fit.pl mobile logo

Rower stacjonarny czy orbitrek - co lepiej kupić?

Rowerek treningowy i orbitrek (trenażer eliptyczny) to dwa najbardziej popularne sprzęty fitness. Oba są równie polecane do użytku domowego, nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się: co lepiej kupić, rower stacjonarny czy orbitrek? Sprawdzamy!

Jakie efekty daje rower stacjonarny?

O rowerku stacjonarnym często mówi się, że jest doskonałym zamiennikiem dla zwykłego roweru. To idealne rozwiązanie na cały rok, ale rowerki treningowe szczególnie dobrze sprawdzają się np. w niepogodę lub zimą, gdy chodniki i drogi są oblodzone. Bez wątpienia - treningowy rower stacjonarny pod względem skuteczności i efektów, jakie daje, rzeczywiście dobrze zastępuje ten mobilny, z dwoma kołami.

· Ile kalorii można spalić na rowerze stacjonarnym?

Dokładna liczba kalorii możliwych do spalenia na rowerze stacjonarnym jest oczywiście uzależniona od intensywności jazdy, a więc jej prędkości oraz ustawionego poziomu oporu. Zwykły rower przy tempie około 20 km/h pomaga spalić 400-500 kcal w ciągu godziny. Rowerek stacjonarny „wyrzuca” ich od 300 do 700 przez godzinę, wynik jest więc porównywalny.

Co ciekawe, efekt można nawet zwiększyć – wystarczy odpowiednia technika jazdy. W przypadku spinningu (do którego przeznaczone są specjalne domowe rowery treningowe), liczba spalonych kalorii może wzrosnąć nawet do 1000 w ciągu godziny! Podobny wynik daje jazda interwałem, czyli zgodnie z zasadą „szybko-wolno”, na zmianę.

· Które mięśnie rozbudowuje jazda na rowerze stacjonarnym?

Stacjonarny rower treningowy, tak jak zwykły model mobilny, angażuje przede wszystkim dolne partie ciała. W największym stopniu rozbudowuje oraz modeluje zatem mięśnie, a także rozciąga ścięgna następujących części ciała:

 • łydek,
 • podudzi,
 • ud – szczególnie dwugłowy oraz czworogłowy,
 • pośladków
 • oraz bioder.

Nie oznacza to jednak, że górne części ciała zostają całkowicie wykluczone z treningu, przeciwnie. Opieranie się na kierownicy przenosi znaczną część ciężaru na bicepsy i tricepsy, i w tych partiach można się zatem spodziewać rozbudowania muskulatury. Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym mogą więc ukształtować również:

 • brzuch – choć w najmniejszym stopniu ze wszystkich partii ciała,
 • klatkę piersiową,
 • ramiona,
 • przedramiona
 • oraz plecy.

Jakie efekty dają ćwiczenia na orbitreku?

Orbitrek to niezwykle uniwersalny sprzęt treningowy. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziesz na stronie EMPIK: https://www.empik.com/sport/sprzet-fitness/orbitreki,41170103,s. Modele tego typu przypominają połączenie rowerka stacjonarnego z bieżnią i stepperem, a ćwiczenia na nich kojarzą się z biegiem na nartach bądź nordic walkingiem, z tym, że wzmocnionym systemem oporu. Ta funkcjonalna maszyna kosztuje – zależnie od modelu – od zaledwie kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. A jakie daje efekty?

· Ile kalorii można spalić, trenując na orbitreku?

Godzina ćwiczeń na trenażerze eliptycznym pozwala spalić od 500 do nawet 800 kalorii, zależnie od intensywności treningu. Oczywiście im wyższy ustawiony poziom oporu na koło zamachowe, tym więcej siły będziesz musiał włożyć we wprawienie go w ruch. W rezultacie organizm pobierze więcej energii ze swoich zapasów – czyli właśnie kalorii.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze - szczególnie w przypadku osób początkujących - że intensywność treningu powinna zostać dostosowana do swoich indywidualnych możliwości. Nie warto „rzucać się” na zbyt głęboką wodę, z myślą, że „przecież szybciej schudnę” – wówczas jedynym efektem może być zniechęcenie się do mozolnych, wycieńczających treningów. Jeśli zależy ci na maksymalnie szybkim i skutecznym zrzuceniu kilku kilogramów, to postaw na trening interwałowy. Pozwala on spalić nawet 1000 kcal w godzinę, a jednocześnie stanowi świetne urozmaicenie standardowych ćwiczeń.

· Jak orbitrek działa na mięśnie?

Orbitrek angażuje podczas treningu zarówno dolne, jak i górne partie ciała – i to w takim samym stopniu. Nogi ruszają się rytmicznie na platformach, a ręce zarządzają tym ruchem poprzez naprzemienne przyciąganie pionowych długich ramion. W związku z tym, regularny trening może pomóc ci ukształtować mięśnie i rozruszać ścięgna oraz kości w następujących częściach ciała:

 • łydkach,
 • podudziach,
 • udach,
 • biodrach,
 • brzuchu,
 • klatce piersiowej,
 • plecach,
 • przedramionach,
 • ramionach,
 • oraz na grzbiecie.

Trening na trenażerze eliptycznym modeluje równocześnie nawet 90% mięśni całego ciała!

Co lepsze: rower stacjonarny czy orbitrek?

Biorąc pod uwagę wpływ obu sprzętów na zdrowie, a więc poprawę kondycji czy wydolności krążeniowo-oddechowej, to są one równie wydajne. I rowerek, i orbitrek poprawią twoją formę tak samo skutecznie. Wystarczy już miesiąc regularnych ćwiczeń (wykonywanych minimum 3 razy w tygodniu po – w przypadku osób początkujących – ok. 15-20 minut), by zauważyć znaczną poprawę w zarządzaniu oddechem czy pojemności płuc.

Co więcej, oba sprzęty zmniejszają ryzyko przejścia zawału serca (pierwszego lub kolejnego) czy wystąpienia takich dolegliwości, jak nadciśnienie bądź miażdżyca. Dlatego przed wyborem któregoś z nich powinieneś zastanowić się, na czym (poza zwiększeniem wytrzymałości ciała) zależy ci bardziej: szybkim schudnięciu, rozbudowaniu muskulatury czy może po prostu niskiej cenie urządzenia?

Jeśli chodzi o zrzucenie wagi, różnica między orbitrekiem i rowerkiem jest niewielka, jednak na korzyść tego pierwszego. Trenażer eliptyczny wygrywa również pod względem rozbudowy mięśni; chyba że trenujący chce ćwiczyć tylko nogi, wówczas lepszy będzie rowerek. Rower stacjonarny jest również dużo tańszy, najprostszy model można kupić nawet za nieco ponad 200 zł.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl