czy przepuklina pępkowa. Sam poród jest dla otyłych nie lada wyzwaniem – z uwagi na olbrzymie obciążenie organizmu, cesarskie cięcie jest rozwiązaniem nieuniknionym, choć samo w sobie jest dla pacjentki bardzo niebezpieczne. Znaczący nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha utrudnia wykonanie precyzyjnego cięcia i dostanie się do macicy, zaś zaburzony proces krzepnięcia powoduje utratę zbyt dużej ilości krwi, co nierzadko zmusza lekarzy do dokonania transfuzji. Konsekwencje otyłości u przyszłych mam są zatem poważne, dlatego też leczenie tej choroby w jak najwcześniejszym stadium zdaje się być koniecznością, by nie tylko nie zrujnować swojego zdrowia, ale i nie ryzykować utraty zdrowia dziecka.

Leczenie przez odchudzanie

Jak uchronić się przed katastrofalnymi skutkami otyłości? Rozwiązanie jest proste, przynajmniej w teorii: schudnąć. I to możliwie jak najwięcej, zanim zajdziemy w ciążę. Lekarze zgodnie przekonują, że nie ma innej metody, aniżeli zbilansowana dieta i dostosowana do możliwości pacjenta aktywność fizyczna. W przypadku znaczącego problemu z wagą, konieczna będzie interwencja specjalisty, który pomoże dobrać plan żywienia oraz zestaw ćwiczeń, dzięki którym zaczniemy gubić nadprogramowe kilogramy, a jeżeli to nie wystarczy – zaleci stosowanie odpowiednich leków. Należy wszak pamiętać, że szczupła sylwetka to już nie tylko kwestia estetyki i mody, ale przede wszystkim – zdrowia. Zwłaszcza, gdy planujemy zajść w ciążę. Jeżeli borykacie się z problemem otyłości, nie wahajcie się skorzystać z pomocy. Zróbcie to dla siebie i…dla dziecka.

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl