fit.pl mobile logo


Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zaplanuj wycieczkę rowerową

Wiosenny klimat sprzyja uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. O tym, że sezon rowerowy trwa w najlepsze, świadczy liczba rowerzystów na ulicach polskich miast. Warto jednak odetchnąć od zgiełku metropolii i odkryć nowe trasy w rodzinnym gronie. Gwarancją satysfakcji będzie odpowiedni dobór roweru oraz jego właściwy serwis z naciskiem na bezpieczeństwo własne i innych.

Każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne może być podróżowanie niesprawnym samochodem. Istotne jest, aby w odpowiednim czasie zrobić jego przegląd. Przed pierwszym użyciem roweru, także trzeba pamiętać o jego dokładnym sprawdzeniu. Po zimie, gdy nie był on używany, nie wystarczy go tylko wyczyścić. Należy upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i dokonać jego konserwacji. Regulacja hamulców, smarowanie łańcucha, kontrola ciśnienia powietrza w kołach – jeżeli ktoś nie jest pewien, czy samodzielnie poradzi sobie z tymi wyzwaniami, może udać się do serwisu, w którym specjaliści profesjonalnie zweryfikują stan techniczny pojazdu. Kasowanie luzów czy centrowanie kół to czynności, które wymagają odpowiedniego zaplecza oraz wiedzy.

Polska może pochwalić się wspaniałymi trasami rowerowymi i malowniczymi regionami, przez które przebiegają. Wiosenne weekendy to idealny czas, aby przeżyć niezapomniane wrażenia, odwiedzając bardzo urokliwe miejsca. W naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych propozycji na rowerowe wycieczki.

Rowerowe Kaszuby
Powiat chojnicki i kilka okolicznych gmin postanowiło wykorzystać uroki tutejszych terenów i zorganizowały Kaszubską Marszrutę. Powstał szlak rowerowy, który śmiało aspiruje do miana jednego z najpiękniejszych. Rowerowe ścieżki prowadzą po leśnych pasach przeciwpożarowych, z dala od dróg, z których korzystają kierowcy samochodów. Możemy tu skorzystać z atrakcji Borów Tucholskich. To idealna trasa dla osób starszych albo rodziców z małymi dziećmi. Wszystko dzięki szutrowej nawierzchni. Na całej trasie mnóstwo jest miejsc, w których można odpocząć lub zażyć aktywnego relaksu. Atrakcyjność tutejszych tras powoduje, że w weekendy jest tu spory ruch. Warto odwiedzić wyłuszczarnię szyszek w Klosnowie, a przy okazji dowiedzieć się sporo o pracy leśników. W wyłuszczarni znajduje się – wciąż sprawny – silnik z 1913 roku, który napędza zlokalizowane w niej maszyny. Cała Kaszubska Marszruta to ponad 100 km szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności.

Jura Krakowsko-Częstochowska – Szlak Orlich Gniazd
Jeden z ciekawszych punktów rowerowych wycieczek. Szlak Orlich Gniazd wyróżniono kilka lat temu tytułem najlepszego produktu turystycznego Polski. Swoją atrakcyjność Jura Krakowsko-Częstochowska zawdzięcza wzgórzom, wąwozom i jaskiniom, które powstały ze względu na wyjątkowe uwarunkowania geologiczne. Dzięki nim, możemy oglądać niezwykły pas zamków i umocnień, który nazwano szlakiem „orlich gniazd”. Pierwsze budowle powstały już w VI i VII wieku. Trasa wiedzie z Częstochowy aż pod Kraków. Szlak Orlich Gniazd pełen jest zieleni, biegnie po leśnych i polnych drogach. Szlak rowerowy jest oznaczony bardzo wyraźnie. Przebiega przez leśne ścieżki. Trudno się tu zgubić. Teren jest dość zróżnicowany, jeśli chodzi o skalę trudności. Są szlaki piaskowe, które lepiej przejść pieszo, a także znakomicie utwardzone szlaki szutrowe.

Velo Dunajec
Uznawana jest za jeden z atrakcyjniejszych górskich szlaków rowerowych. Przebiega pod Gorcami i Pieninami. Trasa Velo Dunajec ma aż 237 kilometrów. Biegnie z Zakopanego w stronę Nowego Targu. Po drodze można podziwiać jezioro Czorsztyńskie i jechać dalej ku Niedzicy. Na trasie zdarzają się spore stromizny. Jeśli więc ktoś będzie chciał te tereny zwiedzić razem z pociechami, warto zaopatrzyć się w przyczepkę rowerową.

Białowieski Park Narodowy, Roztocze oraz polskie wybrzeże

Białowieski Park Narodowy jest jednym z najlepszych terenów do jazdy na rowerze. Przebiega przez niego sieć szlaków, która została zaplanowana w taki sposób, aby rowerzyści mogli podziwiać największe walory przyrodnicze okolicy. Miejscem wartym polecenia jest również malownicze Roztocze, a szczególnie Zwierzyniec, który z każdej strony jest otoczony lasem. Rowerową podróż można także z powodzeniem odbyć nad Morzem Bałtyckim. Świnoujście, Międzyzdroje, Ustka czy Trójmiasto – podróżowanie jednośladem w tych lokalizacjach to czysta przyjemność.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem roweru na bardzo różnorodne trasy, tak naprawdę mamy dwie opcje. Trekkingowy jest wyborem nawet na kilkudniowe podróże poza miasto. Crossowy to z kolei pojazd uniwersalny, gwarantujący przyjemną jazdę na każdej nawierzchni. Musimy również pamiętać o wygodzie podczas jazdy. Dobre siodełko, duże koła, amortyzacja i wyposażenie w postaci bagażnika czy błotników to podstawa. Rozsądny wybór w tym zakresie umożliwi nam cieszenie się rowerem przez długie lata.

Zakup roweru – na co zwrócić uwagę?

Jazda na rowerze to ten rodzaj aktywności, która prędzej czy później pojawia się w życiu większości z nas. Dla jednych to historia z dzieciństwa, która naturalnie przekształciła się w pasję i sport. Dla innych to po prostu towarzysz codziennych podróży i najprzyjemniejszy środek komunikacji, bez którego nie wyobrażamy sobie już dojazdów do szkoły i pracy. Niektórzy nie rozstają się z nim od dzieciństwa, inni wracają po latach, a jeszcze inni trafiają na rower w późniejszym wieku, szukając sposobu na relaks i zadbanie o formę.

Dla tych, którzy z rowerami nigdy się nie rozstawali, zakup nowego pojazdu jest znacznie prostszy. Śledzą rynek, znają swoje potrzeby, mają swoje „rowery marzeń”. Co jednak w sytuacji, w której rowerami nigdy za bardzo się nie interesowaliśmy i zastanawiamy się, jak dokonać właściwego wyboru? Wówczas przy zakupie jednośladu warto kierować się kilkoma wytycznymi.

Identyfikacja własnych potrzeb

Na początek powinniśmy spróbować zdefiniować to, jakiego roweru właściwie potrzebujemy. Ważne, aby chociaż spróbować zastanowić się nad tym, do czego w głównej mierze będzie służyć nam pojazd. W przypadku roweru, który ma służyć przede wszystkim do rekreacji, należy określić, gdzie najczęściej będziemy na nim jeździć. Jeśli większość tras prowadzi po drogach asfaltowych lub drogach polnych, świetnym pomysłem jest szybki i wygodny rower crossowy lub gravelovy. Łączą one zalety rowerów górskich, trekkingowych i szosowych przy zachowaniu niskiej wagi roweru i wygodnej pozycji za kierownicą – komentuje zespół projektowy firmy Romet, polskiego producenta rowerów. Jak zatem uczy doświadczenie, okazuje się on najczęściej idealnym wyborem dla zdecydowanej większości rowerzystów, którzy szukają po prostu roweru. Ot tak – do jazdy. Po identyfikacji właściwego modelu, należy określić budżet. Oczywiście, jest to kwestia bardzo indywidualna i subiektywna. Starajmy się jednak zachować zdrowy rozsądek. Poczytajmy w Internecie, popytajmy znajomych, ustalmy, jakiej klasy komponenty wystarczą do naszego poziomu jazdy. Nie kupujmy od razu tego, co najdroższe, nie wiedząc, czy naprawdę chcemy się w dany sport „wkręcić”. Nie kupujmy też tego, co najtańsze, bo kiepskiej jakości rower jest w stanie zniechęcić do tego pięknego sportu każdego nowicjusza.

Idealny rower ma być naszym przyjacielem i najlepszym towarzyszem w zadaniu, jakie przed nim postawimy. Niezależnie od tego, czy ma służyć do sportu, rekreacji czy codziennej komunikacji, musi być wygodny, niezawodny i jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl