fit.pl mobile logo

Układ układów, czyli o budowie i funkcjach układu pokarmowego

Organizm człowieka to biologiczny fenomen. Na jego całość składa się kilka układów, które wzajemnie się dopełniają i jeden bez drugiego istnieć nie może. Do w pełni sprawnie działającego organizmu ludzkiego konieczna jest symbioza tych struktur. Jedną z najbardziej istotnych układów jest układ pokarmowy, który spełnia kluczową rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka. Sercem układu pokarmowego jest żołądek. 
Budowa układu pokarmowego człowieka

Tak jak pojazdy mechaniczne potrzebują paliwa, podobnie ludzki organizm go wymaga. Dla człowieka paliwem są pokarmy i płyny, które przyjmuje, a które dostarczają organizmowi niezbędnej do życia energii. Za przyjmowanie pokarmów, przygotowanie do trawienia, trawienie oraz wydalanie niestrawionych resztek odpowiada układ pokarmowy. Proces trawienia rozpoczyna się już na samym początku spożywania pokarmów. Pierwszym elementem przewodu pokarmowego człowieka jest jama ustna. To do niej na początku trafiają pokarmy, gdzie zostają rozdrabniane przez zęby i zmieszane ze śliną, w której znajdują się pierwsze enzymy trawienne. Następnym elementem układu pokarmowego człowieka jest gardło. Gardło jest elementem wspólnym układów oddechowego i pokarmowego. Przez nie przechodzi pokarm, a następnie przez przełyk, po czym dostaje się do centralnego ośrodka ludzkiego przewodu pokarmowego - żołądka.

Centrum trawienia

Żołądek jest bardzo ważnym elementem całego organizmu. Ten umięśniony worek potrafi znacznie zwiększać swoją objętość. Na budowę żołądka składają się pokłady mięśni. Wewnętrzna ściana żołądka wysłana jest błoną śluzową, na której umiejscowione są gruczoły odpowiadające za produkcję soków żołądkowych. Soki żołądkowe spełniają kluczowe zadanie w prawidłowym trawieniu pokarmów. W skład soków żołądkowych wchodzą: kwas solny, śluz, enzymy trawienne, sole mineralne oraz woda. Każda z tych substancji spełnia ważną rolę. Śluz ochrania ściany żołądka przed żrącym działaniem kwasów, a kwas solny i enzymy trawienne działają na pokarmy rozkładając je i biorąc udział w procesie trawienia konkretnych składników odżywczych. Bogate umięśnienie budowy żołądka w mięśnie gładkie pozwala na mieszanie spożytych pokarmów z sokami żołądkowymi. Soki zamieniają pokarm w miazgę pokarmową, która transportowana jest do kolejnego elementu budowy przewodu pokarmowego, gdzie dokonuje się wchłanianie wartości odżywczych z pokarmów do całego organizmu. Tą częścią jest jelito cienkie. Jelito cienkie to także niezmiernie ważna część układu pokarmowego. Na jego budowę składa się dwunastnica, jelito czcze oraz jelito kręte. To w jelicie cienkim proces trawienia wchodzi w końcową fazę. Dwunastnica połączona jest z dwoma najważniejszymi organami trawiennymi: wątrobą i trzustką. Jelito cienkie wchłania do krwi i limfy wszystkie elementy odżywcze zawarte w pokarmie, które rozprowadzane są po całym ciele dostarczając organizmowi niezbędną do życia energię. Ostatnim elementem budowy układu pokarmowego człowieka jest jelito grube. Po procesie trawiennym, który miał miejsce w żołądku i jelicie cienkim, resztki pokarmu przemieszczają się do jelita grubego, gdzie trawienie zostanie zakończone. W jelicie grubym również następuje wchłanianie wartości odżywczych. Wchłaniana jest woda, witaminy i aminokwasy. Resztki niestrawionego pokarmu tworzą masę, która zostanie wydalona.

Układ na wagę złota

Układ pokarmowy człowieka jest częścią systemu organizmu i pełni w nim bardzo ważne role. Proces trawienny jest kluczowy dla funkcjonowania organizmu. Bez funkcji trawienia pokarmów zaburzone zostają wszystkie funkcje życiowe. Dzięki przewodowi pokarmowemu pokarmy rozkładane są w jego wnętrzach i zamieniane na związki odżywcze, witaminy i minerały, które napędzają wszystkie inne układy w ciele człowieka, dostarczają mu niezbędnej energii do funkcjonowania. Konieczne jest więc dbanie o jego kondycję i sprawność. Zarówno przewód pokarmowy, jak i gruczoły, które wspomagają jego funkcjonowanie, czyli wątroba, trzustka oraz ślinianki wymagają dbałości przez człowieka. Wiadomo również, że spożywanie posiłków to przyjemność, której często musimy się wyzbywać ze względu na niemożność spożywania różnych potraw powodujących zaburzenia układu pokarmowego. Takie zaburzenia mogę mieć różnorakie źródła. Objawami zaburzonego procesu trawienia i nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego są: zgada, wzdęcia, zaparcia czy nadkwaśność. Trzeba zapobiegać podobnym sytuacjom stosując preparat Verdin (http://www.verdin.pl/budowa-ukladu-pokarmowego.html). Produkty Verdin wspomagają trawienie i doskonale dbają o żołądek i cały układ pokarmowy człowieka. Jedzenie to jedna z największych przyjemności w życiu człowieka, dlatego dbałość o układ pokarmowy, który pozwala na doznawanie tych przyjemności, jest bardzo ważna. Z preparatami Verdin można śmiało wędrować po wszystkich kulinarnych kontynentach będąc bezpiecznym o swój żołądek i układ trawienny. 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl