fit.pl mobile logo

Seniorzy przekonują się do aktywności fizycznej

Polacy w wieku 50+ w ciągu tygodnia mają średnio 35,5 godzin wolnego czasu – wynika z badania Santander Consumer Banku. Najchętniej spędzają go w domu – czytając książki lub oglądając filmy. Jednak już co trzeci dorosły Polak deklaruje, że wolny czas spędza aktywnie – uprawiając sport

Co drugi Polak w wieku 50+ twierdzi, że tygodniowo ma do dyspozycji nie więcej niż 40 godzin wolnego czasu. Zazwyczaj jest to średnio 35,5 godzin, czyli ponad pięć godzin dziennie. Z kolei co dziesiąty respondent wskazuje, że nie ma w ogóle czasu wolnego – wynika z badania „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+”, przeprowadzonego dla Santander Consumer Banku przez agencję marketingowo-badawczą SilverWave.

Na co dorośli przeznaczają czas, który mają do dyspozycji na przyjemności? Największą popularnością wśród badanych cieszą się aktywności wykonywane w domu, czyli czytanie książek, oglądanie filmów bądź słuchanie muzyki. Taki sposób spędzania wolnego czasu preferuje 65 proc. Polaków w wieku 50+. Jednak już co trzeci wybiera aktywność fizyczną. To druga najpopularniejsza forma wypoczynku wskazywana przez badanych. Podobny odsetek respondentów (28 proc.) deklaruje, że czas wolny poświęca na pracę na działce lub w ogrodzie.

– Aktywne spędzanie czasu, który mamy do dyspozycji na przyjemności, jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na zdrowie, ale też komfort psychiczny. Ruszając się, dotleniamy mózg, odstresowujemy się, a przy okazji poprawiamy kondycję fizyczną – mówi Edyta Kędzierska z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Jak wynika z badania, co piąty Polak przeznacza swój wolny czas na kontakty z rodziną, a także zajmowanie się domem. Mniejszą popularnością cieszą się spotkania z przyjaciółmi (14 proc.) oraz podróże i wycieczki (10 proc.). Na kolejnych miejscach wśród form spędzania czasu przeznaczonego na wypoczynek badani wskazywali spacery i rozwiązywanie krzyżówek oraz sudoku.  Odpowiedziało tak po 5 proc. respondentów.

– Tylko niewielki odsetek badanych w wieku 50+ (6,5 proc.) spędza czas wolny biernie – leżąc lub śpiąc. To pocieszające, ponieważ pokazuje, że większość Polaków preferuje raczej aktywny odpoczynek. Ruch to zdrowie, dlatego warto przeznaczać na niego każdą wolną chwilę – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku.

 

Seniorzy bardziej aktywni?

 

Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, wybór formy spędzania wolnego czasu nieznacznie różni się wśród kobiet i mężczyzn. Kobiety częściej czytają książki lub słuchają muzyki – wskazuje na nie 70 proc. pań wobec 57 proc. panów. Polki bardziej preferują też aktywności wykonywane na świeżym powietrzu, takie jak praca na działce lub ogrodzie. Tę formę odpoczynku wybiera co trzecia kobieta. Wśród panów odsetek ten wynosi 24 proc. Z kolei aż 33 proc. mężczyzn deklaruje, że w wolnym czasie wybiera aktywność fizyczną oraz uprawiania sport. U kobiet jest to nieznacznie mniej – 29 proc.

– Wpływ na mniejszy odsetek pań deklarujących uprawianie sportu może mieć większa liczba obowiązków na nich spoczywających. To właśnie kobiety najczęściej zajmują się prowadzeniem domu. Potwierdzają to nasze badania, z których wynika, że taką formę spędzania wolnego czasu wskazuje co czwarta Polka. W przypadku panów odsetek ten wynosi 12 proc. – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departamentu Marketingu i Reklamy w Santander Consumer Banku.

Polacy kochają spacerować

Wśród rodzajów aktywności fizycznej najczęściej wybieranych przez dorosłych Polaków, największą popularnością badanych przez Santander Consumer Bank cieszą się spacery oraz marsze. Wskazało na nie ponad 70 proc. respondentów w wieku 50+. Na kolejnym miejscu znalazła się jazda na rowerze, którą deklaruje 41 proc. badanych. Wysoką pozycję zajmują również inne czynności wykonywane na świeżym powietrzu, takie jak praca na działce lub w ogrodzie. Wybiera ją co trzeci ankietowany.

– Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością dla każdego z nas, niezależnie od wieku. Wraz z upływem lat powoli tracimy tkankę mięśniową, zwłaszcza gdy nie uprawiamy żadnej aktywności ruchowej. U osób niećwiczących proces ten rozpoczyna się już po przekroczeniu 25. roku życia, by po sześćdziesiątce doprowadzić do ubytku masy mięśniowej rzędu nawet 18 proc. Regularne uprawianie sportu zapobiega wielu chorobom, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz poprawia ogólny stan zdrowia i naszą kondycję – mówi Dariusz Józefiak z Santander Consumer Banku.

Coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszy się nordic walking. To dyscyplina sportu polegająca na marszu ze specjalnymi kijami. Taką formę aktywności fizycznej wybiera już prawie co dziesiąty Polak w wieku 50+. Nordic walking uprawia już blisko 3 milionów rodaków, a grono fanów tej dyscypliny stale rośnie.

– Do uprawiania nordic walking nie potrzebujemy specjalnych szkoleń, jednak warto poznać podstawowe zasady, aby trening był jak najbardziej efektywny. Okazją do tego mogą być zajęcia nordic walking w ramach Akademii Zdrowia Santandera, które w wybranych miastach w całej Polsce ruszają już 9 maja – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku.

W ramach wydarzenia przez 4 miesiące – od maja do sierpnia – będę odbywać się bezpłatne treningi pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

– Nordic walking to sport dobry dla każdego, bez względu na wiek, czy poziom aktywności fizycznej. Wpływa na poprawę naszego zdrowia. Jest bezpieczny dla naszego kręgosłupa, stawów, a także korzystnie wpływa na układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Dodatkowo, jest dużo bardziej efektywny niż zwykły spacer – godzina marszu z kijami to wydatek energetyczny rzędu 400 kcal, a bez jedynie 280. Warto zacząć przygodę z nordic walking, by móc długie lata cieszyć się zdrowiem – zachęca Edyta Kędzierska z Polskiej Federacji Nordic Walking.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl