fit.pl mobile logo

Jak przygotować się do opalania?

Czy jest ktoś, kto nie lubi słońca? Słońce za oknem oznacza od razu lepszy humor i przypływ energii, który sprawia, że po prostu bardziej chce się żyć. Zaczynamy snuć plany wakacyjne i nie możemy się doczekać plaży, na której będziemy się relaksować w świetle promieni słonecznych. Cudowna wizja, ale… czy na pewno bezpieczna? Czy na pewno wiemy, jak się przygotować do wyjścia na słońce?

Tak naprawdę, to często o tych przygotowaniach w ogóle zapominamy... Po długich miesiącach pluchy i zimna, jesteśmy spragnieni słońca, wytęsknieni ciepła, więc po prostu wystawiamy nasze ciała na słoneczną ekspozycję, nie myśląc zbyt wiele o konsekwencjach. Wiosenne słońce jest jeszcze na tyle słabe, że możemy sobie na to pozwolić, ale z każdym dniem promieniowanie UV się zwiększa, o czym najzwyczajniej w świecie nie myślimy. Wręcz przeciwnie – marzymy o długo wyczekiwanym urlopie, o chwili, gdy wreszcie położymy się plackiem na piaszczystej plaży… Taki obrazek napawa nas radością, zbliża się nasz wakacyjny raj… Tak – już wkrótce będziemy leżeć i smażyć się jak naleśniki na patelni, w żaden sposób nie kontrolując wpływu słońca na naszą skórę…

Słońce potrzebne, by żyć!

Gdyby ktoś zabronił nam opalania, z całą pewnością wywowałby bunt – uważa Paweł Grabowski, jeden z założycieli Polskiego Związku Solaryjnego – i bardzo dobrze, bo słońce jest nam potrzebne, by żyć, a nasz organizm potrzebuje wszystkich korzyści, które słońce nam daje – nie tylko witaminy D, która pozwala lepiej przyswajać wapń, zwiększa efektywność działania układu krążenia i reguluje pracę układu nerwowego, ale też tlenku azotu, zmniejszającego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, endorfin, obniżających poziom stresu, serotoniny czyli poprawiacza nastroju.

Słońce przynosi mnóstwo korzyści, ustala rytm dobowy i dostarcza życiodajnej energii, ale bywa też niebezpieczne, o czym zdarza nam się zapominać. Korzystajmy więc ze słońca, ale z głową i umiarem – ostrzega Dominik Wrzos, Prezes PZS. Polskiego Związku Solaryjnego. Nadmierna ekspozycja może prowadzić do poparzeń, co nie oznacza, że opalać się nie wolno. Nie samo opalanie jest groźne, ale właśnie te poparzenia. Narażamy się na nie, jeśli nie przygotowujemy się w odpowiedni sposób do sezonu letniego. Właśnie teraz – wiosną – jest na to czas.

Jak przygotować się do opalania?

Porad jest wiele i warto z nich skorzystać. Odpowiednia dieta, bogata w antyoksydanty
i przeciwutleniacze na pewno nam pomoże. Jedzmy więc do woli pomarańcze,  marchew, pomidory, dynię, czerwoną paprykę, morele i brzoskwinie, a dostarczymy do naszego organizmu beta-karoten, który ochroni nas przed wpływem wolnych rodników.

Przyzwyczajajmy też naszą skórę do większej ekspozycji na słońce – róbmy sobie krótkie kąpiele słoneczne na działce, czy w ogródku, rozważmy skorzystanie z solarium, które będzie otwarte już od 28 maja – mówi Paweł Grabowski z PZS. Nawet jeśli mamy jakieś wątpliwości – warto wejść do takiego salonu i skonsultować się z profesjonalistami w kwestii opalania. Właśnie w solariach pracują ludzie, którzy wiedzą o opalaniu chyba wszystko i są ekspertami również od aspektów zdrowotnych związanych z promieniowaniem UV.

Kolejnym punktem – jest przegląd kosmetyków, stosowanie preparatów, zawierających promieniochronne filtry oraz rezygnacja ze stosowania tych, które sprawiają, że skóra staje się cieńsza i delikatniejsza, a więc bardziej podatna na niekorzystny wpływ promieni słonecznych. W tej kwestii warto skorzystać z porad specjalistów, którzy na pewno doradzą, jakich kremów użyć, by dobrze przygotować skórę do opalania.

Warto też postawić na porządną edukację i poczytać różnorodne artykuły na temat opalania, zajrzeć nieco głębiej, sprawdzić opinie ekspertów w dziedzinie promieniowania UV, chociażby w salonach solaryjnych, czy na profilu Polskiego Związku Solaryjnego. Uważam, że nie powinniśmy ulegać płytkim opiniom, że coś jest złe lub dobre, bo tak jest i już – stwierdza Dominik Wrzos. Mówię tak, bo pracuję w branży, która, choć działa legalnie, od wielu lat jest pod ostrzałem przeciwników opalania pod lampami UV. Właśnie dlatego postanowiliśmy założyć Polski Związek Solaryjny. Chcemy nie tylko działać w imieniu przedsiębiorców i dbać o ich interesy i dobre imię, ale też edukować, szkolić  i współtworzyć regulacje w kierunku zdrowia – po to, by każdy, kto przyjdzie do solarium, zyskał nie tylko chwilę relaksu, ale miał też pewność, że ta wizyta przy zachowaniu odpowiednich warunków nie będzie miała negatywnych konsekwencji pod względem zdrowotnym.

Nadmierna ekspozycja na słońce na pewno wiąże się z czynnikami ryzyka, głównie w zakresie zwiększonego ryzyka zachorowania na różne rodzaje raka skóry. Z drugiej strony za mało słońca to duży błąd – zdaniem naukowców pod kierownictwem Pelle Lindquista ze szwedzkiego Karolinska Institutet „unikanie słońca jest czynnikiem ryzyka śmierci podobnej wielkości jak palenie”!

Trzeba więc znaleźć złoty środek – podsumowuje Paweł Grabowski. Nie zabraniajmy ludziom korzystać ani z plaży, ani z solariów, ale edukujmy, jak się opalać, by było to bezpieczne dla naszego zdrowia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl