fit.pl mobile logo

Sport łączy pokolenia

Każda godzina spędzona przed telewizorem skraca nam życie przeciętnie o 22 minuty – wynika z badań opublikowanych przez British Journal of Sports Medicine. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to przyczyny wielu problemów zdrowotnych. Receptą na tego rodzaju dolegliwości może być aktywność fizyczna

Obecne tempo życia sprawia, że coraz częściej zmagamy się ze stresem,  a dodatkowo większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To ma swoje konsekwencje. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bierny styl życia znajduje się już na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, których można uniknąć.

Skutków braku aktywności w życiu każdego człowieka jest bardzo dużo. Otyłość, problemy z zasypianiem, zmiany zwyrodnieniowe i bóle mięśni to tylko część z  długiej listy dolegliwości. Instytut Matki i Dziecka podaje, że już 90 proc. polskich dzieci ma wady postawy. Lordoza czy skolioza to prawdziwa epidemia wśród młodych. Seniorzy natomiast coraz częściej zgłaszają się do lekarzy z bólami kręgosłupa czy stawów. Wielu tych problemów można by uniknąć, poświęcając trochę czasu na aktywność fizyczną.

– Uprawianie aktywności fizycznej przynajmniej dwa razy w tygodniu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Niestety, w  dobie nowoczesnych technologii wolimy wieczór spędzić przed komputerem czy telewizorem, zamiast wybrać się na basen lub siłownię – mówi Mirosława Krzyścin, kierownik Zespołu Komunikacji Marketingowej Santander Consumer Banku, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Ćwiczenia to nie tylko sposób na cieszenie się zdrowiem przez długie lata, ale również częstsze spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi – dodaje.

Ćwiczyć każdy może

Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno. Mogą ją uprawiać osoby w każdym wieku. Dodatkowo, ćwiczenia ruchowe możemy wykonywać z naszymi bliskimi. To idealny sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Należy tylko wybrać odpowiednią dla nas i naszych bliskich dyscyplinę.  A jakie aktywności zdaniem Polaków najlepiej nadają się do uprawiania ich wspólnie z rodziną? Jak wynika z  badań przeprowadzonych przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku, są to gry zespołowe (siatkówka, koszykówka). Wskazało na nie ponad 25 proc. respondentów. Z kolei niewiele mniej, bo blisko 22 proc., twierdzi, że są to spacery. Natomiast przeszło co dziesiąty wskazuje na wędrówki oraz trekking, a 8 proc. stawia na nordic walking.

– Badanie pokazuje, że myśląc o ćwiczeniach z bliskimi, preferujemy aktywności bezpieczne i ogólnodostępne, a także takie, które umożliwią nam rozmowę i  integrację. Dlatego tak wielu respondentów wskazało na spacery. Aby urozmaicić sobie przechadzki, warto zainwestować w kijki do nordic walking. Chód z nimi jest nawet o 40 proc. efektywny niż bez ich użycia. A to nie jedyne zalety. Maszerowanie z kijkami pomaga odciążyć stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie oraz ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera.

Nordyckie spacery

Ponad 3 mln Polaków pokochało maszerowanie z kijkami, nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na organizm, ale także możliwość spędzenia aktywnie czasu wraz z rodziną czy przyjaciółmi. – Mocną stroną nordic walking jest właśnie możliwość spotkania z innymi osobami. Rozmowy czy zwiedzanie to wspaniała okazja do integracji. Warto zatem chwycić kijki w dłoń i razem z bliskim wybrać się na wędrówkę – zachęca Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Podstawowym wyposażeniem potrzebnym do uprawiania nordic walking są kijki oraz wygodne buty. Nauka techniki chodzenia jest dość prosta. Jednak zawsze warto skonsultować się z trenerem, który pokaże nam jak prawidłowo maszerować oraz dopasuje sprzęt do naszych potrzeb.

– Maszerowanie z kijkami to jedna z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych – mogą ją uprawiać wszyscy bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Potwierdzają to uczestnicy treningów w ramach Akademii Zdrowia Santandera, w  których brały udział zarówno dzieci, jaki i seniorzy. Możemy zatem powiedzieć, że sport to nie tylko recepta na cieszenie się dobrym zdrowiem, ale również sposób na integrację międzypokoleniową – mówi Robert Brzeziński, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Nordic walking możemy uprawiać o każdej porze roku i w dowolnym miejscu. Spacery nordyckie mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Trening pomaga obniżyć poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, dlatego warto podczas przechadzki zabrać ze sobą kije do nordic walking.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl