fit.pl mobile logo

Masaż sportowy - kiedy jest potrzebny?

Masaż sportowy stosuje się w celu przygotowania zawodnika do wysiłku fizycznego oraz przyspieszenia regeneracji jego organizmu. W zależności od dyscypliny, którą uprawia sportowiec, specjalista stosuje różne techniki masowania. Sprawdź w naszym artykule, jakie są rodzaje masażu sportowego i gdzie można się ich nauczyć.

Rodzaje masażu sportowego

Istnieje wiele różnych technik masowania sportowców, które dostosowuje się do ich indywidualnych potrzeb oraz dyscypliny, którą uprawiają. Wykwalifikowany masażysta po szkole masażu w Białymstoku dąży do tego, aby jak najlepiej przygotować zawodnika do wysiłku fizycznego. Rodzaje masażu sportowego to m.in. masaż treningowy, przedstartowy, startowy, powysiłkowy i kondycyjny.

Masaż treningowy

    Celem masażu treningowego jest zwiększenie możliwości wysiłkowych zawodnika, a także utrzymanie go w odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. Masaż wykonany w odpowiedni sposób przynosi podobne efekty, co trening i może go zastąpić. Stosowane techniki to m.in. rozcieranie i mocne ugniatanie przy pomocy przedramienia oraz łokcia masażysty. Masowane są w szczególności te partie mięśniowe, które pracują najintensywniej podczas wysiłku fizycznego. Masaż treningowy dobiera się indywidualnie do sportowca oraz uprawianej przez niego dyscypliny.

Masaż przedstartowy

    Ten rodzaj masażu sportowego wykonuje się przynajmniej na dwa dni przed zawodami. Ma on na celu rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także wsparcie sportowca w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Poza tym ma zrelaksować i uspokoić zawodnika, który narażony jest na duży stres oraz tzw. gorączkę startową powodującą problemy ze snem, regeneracją oraz apetytem. 

Masaż startowy

Masaż startowy skutecznie rozgrzewa mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy, a tym samym przygotowuje je do wzmożonego wysiłku. Jest on doskonałym uzupełnieniem rozgrzewki, dlatego wykonuje się go bezpośrednio przed zawodami. W zależności od dziedziny sportu masaż startowy może być szybki i energiczny lub powolny i długi. Jego pierwszy rodzaj stosuje się w przypadku wysiłku krótkotrwałego (np. podnoszenia ciężarów, skoku w dal, sprintu), a drugi poprzedza wysiłek długotrwały. Techniki, jakie stosuje się podczas masażu startowego to przede wszystkim ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i głaskanie. 

Masaż powysiłkowy

    Celem masażu powysiłkowego jest przywrócenie zawodnika do jak najlepszego stanu fizycznego i psychicznego po intensywnych zawodach lub między kolejnymi startami. Masaż ten przyspiesza regenerację tkanek miękkich i mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe. Działa on nawet trzykrotnie silniej niż bierny wypoczynek po wysiłku fizycznym.

Masaż kondycyjny

    Masaż kondycyjny wykonuje się w celu przygotowania zawodnika do kolejnego sezonu oraz przyzwyczajenia go do intensywnego wysiłku fizycznego lub po zawodach, kiedy nie jest on już obciążony wyczerpującymi treningami. Ma on pomóc sportowcowi zachować sprawność w okresie wolnym od zawodów. Wykonywanie masażu kondycyjnego poprawia elastyczność mięśni i sprzyja utrzymaniu formy do następnego sezonu.

Jak nauczyć się masażu sportowego?

    Masażu sportowy powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę lub masażystę po szkole masażu w Białymstoku. Placówka ta zapewnia najwyższą jakość kształcenia przy braku opłat za najbardziej popularne kierunki. W czasie wykładów przyszli masażyści uczą się anatomii z fizjologią, teorii masażu, a także podstaw fizjoterapii. Podczas zajęć praktycznych w pracowni masażu i fizjoterapii, poznają różne techniki masowania oraz korzystają z nowoczesnego sprzętu i urządzeń. Absolwenci szkoły mogą rozpocząć pracę w SPA, gabinetach masażu, ośrodkach wypoczynkowych lub założyć własną działalność gospodarczą. 

 

Zobacz także:

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl