fit.pl mobile logo

Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści, płynących z aktywności

Sport – jak mogłoby się wydawać – nie służy jedynie budowaniu sylwetki, spalaniu tłuszczu i poprawianiu kondycji. Okazuje się, że regularny ruch może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit czy nawet poprawiać pamięć i koncentrację. Sprawdźcie 5 korzyści, płynących z uprawiania sportu, o których mogliście nie wiedzieć.

Jako psycholog, zapisywałabym ruch na receptę! Niezależnie ile ma się lat, warto zacząć regularnie ćwiczyć – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

„Tak” dla sportu, to „nie” dla stresu

Żyjemy coraz szybciej, więc stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ciągle szukamy nowych sposobów na to, by odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Jedną z możliwości jest wdrożenie systematycznej aktywności fizycznej. Lekkie i niewymagające treningi mogą wpływać korzystnie na rozładowanie stresu i obniżenie kortyzolu. Systematyczny ruch pomaga obniżyć hormon stresu (kortyzol), a także dotlenić organizm co dla narządów jest niezwykle ważne. Uprawianie sportu sprawia, że zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. Mózg uwalnia wówczas endorfiny i dopaminę. Radość, którą zaczynamy odczuwać, pobudza chęć do zabawy czy śmiechu – mówi Alina Adamowicz.

Ruch to wytchnienie dla zmęczonych oczu

Według raportu „Godzina dla Oka” przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i nie licząc snu – nie mają kiedy odpoczywać. Wyżej wymienione badanie wskazuje, że 85% aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77% z nich nadal wiąże się z korzystaniem z ekranu. Jeśli dla relaksu i odpoczynku zamiast kolejnego odcinku serialu, wybierzemy inną aktywność, pozwolimy odpocząć zmęczonym oczom, które na to zasługują. Aktywność fizyczna to nie musi być tylko aktywność sportowa, lecz także naturalny ruch – np. sprzątanie domu, bieganie za hulajnogą z dzieckiem, spacer z psem, chodzenie po schodach – podpowiada Alina Adamowicz, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Sport to zdrowie

Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. By utrzymać korzystną strukturę mikrobioty jelitowej, wskazana jest aktywność fizyczna. Ruch poprawia motorykę jelit, zapobiega zaparciom i stabilizuje apetyt. Sport uprawiany regularnie działa profilaktycznie. Przede wszystkim ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, więc naturalnie pomagamy sobie przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Osoby aktywne fizycznie rzadziej chorują na cukrzycę, a także są mniej narażone na otyłość, która w ostatnich latach dotyka coraz większą część społeczeństwa. Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom nie tylko ciała, np. zmniejsza również zagrożenie depresją i stanami lękowymi – mówi terapeutka Alina Adamowicz.

Brakuje Ci skupienia? Poruszaj się!

Regularne treningi oprócz redukcji stresu i lęków mogą poprawiać naszą koncentrację, a nawet pamięć. Ruch poprawia krążenie krwi w organizmie, a to wpływa na lepszą pracę naszego mózgu – jesteśmy bardziej skoncentrowani, szybciej podejmujemy decyzje. Aktywności fizyczne są szczególnie zalecane osobom, które podejmują prace stresujące lub wymagające pokładów kreatywności. Prosty trening może pozwolić nam stymulować mózg i uwolnić jego wielki potencjał.

Doceń siebie i popraw samoocenę

Dzięki regularnym treningom możemy poprawiać swoją formę, zdobywać kolejne osiągnięcia i krok po kroku rozwijać się zarówno na poziomie fizycznym (budowa lepszej sylwetki, poprawa kondycji), jak i też psychicznym. Jeśli chcemy budować pewność siebie, warto zastanowić się nad rozpoczęciem przygody z wybranym sportem. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką możesz dla siebie zrobić, jest zadbanie o zdrowie. Jeśli zmienimy styl życia na aktywny, to szybko poprawimy jego jakość. Bez energii i siły życiowej, nic nie będzie nas cieszyć. Ruch buduje samoocenę, co wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami – tłumaczy terapeutka Alina Adamowicz.

Jeśli chcemy dbać kompleksowo o swój organizm, musimy zacząć ćwiczyć bądź podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne. Poszukaj swojej ulubionej formy ruchu, która przyniesie ze sobą szereg korzyści: poprawi twoje samopoczucie, pozwoli dłużej zachować młodość, mieć lepszy wzrok, pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną, pamięć i zapewni lepszy nastrój. Podczas uprawiania sportu stan chemiczny organizmu zmienia się na korzystny, wzmacniamy siłę, elastyczność i zdrową sylwetkę – podsumowuje Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl