fit.pl mobile logo

Jak spać by czuć się doskonale każdego ranka?

W pogoni za dobrym samopoczuciem często skupiamy się mocno na aktywności fizycznej, diecie czy nawet suplementacji zapominając o śnie, który jest bardzo ważny dla regeneracji naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. W artykule Emma – The Sleep Company podpowiada, co należy wziąć pod uwagę, by zadbać o jego jakość i odpowiedni komfort.

Co daje nam sen?

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Oprócz regeneracji i odpoczynku jest on ważny dla całego organizmu – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, gospodarkę hormonalną, stan skóry i oczywiście poziom energii. Obecne tempo życia, ciągła gonitwa i masa obowiązków oraz bodźców, które atakują nas na każdym kroku, sprawiają, że wiele osób zaniedbuje nocną regenerację. Śpimy za krótko, w niesprzyjających warunkach, nasz sen jest płytki i po wstaniu z łóżka nie czujemy się wypoczęci. Innymi słowy, zapominamy o higienie snu, czyli o nawykach zapewniających regularny, zdrowy sen.

Sen nie tylko długi, ale jakościowy

Czy wiesz, że człowiek, jest w stanie przeżyć dłużej bez jednania niż bez snu? Już samo to, powinno dać nam do myślenia, by szczególnie zadbać o tę część naszego życia. Aktualnie coraz więcej wiemy o śnie i jego wpływie na kondycje naszego organizmu. Jest to zjawisko bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Aby sen był relaksujący i przynosił korzyści zdrowotne, powinniśmy przejść przez wszystkie jego fazy. Wyróżnić możemy – fazę NREM i REM. Faza NREM to spokojny i głęboki sen, podczas którego zmniejsza się częstotliwość fal mózgowych. Nasz mózg powoli wchodzi w sen głęboki, wyciszając się i relaksując. Komórki mózgowe podczas tej fazy doświadczają silnej regeneracji.

Faza REM to część snu, której towarzyszą silne ruchy gałek ocznych. To tzw. sen aktywny, podczas którego często śnimy. W tej fazie nasze neuroprzekaźniki odbudowują się, a informację zgromadzone w ciągu dnia są utrwalane.

Paradoksalnie w tej części snu mózg jest nad wyraz aktywny, jednak mięśnie się rozluźniają, a ciało odpoczywa.
Podczas całego cyklu snu obie te fazy występują naprzemiennie. Najciężej będzie nam wstać z łóżka, kiedy zostaniemy wybudzeni podczas najgłębszych etapów (3 i 4) trwającej fazy NREM – z uwagi na stopniowe wyciszanie mózgu. Dla porównania budząc się podczas fazy REM, nasz mózg znajduje się już na wysokich obrotach i o wiele łatwiej jest nam zacząć dzień. Faza NREM trwa 90 minut, dlatego chcąc obudzić się w odpowiednim momencie, długość naszego odpoczynku powinna być wielokrotnością 1,5 godziny. To jednak uśrednione wartości, które mogą się nieco różnić dla każdego człowieka. Dlatego też warto obserwować swój organizm i dostosować się do jego cyklu.

Zasady zdrowego snu

Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Część z nich możemy kontrolować, dzięki temu będziemy się wysypiać, a ogólna kondycja naszego organizmu się poprawi. Poniżej zamieszczamy naszą listę 10 zasad zdrowego snu:
1. Odłóż telefon - ekspozycja na światło o niewłaściwej porze będzie zaburzała rytm okołodobowy. Szczególnie jeżeli będzie ono światłem niebieskim, które emitują m.in. ekrany naszych telefonów. Hamuje ono uwalnianie melatoniny, co dla mózgu jest sygnałem początku dnia.
2. Zmęcz się - zmęczony organizm lepiej śpi, jednak kluczowe jest, aby aktywność fizyczna wystąpiła w ciągu dnia, a nie tuż przed zaśnięciem. Wówczas może spowodować nadmierne pobudzenie, które sprawia problemy z zasypianiem.
3. Pilnuj posiłków – dla dobrego komfortu i odpoczynku ważne jest, żeby nie kłaść się do łóżka głodnym. Jednak nie możemy też pójść w druga stronę i iść po łóżka bezpośrednio po obfitej kolacji. Warto zadbać by ostatni posiłek został zjedzony ok. 2 godziny przed snem i by był on lekkostrawny.
4. Wieczorne rytuały – to coś, co pozwoli nam się wyciszyć i dobrze przygotować do nocnego odpoczynku. Dla jednych będzie to gorąca kąpiel z nutką aromaterapii. Dla innych ulubiona książka i ciepła herbata ziołowa czy kojąca muzyka.
5. Zaplanuj kolejny dzień – przemyśl i uporządkuj zadania, jakie musisz wykonać następnego dnia. Pozwoli Ci to zasnąć ze „spokojną głową”.
6. Posprzątaj przed snem – bałagan może dekoncentrować. Zadbaj, by w pomieszczeniu, gdzie śpisz był porządek.
7. Przygotuj pomieszczenie – niezależnie od pory roku wywietrz sypialnię przed snem i sprawdź, czy nie jest w niej zbyt ciepło. Najlepsza temperatura do spania to 18–21°C. Dobrym pomysłem będzie też zsunięcie rolet i zaciemnienie pomieszczenia.
8. Szanuj swoją oazę snu – traktuj sypialnie jako pomieszczenie wyłącznie do spania. Nie pracuj w jej wnętrzu. Nich Twój mózg kojarzy ją z miejsce relaksu i odpoczynku.
9. Stwórz rutynę – nasz orgiazm to lubi. Kładź się spać mniej więcej o tej samej porze i nie zarywaj nocy, szczególnie w weekendy, kiedy możesz spać dłużej.
10. Zadbaj o kręgosłup – Podczas snu odpocząć musi także nasze ciało. Odpowiednio dobrany materac zapewnia mu dobre podparcie. Leżenie powinno być komfortowe, rozluźniające mięśnie i umożliwiające im regenerację. Istotne jest także ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa, za co odpowiedzialna jest poduszka. Jej dobór jest także kluczowy dla jakości naszego snu.

Zdrowy sen

Teresa Theresa Schnorbach, z zespołu badawczego ds. snu w firmie Emma - The Sleep Company mówi: "Odkryj nowy poziom relaksu i jakości życia dzięki naszym profesjonalnie zaprojektowanym materacom. Nasz zespół w firmie Emma - The Sleep Company dokłada wszelkich starań, by pomóc Ci osiągnąć idealny poziom snu. Właśnie dlatego poświęciliśmy wiele lat na badania i opracowywanie rozwiązań, które pomogą Ci obudzić Twoje najlepsze Ja. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych materiałów i najnowszych odkryć w neurologii i fizjologii, zapewniamy, że każda noc spędzona na naszych materacach to błogi i regenerujący czas. Jeżeli szukasz spokojnego snu czy przytulnej drzemki, nasze materace, tworzone w oparciu o wiedzę naukową zapewniają nieporównywalne doznania relaksacyjne."

Sen jest bardzo ważny, zadbaj dziś o jego jakość i spraw, aby Twoje życie było bardziej komfortowe!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl