fit.pl mobile logo

Równowaga PEH- co to znaczy?

Nasza kondycja włosów zimą często pozostawia wiele do życzenia. Wpływ na to mają czynniki zewnętrzne taki jak: chłodne powietrze, wiatr czy nakrycia głowy, które nosimy, aby ochronić się przed zimnem. Włosy częściej się przesuszają, elektryzują, plączą pod czapkami i szalikami. Jak sobie poradzić z ich pielęgnacją i jak poznać czego im brakuje czy emolientów, a może humektantów?

Bez względu na to, czy Twoje włosy są spuszone i pozbawione blasku, czy oklapnięte oraz zbijające się w strączki, odpowiednio dobraną, świadomą pielęgnacją z kosmetykami OnlyBio, można wyeliminować większość problemów. Podstawą jest zadbanie o utrzymanie równowagi PEH, a więc dostarczanie pasmom kluczowych składników – protein, emolientów i humektantów.

Równowaga PEH – co to jest?

Za pojęciem równowaga PEH kryje się balans trzech podstawowych składników, które znajdziemy w kosmetykach do włosów: protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). Stosowanie ich w odpowiedniej ilości sprawia, że pasma wyglądają świetnie – są nawilżone, miękkie, pełne blasku oraz objętości, jak również stają się mniej podatne na uszkodzenia. To kluczowy element świadomej pielęgnacji, który z czasem może wpłynąć na obniżenie porowatości włosów.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Aby osiągnąć równowagę PEH, włosy należy obserwować pod kątem tego, jak działają na nie poszczególne grupy składników. Wymaga to czasu i cierpliwości, wielu prób i błędów, ale zdecydowanie gra jest warta świeczki. To, co w naszym przypadku będzie się sprawdzać, jest kwestią całkowicie indywidualną, uzależnioną od czynników takich jak kondycja oraz porowatość włosów. Jedne pasma będą potrzebowały mnóstwa protein, a inne zdecydowanie więcej humektantów. Może się zdarzyć, że któreś z nich będzie trzeba praktycznie wyeliminować z pielęgnacji lub wybierać tylko te bardzo delikatnie działające. Znaczenie ma też częstotliwość ich stosowania, a w przypadku odżywek i masek dodatkowo czas pozostawienia na włosach.

Ustal czego potrzebują Twoje włosy

Na podstawie wyglądu włosów można ustalić, jakich składników potrzebują, a których dostarczamy ich w nadmiarze. Choć nie zawsze odpowiedź jest jednoznaczna, to dzięki dłuższej obserwacji jesteśmy w stanie ustalić, dlaczego mamy bad hair day. Tak samo możemy dostrzec, co ma zbawienne działanie na nasze kosmyki. Pomocna okazuje się tabela równowagi PEH, w której wymienione są różne efekty, jakie może przynieść dobrze i źle dobrana pielęgnacja.

 

  Proteiny Emolienty Humektanty
Przesuszenie Za dużo za mało lub za dużo Za mało lub za dużo
Szorstkość Za mało lub za dużo za mało Za mało lub za dużo
Brak połysku Za mało lub za dużo za mało za dużo
Przyklapnięcie Za mało za dużo za mało
Strączkowanie  Za mało za dużo za mało
Puszenie za mało lub za dużo za mało za dużo
Plątanie się za mało lub za dużo za mało za dużo
Elektryzowanie się za mało lub za dużo za mało za mało lub za dużo
Łamliwość za mało lub za dużo za mało za dużo

 

Przeproteinowanie włosów spowoduje, że będą one matowe i szorstkie w dotyku, wręcz sianowate. Mogą się plątać oraz elektryzować, a ich końce wykruszać. Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanie produktów zawierających proteiny co kilka myć. Nadmiar protein niekorzystnie wpłynie nawet na włosy zniszczone, czyli w teorii szczególnie ich potrzebujące. W przypadku kręconych włosów rezultatem może być też rozprostowanie skrętu. Natomiast gdy zauważymy, że pasma są przyklapnięte i zbijają się w strąki, powinno być to dla nas podpowiedzią, że warto sięgnąć po kosmetyk z proteinami.

W przypadku przeproteinowania ratunkiem są nie tylko mocno oczyszczające szampony, ale również kosmetyki zawierające humektanty – równoważą one proteiny. Oczywiście nie oznacza to, że należy nakładać je w tej samej ilości. Kiedy będziemy dostarczać za wiele humektantów, kosmyki zaczną się puszyć, plątać oraz staną się suche i podatne na uszkodzenia. Przehumektantowane włosy mogą się charakterystycznie ciągnąć oraz wyglądać nieświeżo. Potrzebę nawilżenia pasma zasygnalizują m.in. brakiem blasku oraz objętości.

Emolienty w nadmiarze dadzą efekt obciążenia, przyklapnięcia oraz zbijania się włosów w strąki. Oprócz tego naturalne loki i falę mogą się rozprostowywać. W odwrotnej sytuacji pasma będą suche, szorstkie oraz bez połysku, a przy tym mogą szybciej się łamać.

Równowaga PEH – jak dobierać kosmetyki, aby ją zachować?

Aby świadomie dobierać poszczególne składniki do naszych włosów, warto nauczyć się czytania składów kosmetyków. Nie zawsze hasła reklamowe na opakowaniu będą odpowiadały efektowi, jaki osiągniemy na naszych włosach. Im wyżej dana substancja znajduje się na liście składników, tym jest jej więcej w formule. Trzeba też pamiętać, że na równowagę PEH wpływ mają wszystkie używane kosmetyki. Oznacza to, że planując pielęgnację, należy brać pod uwagę nie tylko składniki zawarte w odżywce i masce, ale także szamponie czy produktach do stylizacji oraz innych zabiegów, choćby olejowania.

Żeby łatwiej się w tym odnaleźć, można do poszczególnych produktów w naszej łazience przykleić karteczki, wskazujące czy są one przykładowo proteinowe, humektantowe czy może emolientowo-humektantowe. Bardzo pomocne jest również zapisywanie kroków pielęgnacji oraz robienie notatek, dzięki którym łatwiej będzie ustalić, dlaczego niektóre kosmetyki sprawdzają nam się lepiej, a niektóre gorzej. Jednocześnie dobrze jest testować produkty w różnych konfiguracjach, aby zyskać pewność, że gorszy wygląd pasm jest właśnie ich winą, a nie połączenia różnych składników.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl