Peelingi chemiczne – remedium na wszelkie problemy skóry?

Temat peelingów chemicznych i kwasów w sezonie jesienno-zimowym co roku wraca jak bumerang. I nic dziwnego, bo to najlepszy czas na tego typu zabiegi. Skóra potraktowana kwasem nie może być eksponowana na działanie promieni słonecznych, a zimą nie jest wielkim wyczynem ich uniknąć. Jak to właściwie jest z tymi peelingami? Czy sprawdzą się w przypadku wszystkich problemów skórnych? Wyjaśniamy razem z dr Ewą Rybicką z warszawskiej kliniki Estetica Nova
2020-02-05 00:00
Udostępnij
Peelingi chemiczne – remedium na wszelkie problemy skóry?

Jedną z głównych kwestii, która jest pomijana to dopilnowanie codziennego dostarczania wymaganych wartości odżywczych oraz uzupełnienie witamin i minerałów. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, możemy wpaść w niebezpieczną pułapkę, będącą mieszanką poczucia zmęczenia, znużenia i w konsekwencji wrócić do starych nawyków żywieniowych. Aby wytrwać w styczniowym postanowieniu i utrzymać najlepsze nowe nawyki żywieniowe, szef żywienia w Huel, jednej z najszybciej rozwijających się marek żywnościowych, wymienił 5 najważniejszych witamin i minerałów, które warto wziąć pod uwagę przy dotrzymywaniu wyznaczonych celów.
Witamina D
Polscy eksperci od lat podkreślają, że ze względu na położenie geograficzne ponad 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D. To właśnie ona wpływa na wiele ważnych funkcji organizmu, ponieważ pomaga regulować poziom wapnia i fosforanów w organizmie. To ważne dla utrzymania zdrowych i silnych kości, szczególnie dla osób ćwiczących lub tych, które zaczęły ruszać się więcej niż zwykle. Witamina D jest również łączona bezpośrednio ze zdrowiem mózgu.
Niedobór witaminy D może w pojawić się w chłodniejszych miesiącach zimowych ze względu na brak światła słonecznego i mniejszej ilości czasu spędzonego na zewnątrz. Istnieją dwa źródła witaminy D (D2 i D3). Witamina D3 jest lepiej wchłaniana w organizmie, ale może być trudna do osiągnięcia optymalnego poziomu, zwłaszcza jeśli stosujesz dietę roślinną, ponieważ ta forma częściej występuje w jest zwykle bardziej obfite w produktach zwierzęcych. Jednym ze sposobów obejścia tego jest przyjmowanie pochodnych witaminy D3 z suplementów.
Żelazo
Żelazo jest ważne dla transportu tlenu w całym ciele. To szczególnie istotne podczas ćwiczeń:, czerwone krwinki, które zawierają hemoglobinę/hemoglobinę (USA), transportują żelazo do pracujących mięśni, pracujących, więc brak żelaza powoduje zmęczenie.  i zmęczenie. Jeśli ćwiczenia są częścią noworocznych postanowień, to upewnij się, że w diecie jest wystarczająco dużo żelaza – to pomoże zwiększyć  i utrzymać wydajność. Pokarmy zawierające żelazo to tofu, soczewica i fasola, a także mięso i ryby.
Magnez
Regeneracja jest ostatnią, ale równie ważną kwestią, jeśli chodzi o utrzymanie postanowień noworocznych. Jeśli ćwiczysz więcej niż zazwyczaj, ważne jest, aby nocą dać pozwolić organizmowi odpocząć, aby mógł odzyskać siły i przygotować się do następnej sesji treningowej. Magnez jest ważny dla bilansu energetycznego, ponieważ pomaga organizmowi odpocząć poprzez regulację melatoniny, czyli hormonu snu. Wiele rodzajów  żywności na bazie roślinnej jest bogate w magnez –jeśli jesteś weganem lub wegetarianem – to świetna wiadomość!
Cholina
Cholina jest ważna dla prawidłowej transmisji impulsów nerwowych, ruchu mięśni i struktury komórek. Cholina może być produkowana przez organizm, ale w zbyt małej ilości, więc musimy dostarczyć ją z pokarmów. To sprawia, że cholina niezbędnym składnikiem odżywczym. Cholinę można znaleźć ją w szerokiej gamie produktów spożywczych, wyższe poziomy znajdują się w  produktach pochodzenia na bazie zwierzęcego, takich jak jaja i wołowina. Poziom choliny jest niższy w wielu produktach roślinnych, a prowadzenie diety na bazie roślin może prowadzić do niewystarczającego poziomu choliny. Najprostszym sposobem wobec tego jest więc stosowanie zróżnicowanej diety, która obejmuje rośliny strączkowe i ziarna.
Witamina C
Witamina C słynie z walki z przeziębieniem. To w jest rzeczywistości mit, który został zdemaskowany lata temu wśród ekspertów społeczności zajmujących się odżywianiem. Jednak, witamina C ma wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że faktycznie odgrywa ważną rolę w procesie wspierania odbudowy mięśni po treningu. Witamina C jest doskonałym przeciwutleniaczem, który usuwa wolne rodniki, mogące prowadzić do zapalenia i niektórych chorób w organizmie.

Trudno dokładnie sprawdzić, czy na pewno zaspokajasz swoje codzienne zapotrzebowanie energetyczne i czy spożywasz odpowiednią ilość niezbędnych witamin i minerałów. Ważne jest, aby stosować zróżnicowaną i bogatą w składniki odżywcze dietę. Wybierając produkty Huel zyskujesz kompletny odżywczo posiłek i możesz upewnić się, że osiągasz zalecaną w Europie ilość wszystkich 26 niezbędnych witamin i minerałów. Każdy posiłek zawiera zalecaną równowagę wysokiej jakości węglowodanów, białka, tłuszczów i błonnika. Ponad połowa witamin i minerałów w Huel jest naturalna i pochodzi w jego głównych składników: owsa, brązowego ryżu, groszku, siemienia lnZacznijmy od początku. Peeling chemiczny jest zabiegiem, który poprzez zastosowanie odpowiedniej substancji powoduje przyspieszenie odnowy komórkowej naskórka. Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu – skóra jest złuszczona i wyraźnie odświeżona.  Ale peeling chemiczny to nie tylko złuszczenie. Sztuką jest odpowiedni dobór kwasu w zależności od potrzeb skóry. – Peelingi chemiczne zawsze dobierane są indywidualnie, nie ma jednego, który sprawdzi się u wszystkich. Inne preparaty stosowane są do skór trądzikowych, inne do skór dojrzałych, a jeszcze inne do skór bardzo młodych, np. z lekkimi przebarwieniami – tłumaczy dr Ewa Rybicka.

Różne problemy, różne kwasy

Różne problemy wymagają zastosowania innych kwasów. Do skóry młodej, która wymaga kondycjonowania, nawilżenia czy usunięcia lekkich przebarwień sprawdzą się m.in.: kwas migdałowy, kwas mlekowy, niskie stężenia kwasu glikolowego czy kwas ferulowy. W przypadku trądziku lub zmian, które są często jego trwałym następstwem stosuje się m.in. kwas azelainowy, kwas salicylowy, wyższe stężenia kwasu glikolowego, TCA, kwas pirogronowy, ale także migdałowy z jego bardzo dobrym działaniem przeciwbakteryjnym. Zastosowania innych kwasów wymaga z kolei skóra dojrzała, pokryta zmarszczkami – tu sprawdzą się kwas glikolowy, często w połączeniu z mlekowym, TCA, czy  fenol.

Czy mocniejszy znaczy lepszy? Nie zawsze. Wszystko zależy od potrzeb skóry i problemu, który  chcemy leczyć. Właśnie dlatego należy zaufać specjaliście. – Wśród najmocniejszych peelingów znajdziemy TCA, fenol, kwas glikolowy i pirogronowy. Obecnie coraz chętniej stosujemy formuły zawierające kilka substancji, wykorzystując synergię ich działania. Stężenia kwasów w takich preparatach są niższe, mniejsze jest ryzyko podrażnienia, skuteczność równie dobra, a nawet często wyższa – wyjaśnia dr Ewa Rybicka.

Jakie efekty daje stosowanie peelingów chemicznych?

Peelingi chemiczne przede wszystkim wyrównują koloryt skóry, zmniejszają i regulują pracę skóry łojotokowej, redukują ilość zmian trądzikowych, przywracają skórze napięcie i co za tym idzie – spłycają zmarszczki i bruzdy. Niektóre kwasy mogą być stosowane np. w połączeniu z zabiegiem Dermapen. – W przypadku łączenia procedur należy wiedzieć, co robić i jakich preparatów można użyć. Taki zabieg może przynieść spektakularne efekty! Kwasy mogą również pomóc w walce z przebarwieniami, chociaż tutaj problem może być nieco bardziej złożony. Jeżeli mamy do czynienia z płytkimi, naskórkowymi przebarwieniami – kwasy z pewnością sobie z nimi poradzą. Jeżeli przebarwienia zlokalizowane są głębiej – walka może być nieco trudniejsza, a leczenie bardziej złożone. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się również inne technologie – dodaje dr Ewa Rybicka.

Wybieraj odpowiedzialnie

Z kwasami nie ma żartów, dlatego należy wybierać odpowiedzialnie miejsce, do którego planujemy wybrać się na zabieg. Nie dajmy skusić się okazyjnej cenie – lepiej zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że oddajemy się w ręce doświadczonego specjalisty. ­– Czy w przypadku stosowania peelingów chemicznych coś może pójść nie tak? Niestety tak. Osoba przeprowadzająca zabieg musi wiedzieć co robi, musi umieć dobrać odpowiedzi preparat. Zabieg przeprowadzony nieumiejętnie w najlepszym przypadku może podrażnić skórę, ale może również zakończyć się poparzeniami, a także trudnymi w leczeniu bliznami i przebarwieniami – tłumaczy dr Rybicka.ianego, słonecznika i MCT z orzechów kokosowych.