fit.pl mobile logo

Aktywność fizyczna, a choroby skóry

Schorzenia skóry takie jak uczulenia czy atopia, mogą skutecznie zniechęcać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Osoby cierpiące na te problemy często rezygnują z uprawiania sportu, jednak jak przekonują eksperci, wcale nie muszą tego robić. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad.

Mimo, że intensywny wysiłek może zaostrzać zmiany skórne, nie przeszkadza to nawet sportowcom wyczynowym, którzy trenują i odnoszą sukcesy. Wielu uczestników olimpiad sportowych mówi otwarcie o swoich problemach skórnych, w tym o chorobie atopowej. Borykając się z takimi chorobami, można mimo to cieszyć się aktywnością fizyczną, a nawet uprawiać sport wyczynowo. Trzeba tylko odpowiednio dobrać dyscyplinę do rodzaju i lokalizacji zmian chorobowych. Hubert Tomczak, ekspert ds. dermo receptur firmy Ziołolek podpowiada, jak można pogodzić aktywność fizyczną z chorobami skóry.

 

Sporty wysiłkowe a choroby skóry

 

Uprawianie sportów powinno być dostosowane do stopnia nasilenia choroby oraz lokalizacji zmian skórnych u konkretnej osoby. Zmiany zlokalizowane na kończynach górnych czy dolnych będą czynnikiem uniemożliwiającym wykonywanie niektórych ćwiczeń. Nie powinno wybierać się dyscyplin, które mogą prowadzić do pocierania okolic pokrytych zmianami chorobowymi. Długodystansowe biegi prowadzą do nadmiernego pocenia się, a tym samym do świądu oraz zmian wynikających z podrażniania skóry wilgotnym ubraniem. Możemy jednak sami regulować intensywność tego wysiłku. Jeżdżąc na rowerze, uprawiając jogging lub inną dyscyplinę sportową, można korzystać z odzieży wykonanej ze specjalistycznych tkanin przeznaczonych do pielęgnacji i wspomagania leczenia skóry atopowej. Odzież sportowa dla osoby z chorobą skóry powinna być przewiewna, regulująca temperaturę ciała oraz pomagająca w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Należy też uważać na barwniki użyte do farbowania tkanin, ponieważ mogą one dodatkowo uczulać. Dobrym wyborem jest bielizna z jedwabiu, gdyż skład chemiczny jego włókien jest zbliżony do komórek naskórka, dzięki czemu jest przyjazny i delikatny dla chorej i wrażliwej skóry. Naturalny jedwab jest antystatyczny, nie zbiera kurzu i roztoczy. Bardzo dobrze absorbuje wilgoć z otoczenia – aż do 30 proc. swojej wagi. Jego zaletą jest zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało nie poci się. Ubrania z jedwabiu są przewiewne i jednocześnie izolują, nie zakłócając naturalnej temperatury ciała człowieka.

 

Choroby skóry a aktywność na basenie

 

Osoby z chorobami skóry, chcące korzystać z pływalni, nie powinny korzystać z basenów z chlorowaną wodą. Chlor jest silnym utleniaczem, który uszkadza i tak już chory naskórek. Poza tym sama woda odparowując z powierzchni naskórka, dodatkowo go wysusza. Jeżeli po wyjściu z basenu, nieprawidłowo zadbamy o skórę, np. umyjemy ciało mydłem zasadowym, to szybko doprowadzimy do znacznego pogorszenia się jej stanu. Aby móc bezpiecznie korzystać z basenów przy skórze atopowej, powinno się wybrać pływalnię z wodą ozonowaną, stosować do mycia dobry emolient o pH 5,5 i dokładnie osuszać skórę miękkim ręcznikiem oraz koniecznie natłuszczać jej powierzchnię zaraz po wysuszeniu odpowiednimi preparatami. Bardzo dobrze sprawdzają się tu kremy apteczne z cholesterolem, które wspomagają proces łagodzenia skutków spowodowanych przez AZS, takie jak np. Linocholesterol A+E. Doskonale natłuszczają oraz czynią skórę bardziej odporną na utratę wilgoci z naskórka. Staje się ona bardziej elastyczna i odporna na pękanie. Jeżeli proces chorobowy jest bardzo nasilony, widoczne są nadżerki lub istnieje nadkażenie bakteryjne, z basenu lepiej zrezygnować.

 

Mając problemy skórne do uprawiania sportu, należy podchodzić z rozsądkiem, ale nie warto z niego rezygnować. Rodzaj i intensywność wysiłku trzeba dostosowywać do aktualnego stanu swojej skóry. Zawsze należy pamiętać, że sport jest bardzo ważny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Uprawianie go zwiększa ilości endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia w organizmie. Zmniejszają one poziom stresu, który jest jednym z głównych czynników zaostrzania się zmian skórnych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
kulturysta210

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Konkurs na stronie do wygrania 10.000 zł!! Szybka forma, Najlepsze plany treningowe i diety, sprawdź, nie pożałujesz, zmień swoją formę w nie całe 3 miesiące!! :))

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl