fit.pl mobile logo

Jak odmłodzić oczy?

Wygląd okolicy oczu często decyduje o tym, czy jesteśmy odbierani jako osoby młode. Niestety, ta partia twarzy jako jedna z pierwszych traci swój estetyczny wygląd, a jej proces starzenia jest złożony. Dr Marek Wasiluk właściciel warszawskiej kliniki L`experta radzi jak najlepiej odmładzać okolice oczu i pozbyć się opadającej powieki.

Każdy z nas zupełnie podświadomie potrafi ocenić, czy czyjeś oczy są młode. Jak tłumaczy dr Marek Wasiluk właściciel warszawskiej kliniki L`experta mają one wówczas kształt migdałów, a powieka górna jest wyraźnie odgraniczona kącikiem od powieki dolnej. Gałka oczna jest przysłonięta i niekoniecznie widać całą tęczówkę, ale skóra, która ją otaczają jest napięta i nie opada. - Objawy starzenia się oka są złożone. Wraz z wiekiem, kształt migdałowaty zaczyna zmieniać się na okrągły. U niektórych osób kącik oka zanika, zaczyna opadać i wydłuża się, przez co zaczyna przypominać haczyk. Oko wygląda więc jak okrągła kometa z ogonem. Poza tym jest ono coraz głębiej osadzone (chowa się w głąb czaszki i jakby cofa). Skóra na powiece cieńczeje, wiotczeje i opada. Problem pośrednio pogłębiają również starzejące się czoło i skronie. Opadające brwi nasilają opadanie powieki, a z racji starzenia się i zaniku objętości w skroniach, w zewnętrznym kąciku oka dochodzi do przysłonięcia.

W wyglądzie oczu wraz z wiekiem zmienia się więc wiele elementów. Choć oczywiście sama tęczówka nie zmienia swojego kształtu ani rozmiaru, to odpowiada za to degradacja tkanek, które ją otaczają. W procesie starzenia się oczu bierze udział kilka mechanizmów. Przede wszystkim zmienia się układ kostny, przez co oczy głębiej się osadzają i zmieniają w odbiorze kształt na okrągły. Poza tym zanika tkanka tłuszczowa w powiece górnej, która również odpowiada za te objawy, a dodatkowo przyczynia się do opadania powieki górnej. Trzecim mechanizmem jest wiotczenie skóry, która traci swój kształt i zaczyna jej być jakby w nadmiarze. Czy można więc odwrócić te procesy i skutecznie odmłodzić oko?

Jak mówi dr Marek Wasiluk nie ma na to jednej, uniwersalnej metody! - Odmładzanie tej partii twarzy wymaga przede wszystkim bardzo wnikliwej diagnozy samego problemu. Cały czas występuje dość duże niezrozumienie, brak wiedzy i próby poprawy wyglądu oczu uniwersalnymi, czyli jak dla mnie przypadkowymi zabiegami.

Tymczasem jak już opisaliśmy, starzenie się tej okolicy jest bardzo złożone. U każdej osoby inaczej ten proces się nasila i co ważne występują różne problemy. U jednych największym jest opadanie powieki, a u innych np. po prostu głębokie osadzenie oka. Poza tym inne mogą być czynniki powodujące objawy. Niektórzy pacjenci mają zapadnięte skronie, a u innych skóra jest napięta, ale budowa oczodołów wpływa niekorzystnie na wygląd. W każdym przypadku trzeba zadziałać nieco inaczej. Kluczowa jest więc bezbłędna diagnoza i właściwe dobranie zabiegów.

W zależności od rodzaju problemu i skali jego nasilenia można zastosować różne metody. Wśród zabiegów medycyny estetycznej wymienić można urządzenia napinające skórę np. HIFU, laser frakcyjny CO2 lub radiofrekwencję mikroigłową. Uniesienie brwi można wykonać za pomocą wypełniaczy lub biostymulatorów objętościowych. Niektórzy w tym celu używają również nici z haczykami. Najbardziej inwazyjną metodą stosowaną w celu zniwelowania opadania powieki górnej jest jej plastyka, czyli blefaroplastyka. Kiedy, która metoda będzie więc najlepsza?

Jak mówi specjalista z kliniki L`experta plastyka powieki górnej powinna być stosowana z dużą rozwagą i głównie przez osoby starsze. - Taka operacja ma na celu wycięcie nadmiaru zwiotczałej i obwisłej skóry, nie zaś nadanie jej sprężystości czy odtworzenia zaników. Należy więc pamiętać, że skóra wciąż będzie wiotka i cienka, zmieni się jedynie efekt wizualny poprzez jej naciągnięcie. W przypadku ludzi młodych przestrzegam przed zbyt wczesnym decydowaniem się na operacje tego typu, ponieważ można uzyskać wtedy wręcz odwrotny efekt. Wycinając nadmiar tkanki i za bardzo naciągając powiekę, można pozbawić ją naturalnego kształtu, oko stanie się bardziej owalne, przez co w odbiorze będzie ono starsze. Plastyka powieki górnej powinna dotyczyć tylko osób z naprawdę dużym nadmiarem fałdu skórnego w jej obszarze, głównie w wieku 60+, które np. oprócz efektu estetycznego chcą poprawić pole widzenia, gdy opadająca powieka je zasłania. Zabieg wymaga dużej precyzji w zachowania symetrii obu oczu. Nawet najmniejsza różnica będzie widoczna. Pamiętajmy też, że metoda ta zostawia bliznę. Gdy już decydujemy się na blefaroplatykę lepiej jest wyciąć mniej tkanki i zachować kształt łezki, a efekt dopełnić zabiegami medycyny estetycznej niż wyciąć za dużo, niby na zapas, ale przez to paradoksalnie postarzyć oko lub co gorsze doprowadzić do powstania powikłań w postaci niedomykania powieki. Pamiętajmy, że taki zabieg nie da efektów na stałe. Po ok. 6-7 latach powieka znowu zwiotczeje i opadnie, a wtedy już trudno go powtórzyć. Dlatego również plastyka powinna być zarezerwowana dla osób starszych.

Alternatywą dla chirurgii plastycznej są zabiegi medycyny estetycznej. Według dr. Marka Wasiluka nici z haczykami powinny być stosowane na samym końcu. - W okolicach oczu skóra jest bardzo cienka. Trudno jest więc wykonać zabieg tak, aby nicie nie były widoczne. Poza tym tkanka w tym miejscu jest ruchoma, efekt takiego zabiegu może być więc krótkotrwały, ponieważ nici mogą się nie trzymać i przeskakiwać w inne miejsca. To też może generować powikłania w postaci nierówności i nieestetycznego efektu. Pamiętajmy też, że takim zabiegiem, tylko unosimy brwi.

Z drugiej strony do dyspozycji mamy również szereg zabiegów regenerujących. Np. HIFU punktowo oddziałuje termicznie na głębokie warstwy tkanek, stymuluje ich odnowę i je napina. Ultradźwięki w tym przypadku wnikają naprawdę głęboko, dlatego zabieg może być wykonywany na czoło, nad brwiami, w celu ich uniesienia. Na same powieki można z kolei zastosować laser frakcyjny CO2, który napina skórę, pogrubia ją i poprawia jej jakość. To mocny, ale bezpieczny zabieg, pod warunkiem odpowiedniego wykonania. Podobnie zadziała rf mikroigłowa. Jest ona mocniejsza niż laser, ale nie powoduje odświeżenia skóry. Są to zabiegi, które realnie cofają procesy starzenia i uniosą powiekę oraz dają przewidywalne i precyzyjne efekty.

Dodatkowo okolice skroni, które często się zapadają, można wypełnić za pomocą biostymulatorów objętościowych. One także oddziałują naturalnie pobudzając proces odbudowy tkanki. Dzięki nim można poprawić kształt oka na bardziej migdałowaty. Tego typu preparaty podaje się również w obrębie powieki górnej lub brwi w celu uzupełnienia zaników tkanki tłuszczowej i wizualnego wydobycia gałki ocznej. Dr Marek Wasiluk przestrzega jednak przed wykonywaniem w tym miejscu lipotransferu, który daje mniej przewidywalne efekty niż biostymulatory. – Własny tłuszcz po przeszczepie może nie przyjąć się w całości, powstaną więc nierówności, które w okolicy oka są bardzo widoczne. Biostymulatory działają bardziej precyzyjnie. Zasada jest taka, że podajemy bardzo mało preparatu podczas jednego zabiegu. Czekamy na efekty kilka tygodni i potem jeśli trzeba powtarzamy zabieg. Strategia drobnych kroków w tym przypadku sprawdza się najlepiej.

Odmładzanie górnej partii oczu jest procesem złożonym. Nie poprawimy kompleksowo wyglądu tej części twarzy za pomocą jednego zabiegu. Zwykle jest to połączenie kilku metod i wymaga regularnych wizyt. Częstotliwość i wybór zabiegów zależy od rodzaju oraz stopnia nasilenia problemu. Nawet decydując się na blefaroplatykę, gdy już nie ma innego wyjścia, warto wykonać ją z rozwagą i uzupełniając zabiegami medycyny estetycznej. Wówczas efekt estetyczny jest najlepszy. Do tego należy podkreślić, że nie powstrzymamy procesu starzenia, ale możemy starać się go spowolnić lub cofnąć. Dlatego najlepszą strategią w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest profilaktyczne rozpoczęcie korzystania z zabiegów regenerujących okolice oka jeszcze zanim problem stanie się naprawdę widoczny. Do tego najlepiej wybrać zaufanego specjalistę, który będzie o nas dbał na przestrzeni lat.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl