Czy licówki są bezpieczne dla zębów?

Gdy szukamy informacji o sposobach na to, by poprawić wygląd nieestetycznych zębów przednich, docieramy do materiałów o licówkach. To niewielkie, cienkie płatki wykonywane z dwóch rodzajów materiałów, które nakleja się na zęby za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego. Jeżeli obawiamy się, że zakładanie licówek może być dla nas bolesne, możemy zapytać stomatologa o możliwość zastosowania licówek bez szlifowania. W tym artykule zgłębimy temat i sprawdzimy, czy licówki są bezpieczne.
2021-12-09 00:00
Udostępnij
Czy licówki są bezpieczne dla zębów?

Rodzaje licówek na zęby. Dwa podstawowe podziały

O tym, co to są licówki na zębach, opowiedzieliśmy już ogólnie we wstępie. Rozwiniemy ten wątek, przedstawiając następnie podstawowy podział licówek. W omówionej formie służą one do poprawy estetyki przednich zębów, czyli zębów ograniczonych trójkami lub czwórkami.

Mogą korygować wielkość zębów, ich kształt i proporcje. Są wykorzystywane także przy trwałych przebarwieniach, które powstają na zębach poprzez picie kolorowych napojów (w tym kawy, herbaty) i palenie papierosów. Licówki możemy podzielić ze względu na materiał użyty do ich wykonania oraz ze względu na przebieg całego procesu ich zakładania.

Wyróżniamy licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Te pierwsze są tańsze, przy czym mniej trwałe, ale równie bezpieczne, co licówki porcelanowe. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi środkami, ale zależy nam na szybkiej zmianie wyglądu, to warto wybrać właśnie licówki kompozytowe.

Jeśli chodzi o proces zakładania licówek, mówimy o licówkach tradycyjnych oraz licówkach addycyjnych, przyklejanych bez konieczności szlifowania naturalnych zębów. Co warto o nich wiedzieć?

Licówki. Czy warto się na nie zdecydować? Jakie najlepiej wybrać?

Nie brakuje osób, które mają co do licówek pewne wątpliwości. Zastanawiają się, czy licówki niszczą zęby, czy naprawdę warto się na nie zdecydować i jakie najlepiej wybrać. Naszą odpowiedź na owe wątpliwości możemy sprytnie streścić w jednym zdaniu. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, warto zainwestować w porcelanowe licówki, które na pewno nie będą niszczyć naszych zębów, o ile zaufamy stomatologowi – to on zaleci nam właściwy sposób ich założenia.

Jeżeli dentysta nie stwierdza żadnych przeciwwskazań na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Przeciwwskazań dla licówek jest niewiele. Te główne, to: zęby martwe, po leczeniu kanałowym, z dużym wypełnieniem, niektóre wady zgryzu i zgrzytanie zębami, choroby dziąseł i przyzębia.

W pewnym uproszczeniu, licówki tradycyjne zakłada się po uprzednim oszlifowaniu lub wykonaniu zmatowienia szkliwa. Przy zakładaniu licówek addycyjnych pomija się szlifowanie i matowienie. Jeśli interesują nas licówki na krzywe zęby, ale obawiamy się bólu przy ich zakładaniu, zerknijmy w ofertę gabinetu stomatologicznego, na przykład Dental Fraternity z Warszawy, który oferuje licówki addycyjne.

Umówmy się na wizytę, przedyskutujmy z lekarzem nasze oczekiwania i pozwólmy wykonać wszelkie potrzebne badania, które pozwolą ocenić, czy w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do założenia licówek bez szlifowania.

Korygowanie uśmiechu z wykorzystaniem licówek to zawsze kwestia indywidualna, dlatego też nie powinniśmy próbować samodzielnie stawiać sobie „diagnozy” i dobierać rozwiązania, jeśli chodzi o sposób zakładania. Pamiętajmy, że licówki porcelanowe w porównaniu z kompozytowymi sporadycznie ulegają uszkodzeniom, jeśli więc możemy, wydajmy na nowy uśmiech nieco więcej.