fit.pl mobile logo

Zaklejanie ust sposobem na lepszy sen i zdrowie?

Mouth taping to kolejny trend, który za sprawą social mediów powoli zdobywa popularność również w Polsce. Zaklejanie plastrem ust na noc ma być sposobem nie tylko na lepszy sen, ale także na uniknięcie próchnicy, świeży oddech, zmniejszenie częstości infekcji, brak chrapania, obniżenie ciśnienia oraz odzyskanie w pełni sił witalnych. Jak jest naprawdę?

To ma być jedna z tych złotych rad, które są proste, tanie, a ich efekty rewelacyjne. Wszystkiemu winne jest, jak argumentują zwolennicy metody, oddychanie przez usta. Wśród głosów „za" słychać o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie suche i zimne powietrze: o wdychaniu bakterii, kurzu, alergenów, wysuszaniu śluzówki i mniej efektywnej formie dostarczania tlenu. To z kolei prowadzi do problemów ze snem, szybkiego męczenia się, nadciśnienia, a nawet próchnicy i nieświeżego zapachu z ust.

Plaster na usta

Do takiego „zabiegu" nie trzeba wcale specjalnych przygotowań. Wystarczy zaopatrzyć się w delikatny plaster (bez opatrunku) lub specjalnie dostosowany do tego celu egzemplarz. Często są one wycięte na kształt ust, wykonane z przepuszczalnej tkaniny, która zapewnia wentylację warg i skóry wokół nich. Mogą być w różnych kształtach, z nadrukami lub dodatkowym wycięciem na środku. Taki plaster zakładamy przed snem. Dzięki niemu – jak zapewniają praktycy metody – powietrze będzie nabierane wyłącznie przez nos, a zatem będzie odpowiednio ogrzane i nawilżone. Zwracają jeszcze uwagę na korzyść dodatkową – przepływające powietrze przez nos i zatoki sprzyja wytwarzaniu tlenku azotu, który to związek jest odpowiedzialny za obniżenie ciśnienia krwi.

– To fakt, że oddychanie przez nos jest lepsze niż przez usta. Powietrze jest ogrzane, nawilżone, a także filtrowane z kurzu, roztoczy i bakterii – potwierdza lek. dent. Marta Siewert-Gutowska z Medicover Stomatologia.

Czy zatem z oddychaniem przez usta powinniśmy walczyć za pomocą plastra?

Nos kontra usta

Oddychanie ustami rzadko jest naszym świadomym wyborem, a niejednokrotnie koniecznością. To „zapasowa" droga, przez którą powietrze dostaje się do organizmu, by dostarczyć nam odpowiedniej dawki tlenu.

– Najpowszechniejsze przyczyny oddychania przez usta to infekcje czy alergia, które powodują niedrożność przewodów nosowych. Utrudniać oddychanie przez nos może też skrzywiona przegroda oraz polipy. Na tej liście znajdują się również: powiększenie migdałków, jak też niektóre wady rozwojowe, m.in. rozszczep podniebienia. Wspomnieć tutaj trzeba, że osoby cierpiące na bezdech senny albo stany lękowe także mogą odruchowo otwierać usta, by nabrać więcej powietrza – tłumaczy dentystka.

Z punktu widzenia stomatologa oddychanie przez usta nie jest najlepszą metodą dostarczania organizmowi tlenu. Dlaczego?

– Jama ustna człowieka jest bardziej przystosowana do jedzenia i mowy. W przeciwieństwie do nosa nie ma w niej włosków. W nosie za to znajduje się nabłonek migawkowy z dużą ilością rzęsek, które wychwytują bakterie i szkodliwe drobinki z powietrza. Do tego zlokalizowane są tam komórki kubkowe wytwarzające lepki śluz, który nie tylko nawilża powietrze, ale też ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń z przewodów nosowych. Przy nosie zlokalizowane są także takie struktury, jak zatoki, które dodatkowo ogrzewają i nawilżają powietrze – opisuje lek. dent. Marta Siewert-Gutowska.

W suchym środowisku jamy ustnej słabną zdolności obronne organizmu, spada pH, czyli staje się bardziej kwasowe, a więc w konsekwencji bardziej przyjazne dla bakterii patogennych, m.in. próchnicotwórczych i tych odpowiedzialnych za stan zapalny dziąseł. Skutkiem może być także nieświeży oddech związany z przerostem flory bakteryjnej. U dzieci oddychanie przez usta może prowadzić do wad zgryzu.

Mouth taping rozwiązaniem?

Według stomatologów – nie. Mouth taping nie jest ani sposobem na lepszy sen, ani rozwiązaniem na problemy w jamie ustnej jak np. nieświeży oddech.

– Przede wszystkim powinniśmy zdiagnozować przyczyny oddychania przez usta. Wskazana będzie konsultacja z laryngologiem, który sprawdzi czy przewody nosowe są drożne, czy nie ma stanu zapalnego wywołanego alergią, obejrzy także migdałki. Do dentysty powinniśmy się udać, jeśli odczuwamy ból w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych i mamy wady zgryzu. To schorzenia, które dodatkowo mogą predysponować do oddychania ustami, ale też sprawiać, że wstajemy zmęczeni, niewyspani oraz z bólem głowy – zauważa ekspert Medicover Stomatologia.

Ust nie zaklejamy, będąc przeziębieni, z alergią i jeśli podejrzewamy skrzywienie przegrody nosowej lub bezdech senny. To może nam tylko zaszkodzić – ostrzegają specjaliści. Mouth taping nie sprawdzi się także, jeżeli chcemy walczyć z próchnicą lub zniwelować poranny nieświeży oddech.

– Nieświeży oddech o poranku to z reguły nic poważnego. Nocą spada poziom wydzielania śliny i rośnie liczba bakterii, które wytwarzają różne zapachowe związki. Jak sobie z tym poradzić? Powinna pomóc zmiana diety na taką o mniejszej zawartości cukrów prostych, wprowadzenie większej ilości produktów probiotycznych, z błonnikiem, a także ograniczenie używek – radzi dentystka i dodaje: – Próchnica nie pojawia się od razu, ani też się samoistnie nie cofnie, więc zaklejenie ust niewiele tu pomoże. Konieczna jest wizyta u dentysty, wzmocnienie profilaktyki fluorkowej i kontrola pod kątem wad zgryzu.

Suchość w ustach to poważny problem

Oddychanie przez usta i wywołana przez to suchość w jamie ustnej lub niedostateczne wytwarzanie śliny to nie są problemy, które możemy zignorować. Ślina, choć niepozorna, jest ważnym płynem, który nie tylko nawilża kęsy jedzenia i ułatwia nam połykanie, ale przede wszystkim chroni zęby i tkanki jamy ustnej. Jej skład to głównie woda, ale też białka oraz enzymy, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Co więcej, zawiera także związki nieorganiczne: wapnia, fluoru, fosforu – służące remineralizacji szkliwa. Jeśli jest jej zbyt mało, możemy być narażeni na zwiększone ryzyko próchnicy, chorób dziąseł, afty czy stan zapalny kącików ust (zajady) i inne dolegliwości. Są jednak sposoby, by sobie z tym radzić.

– Alkohol, kofeina i palenie papierosów to najpowszechniejsze czynniki, które sprzyjają suchości w jamie ustnej. Trzeba zaznaczyć, że chodzi o alkohol nie tylko w drinkach, ale także w płynach do płukania jamy ustnej. Ponadto odczuwanie suchości może dokuczać osobom, które przyjmują niektóre leki, np. antyhistaminowe lub obniżające ciśnienie krwi. Poza tym również z wiekiem zmniejsza się ilość wydzielanej śliny. By temu zaradzić, zaleca się poprawienie nawodnienia, czyli częstsze picie wody, ograniczenie szkodliwych nawyków, ale też można wspomagać się pastylkami bez cukru lub preparatami ślinozastępczymi – podpowiada dentystka.

Preparaty pomocne przy suchości w jamie ustnej to m.in. te z zawartością ksylitolu, czyli tzw. cukru brzozowego, ale także z aloesem, hialuronianem sodu i porostem islandzkim. Dodatkowo mogą zawierać witaminy oraz regenerujący podrażnienia pantenol.

– Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że zaklejanie ust do snu plastrem lub specjalną taśmą ma jakikolwiek korzystny wpływ na organizm. Do tej pory przeprowadzono niewiele badań, a te, które opublikowano, nie potwierdziły zapewnień influencerów – podsumowuje ekspert.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl