fit.pl mobile logo

Czy licówki są bezpieczne dla zębów?

Gdy szukamy informacji o sposobach na to, by poprawić wygląd nieestetycznych zębów przednich, docieramy do materiałów o licówkach. To niewielkie, cienkie płatki wykonywane z dwóch rodzajów materiałów, które nakleja się na zęby za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego. Jeżeli obawiamy się, że zakładanie licówek może być dla nas bolesne, możemy zapytać stomatologa o możliwość zastosowania licówek bez szlifowania. W tym artykule zgłębimy temat i sprawdzimy, czy licówki są bezpieczne.

Rodzaje licówek na zęby. Dwa podstawowe podziały

O tym, co to są licówki na zębach, opowiedzieliśmy już ogólnie we wstępie. Rozwiniemy ten wątek, przedstawiając następnie podstawowy podział licówek. W omówionej formie służą one do poprawy estetyki przednich zębów, czyli zębów ograniczonych trójkami lub czwórkami.

Mogą korygować wielkość zębów, ich kształt i proporcje. Są wykorzystywane także przy trwałych przebarwieniach, które powstają na zębach poprzez picie kolorowych napojów (w tym kawy, herbaty) i palenie papierosów. Licówki możemy podzielić ze względu na materiał użyty do ich wykonania oraz ze względu na przebieg całego procesu ich zakładania.

Wyróżniamy licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Te pierwsze są tańsze, przy czym mniej trwałe, ale równie bezpieczne, co licówki porcelanowe. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi środkami, ale zależy nam na szybkiej zmianie wyglądu, to warto wybrać właśnie licówki kompozytowe.

Jeśli chodzi o proces zakładania licówek, mówimy o licówkach tradycyjnych oraz licówkach addycyjnych, przyklejanych bez konieczności szlifowania naturalnych zębów. Co warto o nich wiedzieć?

Licówki. Czy warto się na nie zdecydować? Jakie najlepiej wybrać?

Nie brakuje osób, które mają co do licówek pewne wątpliwości. Zastanawiają się, czy licówki niszczą zęby, czy naprawdę warto się na nie zdecydować i jakie najlepiej wybrać. Naszą odpowiedź na owe wątpliwości możemy sprytnie streścić w jednym zdaniu. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, warto zainwestować w porcelanowe licówki, które na pewno nie będą niszczyć naszych zębów, o ile zaufamy stomatologowi – to on zaleci nam właściwy sposób ich założenia.

Jeżeli dentysta nie stwierdza żadnych przeciwwskazań na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Przeciwwskazań dla licówek jest niewiele. Te główne, to: zęby martwe, po leczeniu kanałowym, z dużym wypełnieniem, niektóre wady zgryzu i zgrzytanie zębami, choroby dziąseł i przyzębia.

W pewnym uproszczeniu, licówki tradycyjne zakłada się po uprzednim oszlifowaniu lub wykonaniu zmatowienia szkliwa. Przy zakładaniu licówek addycyjnych pomija się szlifowanie i matowienie. Jeśli interesują nas licówki na krzywe zęby, ale obawiamy się bólu przy ich zakładaniu, zerknijmy w ofertę gabinetu stomatologicznego, na przykład Dental Fraternity z Warszawy, który oferuje licówki addycyjne.

Umówmy się na wizytę, przedyskutujmy z lekarzem nasze oczekiwania i pozwólmy wykonać wszelkie potrzebne badania, które pozwolą ocenić, czy w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do założenia licówek bez szlifowania.

Korygowanie uśmiechu z wykorzystaniem licówek to zawsze kwestia indywidualna, dlatego też nie powinniśmy próbować samodzielnie stawiać sobie „diagnozy” i dobierać rozwiązania, jeśli chodzi o sposób zakładania. Pamiętajmy, że licówki porcelanowe w porównaniu z kompozytowymi sporadycznie ulegają uszkodzeniom, jeśli więc możemy, wydajmy na nowy uśmiech nieco więcej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl