fit.pl mobile logo


Trenażer rowerowy, czyli jak jeździć na rowerze zimą w swoim domu

Jazda na rowerze na świeżym powietrzu jest wspaniała, ale nie zawsze można wyjść na zewnątrz. Sposobem na przeprowadzenie treningu kolarskiego w domowym zaciszu jest użycie trenażera, który zamieni nasz jednoślad w rower treningowy. Jazda na trenażerze to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej, a pandemia i konieczność pozostania w domu, jeszcze ten trend przyspieszyły

Trenażer rowerowy to urządzenie pozwalające na utrzymanie kondycji i formy bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki niemu możemy trenować na rowerze we własnych czterech ścianach, rozwijając m.in. wytrzymałość, a także wzmacniając układ sercowo-naczyniowy. Duży wybór produktów, dostępnych w szerokim zakresie cen, pozwala na wybór trenażera1 dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Co to jest trenażer rowerowy?

Trenażer umożliwia korzystanie z własnego jednośladu podczas treningu w domu, gdy warunki pogodowe nie pozwalają na jazdę na świeżym powietrzu. Po zainstalowaniu roweru symuluje on naturalne wrażenia z przejażdżki. W najbardziej zaawansowanych modelach możliwe jest to dzięki mechanizmowi oporowemu, który wymusza na nogach pracę podobną do tej, jaką wykonujemy podczas jazdy na zewnątrz. To, czy i jak generowany jest opór, zależy od rodzaju urządzenia.

Rodzaje trenażerów rowerowych

Istnieje kilka rodzajów trenażerów. Pierwszym są trenażery rolkowe. To najprostsze i najtańsze modele. Doskonale sprawdzą się początkującym kolarzom, którzy chcieliby spróbować tej formy treningu, ale nie chcą zbyt dużo inwestować. Kolejne to trenażery magnetyczne oraz hydrauliczne, czyli te, które stawiają opór za pośrednictwem odpowiednio magnesów lub elementu zanurzonego w cieczy (najczęściej jest nią olej). Gwarantują one cichą pracę oraz dobre odwzorowanie wrażeń z jazdy.

– Na rynku dostępne są różne konstrukcje trenażerów. Najprostszy trenażer rolkowy zbudowany jest z ramy, w której umieszczone są 3 walce. Jazda polega na ustawieniu na nich roweru i pedałowaniu. Nieco bardziej zaawansowane są trenażery magnetyczne. W modelach tych jednoślad montuje się w specjalnej ramie, tylne koło dociska rolkę. Za jego pomocą możemy przeprowadzić większość treningów. Przykładem takiego trenażera jest Eyen Magnetic Sport. Inną odmianą tych urządzeń są trenażery hydrauliczne (olejowe). W tym przypadku rolka, do której dociśnięte jest koło, obraca się w gęstej cieczy. Trenażer magnetyczny regulujemy manetką dopinaną do kierownicy, w trenażerze olejowym opór narasta proporcjonalnie do prędkości. – tłumaczy Marcin Danielak, ekspert Centrumrowerowe.pl.

Następnym rodzajem są trenażery elektromagnetyczne z napędem na tylne koło. Ich budowa jest bardzo zbliżona do trenażerów magnetycznych. Rower również wkłada się do ramy. W tym przypadku jednak zamiast magnesów stosuje się elektromagnesy. Opór można zmieniać za pomocą prądu, dzięki temu mogą być one interaktywne. Sygnał jest przekazywany z trenażera do dedykowanej aplikacji na telefonie lub komputerze, a ta może sterować urządzeniem, w tym dobierać odpowiadający nam opór.

Dzięki łączności online interaktywne trenażery mogą współpracować z dedykowanymi programami, które sprawiają, że treningi są niezwykle skutecznym sposobem budowania formy, a nie tylko jej utrzymania. Często oferują one również możliwość zanurzenia się w bogatych środowiskach wirtualnej jazdy, w tym w przejażdżkach i grupowych wyścigach.

Ostatnim typem trenażerów są te z napędem bezpośrednim, które też są interaktywne.

– Najbardziej zaawansowane trenażery to urządzenia z mocowaniem bezpośrednim. Są one również interaktywne, ale od elektromagnetycznych różnią się sposobem mocowania. Z roweru wyjmujemy tylne koło i przykręcamy go do trenażera. Dzięki temu trenażer bezpośredni jest cichszy, lepiej odwzorowuje prawdziwą jazdę i symuluje podjazd o większym nachyleniu. Ponieważ mają najwięcej do zaoferowania, są też na ogół najdroższe – dodaje Marcin Danielak.

Kiedy warto kupić trenażer rowerowy?

Jazda na trenażerze jest idealną aktywnością typu cardio, pomagającą w utrzymaniu kondycji. Jeśli chcemy więc uprawiać sport we własnym domu, ćwiczyć bez przeszkód niezależnie od czasu i pogody, poprawić wytrzymałość, zmniejszyć masę ciała, zbudować mięśnie lub wzmocnić swój układ sercowo-naczyniowy, to warto rozważyć kupno trenażera rowerowego. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy zastanowić się najpierw jaki cel treningowy chcemy osiągnąć za jego pomocą i jaki jest poziom naszych umiejętności.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl