fit.pl mobile logo


Rower crossowy damski: poznaj wady i zalety

Choć rowery damskie kojarzą się przede wszystkim z miejskimi rowerami typu damka, holenderka, to coraz prężniej rozwija się rynek damskich rowerów crossowych. Łączą one w sobie cechy rowerów trekkingowych, szosówek oraz typowych damek. Coraz więcej pań docenia ich uniwersalność, nowoczesne rozwiązania oraz świetny design. Rowery tego typu pozwalają zaznać emocji, jakie daje trudny teren i wymagająca nawierzchnia, a na co dzień sprawdzają się podczas jazdy miejskiej i dojazdów do pracy. Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym damskich rowerów crossowych, ich konstrukcji, a także wadom i zaletom.

Rower crossowy damski – najważniejsze cechy

 

Rowery crossowe damskie to konstrukcje, które łączą w sobie cechy rowerów szosowych, trekkingowych oraz typowych damek. Zazwyczaj są one stosunkowo lekkie, jak „szosówki”, a jazda na nich jest wygodna jak na rowerach turystycznych. Rower crossowy wyróżnia się specjalną geometrią ramy – jej główka jest położona nieco wyżej niż zacisk sztycy podsiodłowej. Dodatkowo rower crossowy damski ma jeszcze bardziej obniżoną górną rurę ramy w kierunku koła tylnego, co jest z kolei cechą charakterystyczną rowerów damskich.

 

Kolejna rzecz, która łączy damskie rowery crossowe z trekkingowymi, to fakt, że obydwa typy bardzo często posiadają przedni amortyzator. Bardzo dobrze, jeśli amortyzator charakteryzuje się skokiem o wartości przynajmniej 50 mm. Im wyższa wartość skoku w amortyzatorze, tym wyższy komfort jazdy. Kolejną typową cechą rowerów crossowych, w tym damskich, jest to, że mostek przy kierownicy pod dość dużym kątem kieruje się ku górze.

 

W damskich rowerach crossowych napęd może mieć dwie lub trzy zębatki w przedniej przerzutce (jednak współcześnie zdecydowanie częściej spotyka się trzy zębatki). Natomiast kaseta tylnych biegów w tego typu rowerach posiada zazwyczaj 10 -11 rzędów (lecz można się również spotkać z innymi rozwiązaniami). Damskie rowery crossowe mogą mieć różne rozmiary kół, jednak zwykle nie przekraczają 28 cali.

 

Rower crossowy damski – zalety

 

Łącząc cechy rowerów trekkingowych, szosówek i damek, rowery crossowe mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić:

 • - uniwersalność – damskie rowery crossowe mogą być stosowane do dojazdów do pracy, na krótkie wypady za miasto, a nawet na dłuższe, często wielodniowe wyprawy turystyczne,
 • - charakterystyczna konstrukcja ramy, z górną rurą obniżoną w kierunku tylnego koła, ułatwia wsiadanie oraz zsiadanie praktycznie w każdym ubraniu,
 • - dzięki dużym prześwitom w widelcu oraz w tylnym trójkącie ramy w damskim rowerze crossowym można stosować opony zbliżone szerokością do górskich,
 • - obsługa tych rowerów jest zazwyczaj prosta,
 • - nowoczesne rozwiązania – w damskich rowerach crossowych montowany jest wysokiej klasy osprzęt, w tym napęd i zestawy hamulcowe,
 • - ewentualna naprawa lub wymiana osprzętu nie powinna przysparzać kłopotów; poszczególne elementy stosowane w tych rowerach są ogólnie dostępne i przystępne cenowo
 • - duża estetyka – może nie jest to argument techniczny, jednak dla wielu osób ma duże znaczenie – damskie rowery crossowe są dużo bardziej estetyczne od ich męskich odpowiedników.

 

Rower crossowy damski – wady

 

Niestety, damskie rowery crossowe mają również swoje wady. Rozważając zakup tego typu roweru, szczególną uwagę należy zwrócić na poniższe aspekty:

 • - bardzo często rowery crossowe damskie nie są wyposażone w akcesoria takie jak np. światła, bagażnik i błotniki; kwestia wyboru tych elementów pozostawiana jest indywidualnym preferencjom i gustom ich użytkowniczek,
 • - w wielu przypadkach materiały, z których produkowane są rowery crossowe (w tym damskie), charakteryzują się większą wagą od typowych rowerów turystycznych,
 • - na damskim rowerze crossowym, pomimo charakterystycznej konstrukcji ramy, jest możliwa jazda w wyprostowanej pozycji, np. dzięki zmianie pozycji kąta nachylenia mostka.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl