fit.pl mobile logo


Jazda rowerem w niskich temperaturach

Zima wcale nie musi oznaczać rozstania z rowerem. Można swobodnie przemieszczać się jednośladem, traktując go zarówno jako środek transportu, jak i wykorzystując go w formie rekreacyjnej. Żeby jednak jazda była efektywna należy pamiętać o kilku elementach, bez których żadna przejażdżka nie może się odbyć. O czym należy pamiętać?

Odpowiedni ubiór to podstawa

Jazda zimą nierozerwalnie wiąże się z poruszaniem w niskich temperaturach. Towarzyszący śnieg, mróz i oblodzone jezdnie nie ułatwiają warunków. Wychodząc z domu każdorazowo należy zadbać o odpowiedni ubiór. Rowerzyści powinni decydować się na wybór odzieży termoaktywnej, która pozwoli na właściwe odprowadzenie wilgoci, zachowując jednoczesny komfort cieplny. Koszulka z długim rękawem dedykowana na zimę, a także w razie potrzeby specjalna bluza będą idealną propozycją uzupełniającą resztę odzieży w chłodniejsze dni.

Koniecznie trzeba pamiętać o ochronie palców u rąk przed nadmiernym zimnem. W tym celu przydadzą się ciepłe rękawiczki, które zapewnią uczucie komfortu podczas szybszej jazdy. Dobrze, by te były dedykowane dla rowerzystów, ponieważ specjalne modele pozwalają na swobodne trzymanie kierownicy czy operowanie przerzutkami i hamulcami.

Odpowiedni ubiór zimą jest po prostu podstawą, dlatego z okazji zbliżających się świąt, bądź innych uroczystości, można swobodnie wybrać dowolny prezent dla rowerzysty z tej kategorii. Ciepłej odzieży nigdy dość i wie o tym każdy, kto w zimie próbuje swoich sił na rowerze. Tym samym można uznać, że wybór ciepłych rękawiczek czy bielizny termoaktywnej to świetny pomysł na upominek na każdą okazję.

Przygotowanie do jazdy

Oprócz stosownego ubioru nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu fizycznym. Panujące niskie temperatury i relatywnie statyczna pozycja nie sprzyja organizmowi, któremu potrzebne jest ciepło. W tym celu przed każdą jazdą należy przeprowadzić krótką sesję rozgrzewkową. Dzięki niej podniesie się ciśnienie krwi, a wzmocnione krążenie pozwoli na zachowanie na dłużej ciepła w kończynach. Dobra rozgrzewka powinna składać się z równomiernego rozruchu rąk oraz nóg, nie pomijając przy tym tułowia. Na początek wystarczą wymachy każdej ręki oraz ruchy okrężne, które przygotują mięśnie do wysiłku. Rozgrzewając nogi nie powinno się stawiać na rozciąganie (to warto zrobić po zakończonej sesji), a raczej na dynamiczny rozruch. Z pomocą przyjdą dość energiczne, lecz ostrożne wypady nóg w przód i do tyłu, a także na boki. Dodatkowo warto poświęcić chwilę uwagi kolanom poprzez okrężne ruchy do wewnątrz i na zewnątrz.

Oprócz rozgrzewki warto również zapewnić sobie dostęp do odpowiednich napojów i właściwego jedzenia. W szczególności podczas dłuższych tras przydadzą się przekąski o wysokiej zawartości cukru, który pobudzi do działania organizm. Ponadto zimą dobrze jest postawić na ciepłe napoje. Gorąca herbata z termosu z pewnością będzie świetnie smakować podczas postoju.

Jak dobrze przygotować sprzęt?

Niezależnie od tego, czy na co dzień wykorzystywany jest e-bike czy tradycyjny, tuż przed zimą, jak i w trakcie, należy zdecydowanie bardziej zadbać o sprzęt. Przede wszystkim przemieszczając się w mieście trzeba liczyć się z wszechobecną solą, która ma niekorzystny wpływ na jednoślady. Zwłaszcza jeśli chodzi o napęd i hamulce. Dobrym pomysłem jest każdorazowe wyczyszczenie pojazdu po zakończonej jeździe. W ten sposób eliminuje się ryzyko powstania uszkodzeń. Warto jednak pamiętać, że stanowczo odradza się korzystania z myjek wysokociśnieniowych. Zamiast nich wystarczy szczotka i woda. Podczas czyszczenia roweru elektrycznego nie jest konieczne zdejmowanie baterii (w razie potrzeby należy jednak zabezpieczyć gniazda). Po wysuszeniu warto posmarować łańcuch gęstym, odpornym na wymycie olejem.

Ponadto przygotowanie roweru do jazdy to również nabranie odpowiedniej techniki. Trzeba bowiem pamiętać, że towarzyszący lód wcale nie ułatwia poruszania się po oblodzonych ścieżkach i jezdniach. W przypadku e-bike`ów rozsądne jest korzystanie z najniższego stopnia wspomagania i ostrożność przy wyjściu z zakrętu. W innym przypadku ryzyko poślizgu zwiększa się. Z kolei rowerzystom poruszających się jednośladami napędzanymi wyłącznie siłą mięśni, koniecznie trzeba przypomnieć o wydłużonej drodze hamowania. Ta potrafi zwiększyć się znacznie, nawet przy niewielkich prędkościach.

Jazda na rowerze zimą jest jak najbardziej możliwa. Niezależnie od tego, czy jednoślad służy jako środek transportu czy narzędzie treningowe, warto pamiętać, by wychodząc z domu odpowiednio zadbać zarówno o siebie, jak i o sprzęt.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl